Ολυμπιακός: Με την άμυνα “οδηγό” κέρδισε το Ρέθυμνο και τώρα… Εφές!

2018-12-09T17:45:31+00:00 2018-12-09T17:48:57+00:00.

09/Dec/18 17:45

BASKET LEAGUE / ϓ֐ - хȕ̍Ϡ(֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός “ξεπέρασε” την ήττα από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας, κερδίζοντας άνετα το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ με 84-60 και πλέον συγκεντρώνεται, στην μεγάλη “μάχη” με την Αναντολού Εφές (13/12) για την Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, στο πρώτο μέρος έπαιξε καλή άμυνα μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η διαφορά ποιότητας και η καλή επιθετική λειτουργία, της χάρισαν ουσιαστικά την νίκη από νωρίς. Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά πήγε και πάνω από τους 20 πόντους και οι “ερυθρόλευκοι” με την άμυνα τους για “όπλο”, πήραν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός πλέον μετά και την σημερινή του νίκη, έχει ρεκόρ 7-1 και περιμένει τον ηττημένο του αυριανού (10/12) ντέρμπι κορυφής, μεταξύ Παναθηναϊκού και Περιστερίου, ώστε να “σκαρφαλώσει” ακόμα πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Από την άλλη το Ρέθυμνο “έπεσε” στο 1-7, ενώ η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προετοιμάζεται, για το πιο σημαντικό ευρωπαϊκό παιχνίδι μέχρι στιγμής στην σεζόν, απέναντι στην Αναντολού Εφές (13/12, 18:45) στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν… Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν αρκετά στο ξεκίνημα και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με 10-7 (στο 4′). Με σερί 7-0, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στο +10 (17-7 στο 6′), παίζοντας σαφώς καλύτερα. Το Ρέθυμνο μείωσε σε 22-16 (στο 8′) με επιμέρους σκορ 9-5 και η πρώτη περίοδος, έκλεισε με 27-20.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με, τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να κάνουν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-4 και να “εκτοξεύουν” την διαφορά στο +18 (42-25 στο 14′), δείχνοντας πως θα “καθαρίσουν” από νωρίς την υπόθεση νίκη. Η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού, έφτασε και στους 19 πόντους (49-30 στο 18′) και το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +14 (49-35).

Εύκολα στο τέλος “ερυθρόλευκο” το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο ΣΕΦ ξεκίνησε με, τον Ολυμπιακό να κάνει επιμέρους σκορ 9-3 και να ανεβάζει, την διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (58-38 στο 25′). Πλέον οι “ερυθρόλευκοι” ήταν οι απόλυτοι “άρχοντες” στο παρκέ (60-40 στο 28′) και το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να σκοράρει και τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τον Ολυμπιακό στο +25 (68-43), έπειτα από συνολικό επιμέρους σκορ 19-8!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όλα είχαν κριθεί οι Κρητικοί μείωσαν σε 72-54 (στο 34′) με επιμέρους σκορ 11-4, αλλά τίποτα δεν μπορούσε πλέον να αλλάξει. Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ήταν στο +22 (80-58) και τελικά οι Πειραιώτες κέρδισαν με 84-60!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός έπαιξε αρκετά καλή άμυνα, προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους, ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +14 (49-35) και ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν πολύ καλός και ουσιαστικός και έκανε double double με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ καλή εμφάνιση έκαναν και ο Ουίλιαμς-Γκος με 14 πόντους, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Στρέλνιεκς με 13 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-35, 68-43, 84-60