Περιστέρι: Με σπασμένα τα… “φρένα” κέρδισε ΚΑΙ το Λαύριο!

2018-11-24T18:39:24+00:00 2018-11-24T18:45:18+00:00.

24/Nov/18 18:39

BASKET LEAGUE / ЅщӔőɠ- ˁՑɏ (֙ԏÑVɁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Το Περιστέρι συνεχίζει ακάθεκτο την εκπληκτική του πορεία στην φετινή Basket League, κερδίζοντας και το Λαύριο εντός έδρας με 87-78 και παραμένει πρώτο και αήττητο στην βαθμολογία.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλε ήταν πολύ καλή για περίπου 35 λεπτά διεκδικώντας το διπλό, όμως το Περιστέρι παίζοντας τρομερή άμυνα στο τέλος και βρίσκοντας μεγάλα καλάθια από τον Χάροου και την… παρέα του, πήρε τη πολυπόθητη νίκη και παρέμεινε αήττητο στο πρωτάθλημα.

Πλέον η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, συνεχίζει πρώτη στην Basket League με το αήττητο ρεκόρ 7-0, ενώ το Λαύριο “έπεσε” στο 3-4.

Μάλιστα μετά την διακοπή για τις Εθνικής Ομάδες, το Περιστέρι θα παίξει ντέρμπι… κορυφής με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στις 8 Δεκεμβρίου.

Το παιχνίδι

Με “όπλο” την επίθεση μπροστά το Λαύριο!

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με “όπλο” την επίθεση του, προηγήθηκε με 15-10 (στο 5′), ενώ το Περιστέρι δεν είχε μπει καλά στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα με 21-17 (στο 7′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε, με 29-23 σε ένα ματς με τρομερό ρυθμό.

Στην δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι προσπάθησε να παίξει καλύτερη άμυνα και ισοφάρισε σε 34-34 (στο 14′), με επιμέρους σκορ 11-5. Οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν ξανά το “πάνω χέρι” στο σκορ (39-36 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-40 υπέρ του Λαυρίου.

Στο… τέλος “μίλησε” το… αήττητο Περιστέρι!

Το δεύτερο ημίχρονο στο κλειστό του Περιστερίου ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και το Περιστέρι να ισοφαρίζει σε 49-49 (στο 24′), σε έναν αγώνα “θρίλερ”. Με σερί 10-2 οι γηπεδούχοι, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 8 πόντων (59-51 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με το Λαύριο να μειώνει σε 61-59 με επιμέρους σκορ 8-2!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 68-65 (στο 33′) και όλα θα κρίνονταν στα τελευταία λεπτά. Στο 35ο λεπτό του αγώνα, το Περιστέρι έπειτα από επιμέρους σκορ 7-2 με ένα τρίποντο του Γκρέι και ένα αντιαθλητικό φάουλ του Λαμπ, πήρε προβάδισμα με 75-67 και έγινε το φαβορί για την νίκη.

Στα τελευταία περίπου 2 λεπτά της αναμέτρησης, ο Χάροου με προσωπικούς πόντους έδωσε στο Περιστέρι για πρώτη φορά διψήφια διαφορά με 79-69 και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη για την ομάδα του. Στο φινάλε οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα με 87-78 και παραμένουν πρώτοι και… αήττητοι!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το Περιστέρι είχε προβάδισμα με 68-65 και έκανε ένα επιμέρους σκορ 7-2, όντας πλέον μπροστά με 75-67 και σε εκείνο το σημείο “κλείδωσε” την νίκη, αφού το Λαύριο δεν επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκρέι ήταν πολύ καλός με 15 πόντους (3/5 τρίποντα) και 4 ασίστ, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν ο Χάροου με 14 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Ντάνιελ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-43, 61-59, 87-78