ΑΕΚ: Εμφατική νίκη επί της Κύμης στην Χαλκίδα!

2018-11-17T18:59:51+00:00 2018-11-17T19:16:06+00:00.

17/Nov/18 18:59

Εξαιρετική εμφάνιση και εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ στη Χαλκίδα, με τους κυπελλούχους Ελλάδας να φεύγουν με μια εύκολη νίκη από την έδρα της Κύμης (67-78).

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι παρά τις απουσίες των Ξανθόπουλου, Καββαδά, Ρατάν-Μέις, αλλά και την… λαχτάρα με τον Σαντ-Ρος, είχε την εικόνα που έπρεπε για να φύγει νικήτρια από το “Τάσος Καμπούρης” της Χαλκίδας, ανεβαίνοντας στο 4-2, αφήνοντας την Κύμη στο 1-5 αντίστοιχα.

Οι “κιτρινόμαυροι” έχοντας εξαιρετικό τον Ματσιούλις στο πρώτο ημίχρονο και πολλές βοήθειες από Λαρεντζάκη, Γιαννόπουλο και Σαντ-Ρος πήραν τη νίκη και πλέον στρέφονται στη δοκιμασία στο Βέλγιο κόντρα στην Αντβερπ (20/11, 21:00) για το Basketball Champions League.

Εξέλιξη αγώνα

Η Κύμη φρόντισε να μπει δυνατά και να αιφνιδιάσει, φτάνοντας στο 15-10 με τον Χόρτον (7′), αλλά μέσα σε 2:46” η ΑΕΚ η οποία στην αρχική της πεντάδα είχε Μωραΐτη και Τσαλμπούρη, άρχισε το δικό της… μονόλογο, αρχίζοντας από την άμυνα, ώστε στην άλλη άκρη του παρκέ ο Σαντ-Ρος να εκτελέσει για σερί 10-0 (15-20, 10′).

Από το δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να… χάνονται από τον ορίζοντα, αφού από το 21-27 φτάσαμε στο 21-35 (17:30”) με τον Χάντερ και τον ασταμάτητο Ματσιούλις, που συνετέλεσε για το +14 της ΑΕΚ στο ημίχρονο (25-39).

Οι γερές βάσεις είχαν μπει για την ομάδα του Μπάνκι, με τον Σαγκς να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να κάνει κάτι μόνος του για την Κύμη και τη διαφορά να σκαρφαλώνει με τα τρίποντα από Γιαννόπουλο και Λαρεντζάκη πάνω από το +20 (42-63, 30′).

Η ομάδα του Καστρίτη επιχείρησε να πλησιάσει λίγο (48-63), αλλά χωρίς συνέχεια, με τη νίκη της ΑΕΚ να έρχεται με το 67-78.

Παίκτης-κλειδί

Απουσίες υπάρχουν, αλλά και λύσεις επίσης για τον Λούκα Μπάνκι, με καρέ διψήφιων (Ματσιούλις 15π., Λαρεντζάκης 13π., Ρόμπερσον 12π., Σάκοτα 10π.) και κορυφαίο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο τον Ματσιούλις. Οσο για την Κύμη, είχε με 15π. τον Σαγκς και 14π. τον Κάμφορ.

Που κρίθηκε

Μετά το δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων, η ΑΕΚ πήρε τα ηνία και δεν τα άφησε να… φύγουν σε καμία στιγμή, χτίζοντας διψήφιες διαφορές από τη δεύτερη περίοδο (25-39, 20′), που της επέτρεψαν να πάρει άνετα τη νίκη στην έδρα της Κύμης.

Δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 42-63, 67-78.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος