ΑΕΚ: “Σοβαρεύτηκε” στο δεύτερο ημίχρονο και… λύγισε τον Ήφαιστο!

2018-11-25T15:55:49+00:00 2018-11-25T16:00:32+00:00.

25/Nov/18 15:55

BASKET LEAGUE / Eʠ- ǖIӔϓ ˇ̍ϕ (֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠʁсÉM͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τον Ήφαιστο Λήμνου, κέρδισε στο ΟΑΚΑ με 83-69, ξεπερνώντας για ένα ακόμα παιχνίδι τις πολλές απουσίες και την κούραση.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, δυσκολεύτηκε πολύ στο πρώτο ημίχρονο από τον εξαιρετικό, Ήφαιστος Λήμνου του Σωτήρη Μανωλόπουλου, όμως στην τρίτη περίοδο, βρήκε λύσεις στην επίθεση που ουσιαστικά της χάρισαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πλέον μετά από αυτή την νίκη, η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 5-2 και “σκαρφαλώνει” στην βαθμολογία, ενώ η ομάδα της Λήμνου “έπεσε” στο 3-4.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος

Χαμηλό ρυθμό και μικρό σκορ είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τον Ήφαιστος να προηγείται με 9-4 (στο 4′), χάρη στην εξαιρετική του άμυνα. Η ΑΕΚ κατάφερε να βρει ρυθμό και να μειώσει σε 12-11 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την “ένωση” μπροστά το σκορ με 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 29-29 (το 15′) και τον Ήφαιστο να παρουσιάζει εξαιρετική εικόνα. O Ήφαιστος κρατούσε το ελάχιστο προβάδισμα με 34-33 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 41-38.

Η επίθεση της ΑΕΚ έκανε την διαφορά!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ, ξεκίνησε με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι, πλέον να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα με 50-43 (στο 24′) έπειτα από επιμέρους σκορ 9-5. Με την ΑΕΚ να έχει δεχθεί μόλις 9 πόντους, η διαφορά έφτασε το +9 (56-47 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους γηπεδούχους μπροστά με 65-64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, κάτι που “βόλεψε” την ΑΕΚ καθώς διατήρησε μία διψήφια διαφορά (70-56 στο 33′), η οποία την έχριζε ακλόνητο φαβορί για την νίκη.

Στο 37ο λεπτό του ματς, η “ένωση” είχε… καθαρίσει την νίκη, αφού ήταν μπροστά με 75-64 και ο Ηφαιστος δε μπορούσε να μειώσει ουσιαστικά την διαφορά. Τελικά η ΑΕΚ πανηγύρισε την νίκη με 83-69 και συνεχίζει την καλή της πορεία στο πρωτάθλημα!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση, πέτυχε 24 πόντους, με αποτέλεσμα ο Ηφαιστος να μην μπορεί να διατηρηθεί κοντά στο σκορ (65-54) και η “ένωση” να… κλειδώσει την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Οι νικητές είχαν πολλούς πρωταγωνιστές, με κορυφαίους τον Λαρεντζάκη που είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και τον Σάκοτα με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο. Επίσης ξεχώρισαν, ο Χάντερ με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Γκρίφιν με 13 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-38, 65-54, 83-69