Επιτέλους… νίκη για το Ρέθυμνο, “λύγισε” στην παράταση τον Χολαργό!

2018-11-24T16:56:00+00:00 2018-11-24T17:00:32+00:00.

24/Nov/18 16:56

BASKET LEAGUE / ÑÅÈÕÌÍÏ - ×ÏËÁÑÃÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / EUROKINISSI)

Το Ρέθυμνο φιλοξένησε τον Χολαργό και μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι, που κρίθηκε στην παράταση, οι Κρητικοί πανηγύρισαν για πρώτη φορά φέτος στην Basket League!

Το Ρέθυμνο, με τον Βαγγέλη Ζιάγκο στον πάγκο του, υποδέχθηκε τον Χολαργό, που παρέμενε χωρίς νίκη σε 6 αγωνιστικές, ήθελε πάση θυσία το θετικό αποτέλεσμα που θα του έδινε ψυχολογία και βαθμολογικό ”αέρα”.

Τελικά η νίκη ήρθε και μάλιστα με δραματικό τρόπο, καθώς μετά το 68-68 της κανονικής διάρκειας, το Ρέθυμνο πανηγύρισε για πρώτη φορά εφέτος  με σκορ 83-76, παίζοντας εηαιρετική άμυνα στο έξτρα πεντάλεπτο! Στο 1-6 πλέον οι νικητές,μ στο 2-5 οι ηττημένοι.

Για την 8η αγωνιστική, το Ρέθυμνο φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, ενώ ο Χολαργός από την Κύμη.

Η εξέλιξη: Ο Χολαργός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και γρήγορα έφτασε ακόμα και στο +11 (9-20), σοκάροντας τους γηπεδούχους. Η αντίδραση του Ρεθύμνου δεν ήρθε ποτέ στο πρώτο δεκάλεπτο, που έκλεισε στο 16-25.

Η δεύτερη περίοδος όμως είχε την υπογραφή των Κρητικών, που με εμφανώς καλύτερη απόδοση σε άμυνα και κυρίως επίθεση, μπόρεσε και μείωσαν σε 37-39, ενώ θα μπορούσαν να προηγηθούν στο φινάλε, με το σκορ να μένει μέχρι την λήξη των 20′.

Μεγάλο ματς, μεγάλο… Ρέθυμνο!

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι μπήκα γρήγορα στην γραμμή των βολών, λόγω πέντε ομαδικών φάουλ των γηπεδούχων. Αυτό ανάγκασε τον Χολαργό να μην βρει ρυθμό στην επίθεση, κάτι που δεν ίσχυε για τους Κρητικούς που με μπροστάρηδες τους Κέβιν Μπρέισι και Ανδρέα Χριστοδούλου, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς και το κράτησε μέχρι το 30′ (57-51).

Ίδιο σκηνικό και στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας κρίσιμης περιόδου. Το Ρέθυμνο κρατούσε τα ηνία μέχρι και το 37′, όμως ο Χολαργός είχε καλύψει το -7 και πέρασε μπροστά με 65-68 στο τελευταίο λεπτό! Ο Στιβ Μπαρτ με τρίποντο ισοφάρισε, ενώ η ομάδα του είχε και την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως το λέι απ του Σιγκούνα δεν βρήκε στόχο, όπως και αυτό του Οκέαφορ στην αντεπίθεση και οδηγηθήκαμε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Χολαργός ευτύχησε να προηγηθεί με 72-73, όμως ένα 7-0 της ομάδας του Ρεθύμνου, έδωσε σημαντικό προβάδισμα με 1:14′ να απομένουν. Τα λάθη της Αθηναϊκής ομάδας (19) σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων, ήταν τα στοιχεία που έφεραν την πρώτη νίκη στο Ρέθυμνο, με σκορ 83-76!

Πού κρίθηκε: Το 7-0 στην παράταση ήταν καθοριστικό για το Ρέθυμνο, με τον Χολαργό να ”πνίγεται” από την άμυνα των γηπεδούχων, που έπαιζαν με μεγαλύτερη ένταση και ρυθμό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Στιβ Μπαρτ δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του (18 είχε ο Μπρέισι Ντέιβις), όμως ήταν ο δεύτερο σκόρερ με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από εκείνον ήρθε το μεγάλο τρίποντο στη κανονική διάρκεια, που έφερε το 68-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68, 83-76