Σαρωτικός ο Προμηθέας “διέσυρε” την Κύμη στην Πάτρα

2018-11-24T16:40:03+00:00 2018-11-24T16:52:00+00:00.

Stelios Toromanidis

24/Nov/18 16:40

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν απολαυστικός και επιβλήθηκε με χαρακτηριστική ευκολία της Κύμης την οποία και “διέλυσε” με 94-61 φτάνοντας τις πέντε νίκες σε επτά αγώνες στην φετινή Basket League.

Κάπως έτσι η ομάδα του κόουτς Μάκη Γιατρά διατηρήθηκαν στην τέταρτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-6 ρεκόρ και παρέμειναν κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Διακύμανση αγώνα

Ο Προμηθέας μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και επέβαλε την κυριαρχία του τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση! Στην ουσία ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε σε καμιά περίπτωση τους Ευβοιώτες να βγάλουν την παραμικρή αντίδραση. Με πρωταγωνιστή στο πρώτο δεκάλεπτο τον Παρκς (15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ), οι Πατρινοί δεν έκαναν ούτε ένα λάθος σε αντίθεση με τους αντιπάλους του που υπέπεσαν σε 10 (!) και πήραν διαφορά 26 πόντων (33-7) στο 10′.

Μάλιστα στην δεύτερη περίοδο η τιμή της έφτασε ακόμα και στο +35 (46-11 στο 15′), με τον Παρκς να συνεχίζει τα… δικά του (19 πόντους και 8 ριμπάουντ), οι φίλαθλοι παρακολουθούσαν ένα εξαιρετικό θέαμα από την ομάδα του Γιατρά, ενώ η Κύμη δεν μπορούσε σε καμιά περίπτωση να επανέλθει (54-25 στο 20′).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την διαφορά να βρίσκεται κολλημένη πάνω από τους 20 πόντους, τον Προμηθέα να εκτελεί με ποσοστά ευστοχίας άνω των 50% στα σουτ εντός πεδιάς, τους παίκτες του να δημιουργούν με μεγάλη ευκολία (με κορυφαίο τον Όντουμ) και τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν την σωρεία λαθών ξεπερνώντας τα 20 πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Πατρινοί μπόρεσαν στην τελευταία περίοδο να αγωνιστούν και με δυο νεαρούς παίκτες (Σανδραμάνης 9 πόντοι,και Λαναράς 2 πόντοι), οι οποίοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και γέμισαν χαμόγελα τους ιθύνοντες του Προμηθέα.

Παίκτης Κλειδί

Ο σέντερ του Προμηθέα, Τερέλ Πάρκς ήταν εντυπωσιακός πετυχαίνοντας νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ 21’11” συμμετοχής, με αποτέλεσμα να αναδειχθεί πολυτιμότερος παίκτης των νικητών.

Σημείο Κλειδί

Η εκπληκτική εμφάνιση του Προμηθέα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, καθώς εκμεταλλεύτηκε τα 24 λάθη της ομάδας του Καστρίτη, είχε πολυφωνία στην επίθεση και εξαιρετική δημιουργία με 34 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 33-7, 54-25, 70-46, 94-61.