Ολυμπιακός: “Διπρόσωπος”, αλλά στο δεύτερο μέρος… εντυπωσιακός με Πανιώνιο!

2018-11-26T19:37:58+00:00 2018-11-26T19:41:52+00:00.

26/Nov/18 19:37

ϋՌЉJϓ - Ёٍ͉ɏӠ/ BASKET LEAGUE (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός αν και παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι στον πολύ καλό Πανιώνιο, κέρδισε τελικά σχετικά άνετα στο ΣΕΦ με 98-72.

Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου στο πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικά εξαιρετική και έβαλε… δύσκολα στον Ολυμπιακό. Ομως οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, “ξύπνησαν” στο δεύτερο μέρος και αποδεικνύοντας την ποιότητα τους, στο παρκέ “καθάρισαν” άνετα εντέλει, το ροζ φύλλο αγώνα.

Πλέον οι “ερυθρόλευκοι” μετά την νίκη τους, έχουν ρεκόρ 6-1, ενώ ο Πανιώνιος συνεχίζει την “μάχη” της παραμονής, με το ρεκόρ να είναι 2-5.

Να αναφερθεί, πως μετά από 1 χρόνο απουσίας επέστρεψε στα παρκέ για λογαριασμό του Ολυμπιακού, ο Δημήτρης Αγραβάνης, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης έμεινε εκτός 12άδας, για λόγους ξεκούρασης.

Το παιχνίδι

Εξαιρετικός Πανιώνιος, μόνο… επίθεση για Ολυμπιακό

Παρά το αρχικό 5-0 του Ολυμπιακού, ο Πανιώνιος απάντησε με δικό του επιμέρους 10-3 και προηγήθηκε με 10-8 (στο 5′). Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, δεν έπαιζαν καλά στην άμυνα με αποτέλεσμα να έχουν προβάδισμα μόλις με 18-15 (στο 7′) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο, πίσω στο σκορ με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος συνέχιζε να παίζει εξαιρετικά και με εντυπωσιακό σερί 8-0, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-18 στο 13′)! Η διαφορά παρέμενε στο +10 (35-25 στο 16′), με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει μία κακή αμυντικά εικόνα στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι, μετά από τάιμ άουτ απάντησαν και μείωσαν, σε 35-32 (στο 17′) με σερί 7-0 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 45-41 υπέρ του Ολυμπιακού και συνολικό σερί 20-9!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν… Ολυμπιακός!

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ ξεκίνησε με, τους Πειραιώτες να κάνουν επιμέρους σκορ 9-3 και να ανεβάζουν το συνολικό σερί τους σε 29-6 και να προηγούνται με διψήφια διαφορά (54-44 στο 24′) για πρώτη φορά. Το σκορ έγινε 65-50 για τον Ολυμπιακό (στο 27′), με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 20-9 και η τρίτη περίοδος έληξε, με 71-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά δυνατά και με 11-2 επιμέρους σκορ, για πρώτη φορά προηγήθηκε με +24 (82-58 στο 33′) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη. 5′ λεπτά πριν το τέλος, όλα είχαν κριθεί, με τον Ολυμπιακό να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και να προηγείται με +23 (87-64) και τελικά να πανηγυρίζει μία πολύ άνετη νίκη με 98-72!

Που κρίθηκε: Μόλις ο Ολυμπιακός, βρέθηκε στο -10 (35-25) “ξύπνησε” και από εκεί και πέρασε με συνολικό σερί 29-9 (!), γύρισε ολοκληρωτικά τον αγώνα και “καθάρισε” το ματς, πλέον ως προηγούμενος με 54-44.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος ήταν πολύ καλός ξανά, έχοντας 17 πόντους με 4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σε καλό βράδυ ήταν και ο Βεζένκοφ που επέστρεψε στο “ερυθρόλευκο” ροτέισον με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ακόμα ξεχώρισαν ο Σπανούλης με 9 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Παπανικολάου με, 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο ΛεΝτει με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Τίμα με 11 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-41, 71-56, 98-72