ΠΑΟΚ: Το πρώτο φετινό “διπλό” ήρθε στο Λαύριο

2018-12-08T16:21:21+00:00 2018-12-08T19:13:19+00:00.

08/Dec/18 16:21

BASKET LEAGUE / ËÁÕÑÉÏ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις στην αντεπίθεση του Λαυρίου και με τον Φιλ Γκος να κάνει ακόμα ένα μεγάλο ματς, έφτασε στην πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη με 77-64!

Μετά από ένα πολύ ωραίο ματς, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο πρώτο ”διπλό” στην φετινή Basket League, καθώς επικράτησε του Λαυρίου με σκορ 64-77. Απίστευτο ματς από τον Φιλ Γκος για τον ”Δικέφαλο”, που πλέον μετράει 5 νίκες και 3 ήττες, την ώρα που οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 3-5.

Για την 9η αγωνιστική, το Λαύριο φιλοξενείται από την ΑΕΚ (15/12, 15:00), ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (16/12, 17:00).

Η εξέλιξη: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ματς με απίστευτο τρόπο! Στα πρώτα 6:30′, το σκορ ήταν στο 0-16, με τον Φιλ Γκος να έχει ήδη 10 πόντους! Το Λαύριο πρόλαβε να αντιδράσει πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και με 9-4, πήγε το σκορ στο 9-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Τον ρόλο του ΠΑΟΚ ανέλαβε το… Λαύριο και με τον άχαστο Ντορόν Λαμπ (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές) να κάνει μεγάλο ματς, οι γηπεδούχοι έκαναν και πάλι ντέρμπι τον αγώνα, μειώνοντας στο -2 (338-40) με τη λήξη του ημιχρόνου. Ενδεικτικοί οι 37 πόντοι του Λαυρίου μέσα σε 13:30′!

Αντεπίθεση ήταν και… πάει

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων σταμάτησε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον ”Δικέφαλο” να επαναλαμβάνει κατά κάποιο τρόπο την πρώτη περίοδο και κατάφερε να ”πιάσει” και πάλι διψήφιες διαφορές, με τον Φιλ Γκος να είναι ο ηγέτης στην προσπάθεια των Θεσσαλονικιών. Μετά από 30′ αγώνα, το σκορ ήταν 47-59, με τον ΠΑΟΚ να έχει βάλει τις βάσεις για το πρώτο εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα.

Η τελευταία πράξη του αγώνα είχε και πάλι την υπογραφή του ΠΑΟΚ, που δεν άφησε το παραμικρό περιθρώριο αντίδρασης στο Λαύριο, το οποίο δεν είχε επιθετικές λύσεις, μετά και την ”καθίζηση” του Λαμπ. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 και χωρίς να δυσκολευτεί στο φινάλε, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη με σκορ 77-64.

Πού κρίθηκε: Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που έφερε τη νίκη στον ΠΑΟΚ. Για να φτάσει όμως εκεί, έπρεπε οι παίκτες του να ”κόψουν” τον ρυθμό του Λαυρίου, που πήγε για μεγάλη ανατροπή και έτσι έγινε στην τρίτη περίοδο με επιμέρους 9-19!

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Φιλ Γκος, που από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι και σήμερα θα είναι ο ηγέτης που χρειάζονται οι ”ασπρόμαυροι”. Τελείωσε το ματς με 25 πόντους και 5 κλεψίματα, σε 29′! Εξαιρετικός και ο Γιάνικ Μορέιρα με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Για το Λαύριο, πάλεψε ο Ντορόν Λαμπ, που με ένα ”ξέσπασμα” στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε τους 18.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77

Τα στατιστικά:

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου από πλευράς ΠΑΟΚ, τόνισε:

”Είναι η πρώτη μας νίκη φέτος εκτός έδρας στο ελληνικό πρωτάθλημα οπότε είναι σημαντική. Παρά τη μεγάλη αποχή που είχαμε για 2 εβδομάδες, τα προβλήματα με τις ελλιπείς προπονήσεις που κάναμε, αν εξαιρέσουμε το δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο ήμασταν κακοί στην άμυνα και αφήσαμε το Λαύριο να σκοράρει 30 πόντους, ελέγξαμε το παιχνίδι πλήρως.

Κοντρολάραμε τον ρυθμό του αγώνα παίξαμε καλή άμυνα θεωρώ ότι αν ήμασταν εύστοχοι στις ελεύθερες βολές και τα μακρινά σουτ θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει λίγο πιο εύκολα. Παρ’ όλα αυτά η προσπάθεια που έκαναν οι παίχτες μας ήταν σημαντική και αξίζουν συγχαρητήρια. Προχωράμε, έχουμε ένα παιχνίδι μπροστά μας την Τετάρτη με την Βενέτσια που για εμάς είναι πάρα πολύ σημαντικό μέσα στο γήπεδο μας, και θέλουμε ξανά την βοήθεια του κόσμου.

Μιλάω εκ μέρους όλης της ομάδας παίχτες, προπονητές, η διοίκηση, να μας στηρίξει ο κόσμος σε αυτό το δύσκολο και πολύ σημαντικό παιχνίδι που μπορεί να παίξει μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του ομίλου μας. Καλή συνέχεια στο Λαύριο”.

Όσο για τον προπονητή του Λαυρίου, Χρήστο Σερέλη:

”Σήμερα είμαστε στεναχωρημένοι θεωρώ όχι γιατί χάσαμε, δεν μπορείς να πεις σε ένα παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ εξαρχής ότι θα το κερδίσεις. Είμαστε στεναχωρημένοι διότι δεν παίξαμε καθόλου όπως θα έπρεπε να παίξουμε, δεν είχαμε καλή συγκέντρωση, δεν είχαμε σωστή νοοτροπία μπορώ να πω.

Δεν ήμασταν σκληροί στην άμυνα μας και το χειρότερο είναι ότι απογοητευτήκαμε πολύ και φάνηκε και μέσα στο γήπεδο ότι σχεδόν το παρατήσαμε. Σε μία ομάδα σαν την δική μας αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει ποτέ. Τακτικά ότι και να πω ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος αν εξαιρέσουμε από το 8ο περίπου λεπτό του αγώνα μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου για δώδεκα λεπτά που βγάλαμε ενέργεια και προβληματίσαμε τον ΠΑΟΚ για αυτό φτάσαμε στο 38-40.

Από εκεί και πέρα σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτερη ομάδα κέρδισε δίκαια, πρέπει να καταλάβουν όλα τα παιδιά ότι χρειαζόμαστε πολλή προπόνηση και να δουλέψουμε τις αδυναμίες μας προφανώς σε θέματα συγκέντρωσης και νοοτροπίας ώστε να μην ξαναπαρουσιαστεί φαινόμενο να μην μην πιστεύουμε καν στο παιχνίδι ότι μπορούμε να επανέλθουμε. Καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ”.