Παναθηναϊκός: Οι “σούπερ” Καλάθης και Παππάς τερμάτισαν το αήττητο του Περιστερίου (video)

2018-12-10T19:43:10+00:00 2018-12-10T20:25:07+00:00.

10/Dec/18 19:43

Το Περιστέρι ήταν άκρως ανταγωνιστικό στο ΟΑΚΑ και πάλεψε ως το τέλος, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ των τριών απουσιών, χάρη στον Παππά κι ένα μεγάλο ξέσπασμα του Καλάθη στην τρίτη περίοδο παρέμεινε αήττητος (80-75), βάζοντας αντίστοιχα τέλος στο αήττητο της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Οι “πράσινοι” παρατάχθηκαν στην αναμέτρηση των αήττητων χωρίς τα τρία “3άρια” τους (Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Λοτζέσκι), με τον Τσάβι Πασκουάλ να καλείται να καλύψει τα κενά τους με… αλχημείες, έχοντας απέναντί τους το αήττητο Περιστέρι.

Η ομάδα του Πεδουλάκη που χειροκροτήθηκε ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ, παρέταξε μια ομάδα που επιβεβαίωσε την δυναμική που είχε διαμορφώσει το 7-0 ως τη συγκεκριμένη αναμέτρηση και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Στο πρώτο 20λεπτο το Περιστέρι χτύπησε τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού και τον πίεσε, με το Νίκο Παππά αρχικά και το Νικ Καλάθη στη συνέχεια να παίρνουν τους πρωταθλητές στις πλάτες τους και να τους οδηγούν στη νίκη, κυρίως απόρροια του σερί 18-0 στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά την μεγάλη προσπάθεια των φιλοξενούμενων να επιστρέψουν.

Ετσι η ομάδα του Πασκουάλ παρά την προβληματική απόδοση που είχε και πάλι για σημαντικό διάστημα στο παρκέ. παραμένει αήττητη στην Basket League (7-0, ενώ χρωστάει το ματς με τον Κολοσσό), στρεφόμενη πλέον στο παιχνίδι με την Νταρουσάφακα στο ΟΑΚΑ (14/12, 21:30), ενώ οι “κυανοκίτρινοι” υπέστησαν την πρώτη φετινή τους ήττα (7-1).

Εξέλιξη αγώνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ανεβάζοντας άμεσα τον ρυθμό και στο 5′ κατέγραψε διψήφια διαφορά (15-5), αιφνιδιάζοντας του Περιστέρι. Ομως η ομάδα του Πεδουλάκη εκμεταλλεύτηκε άριστα την αδυναμία των γηπεδούχων στο αμυντικό τρανζίσιον κι άρχισε να… χτυπά στο ψαχνό.

Με Χάροου και Γκρέι τα δεδομένα άλλαξαν (18-16, 9′), ενώ όταν μπήκε και ο νεοφερμένος Κάλαχαν το ματς ήρθε στα ίσια (23-23, 11′). Οι φιλοξενούμενοι πήγαν με πλάνο την μπάλα στο ζωγραφιστό, πληγώνοντας τους “πράσινους” κάτω από το καλάθι, ενώ με το τρανζίσιον πέρασαν και μπροστά (25-27, 12′).

Ο Παππάς που ήταν ο κύριος επιθετικός εκφραστής της ομάδας του, έκανε το 39-37 (19′), με την τελευταία λέξη του πρώτου μέρους να ανήκει στον Καλάθη, ο οποίος με δύο προσωπικά καλάθια έκλεισε το ημίχρονο (43-39, 20′).

Οι Περιστεριώτες με τον Χάροου βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής (51-50, 23:30”), αλλά εκεί ανέλαβε ο Καλάθης να κουβαλήσει τον Παναθηναϊκό και να τον κάνει αφεντικό στο παιχνίδι.

Ο “πράσινος” ηγέτης ήταν στην άμυνα, ήταν δημιουργός, ήταν εκτελεστής και βασικός συντελεστής σερί 18-0 μέσα σε 4′ και διαμόρφωσε το 69-50 (27:30”), με το Περιστέρι να εκμεταλλεύεται τις ανάσες που πήρε στο φινάλε της περιόδου (69-56, 30′).

Οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν πτοήθηκαν και μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά (74-66, 35:40”), χτυπώντας εκ νέου κοντά στο καλάθι. Η μπάλα πήγε στον Χάροου και η απόσταση μειώθηκε και στο -5 (76-71, 38′), με τον Λάνγκφορντ να απαντά με σημαντικό τρίποντο (79-71).

Ο Μπέντιλ όμως ήταν μέσα στο καλάθι για να μειώσει εκ νέου (79-75, -30”) και ο Λάνγκφορντ είχε 1/2 βολές για το τελικό 80-75, που κράτησε αήττητο τον Παναθηναϊκό και τερμάτισε το αήττητο του Περιστερίου.

Παίκτης-κλειδί

Για να φτάσει ο Παναθηναϊκός στη νίκη έπρεπε να καλυφθούν οι τρεις απουσίες, με τον Παππά (20π.) να είναι μπροστάρης στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Νικ Καλάθης (20π., 8ασ.), που ήταν ασταμάτητος στο τρίτο δεκάλεπτο. Ουσιαστική η βοήθεια από τον Τόμας (13π., 9ριμπ.), ενώ ο Λάνγκφορντ στο τέλος ήταν καθοριστικός (12π.). Ο Χάροου (17π.) ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός για το Περιστέρι, όπως και ο “διπλός” Σκορδίλης (11π., 10ριμπ.).

Που κρίθηκε

Επειτα από ένα ημίχρονο όπου η κατάσταση ήταν μοιρασμένη (43-39), στο τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά κρίθηκαν όλα, με τον Καλάθη να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του, παρασύροντας τους “πράσινους” σε σερί 18-0, που έκανε το 69-50. Παρά την φαινομενική απόσταση ασφαλείας το Περιστέρι επανήλθε και πάλεψε ως το φινάλε, ωστόσο Λάνγκφορντ με τους τελευταίους τέσσερις πόντους των γηπεδούχων, σφράγισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 69-56, 80-75.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σταματόπουλος, Μπίκας