Ολυμπιακός: Άνετο πέρασμα από την Ρόδο πριν την διαβολοβδομάδα!

2018-12-15T16:00:36+00:00 2018-12-15T19:58:29+00:00.

15/Dec/18 16:00

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ×ÁÑÇÓ ÆÁÌÐÅÔÏÕËÁÓ / EUROKINISSI)

Εύκολο ήταν το έργο του Ολυμπιακού στην Ρόδο, με τους ”ερυθρόλευκους” να φτάνουν στην 8η νίκη τους στην Basket League. Παραμένουν τελευταίοι οι Ροδίτες.

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Ρόδο χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και Γιώργο Πρίντεζη, όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον τοπικό Κολοσσό, τον οποίο και κέρδισε με σκορ 86-67. Μεγάλο ματς από Μιλουτίνοφ-Γκος, αποθέωση για τον 17χρονο Ανδρέα Τσουμάνη, που σκόραρε για πρώτη φορά στην μεγάλη κατηγορία!

Έτσι, η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 8-1 στην φετινή Basket League, ενώ οι Ροδίτες συνεχίζουν να έχουν μεγάλο πρόβλημα, όντας στον πάτο της βαθμολογίας, με 7 ήττες σε 8 ματς (εκκρεμεί το ματς της 6ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό).

Για την 19η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός υποδέχεται το Περιστέρι (23/12, 15:00), ενώ ο Κολοσσός το Ρέθυμνο (22/12, 15:00).

Η εξέλιξη: Όπως ήταν φυσικό, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά και παρά την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, ο Κολοσσός μπόρεσε και έμεινε στο σκορ με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-19).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου όμως, οι ”ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν στο σκορ, πιάνοντας διψήφιες διαφορές. Η είσοδος των Ζακ ΛεΝτέι και Άξελ Τουπάν έδωσε επιπλέον ώθηση στην επίθεση των φιλοξενούμενων, που παρά το ”φτωχό” 1/6 από την γραμμή του τριπόντου, πήγαν στα αποδυτήρια με +11 (29-40).

Μείωσε αλλά είχε τις λύσεις

H αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, Με μπροστάρηδες τους Σλάβεν Τσόυπκοβιτς και ΖεϊΒον Πίνγκστον, μείωσαν σε 6 δύο φορές στο τρίτο δεκάλετο, όμως το τρίποντο από ”πληγή” έγινε ”όπλο” για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, που πάντα έβρισκαν τον τρόπο να ξεφεύγουν με +9.

Με την διαφορά στους 14 (46-60), ο Ολυμπιακός μπηκε στην τελευταία περίοδο, έχοντας κάνει το μεγαλύτερο βήμα για τη νίκη. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κέρδισε πολλές μάχες στις δύο ρακέτες, ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος έφτασε ”αθόρυβα” τους 16 και οι Πειραιώτες απλά διατήρησαν την διαφορά, που έφτασε με τη λήξη της αναμέτρησης στους 19 (67-86). Το καλάθι του Ανδρέα Τσουμάνη στο φινάλε ”έκλεψε” την παράσταση, με τον 17χρονο να παίρνει το χειροκρότημα των παρευρισκομένων!

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός μείωσε στους 6 δύο φορές, όμως δύο σημαντικά τρίποντα από Γιάνις Στρέλνιες και Σάσα Βεζένκοφ ”έκοψαν” τη φόρα των Ροδιτών, που στο φινάλς γνώρισαν την ήττα με 19.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έδωσε μεγάκη ώθηση σε άμυνα και επίθεση και με 14 πόντους (7/10 δίποντα, 0/1 βολές) και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές. Εξαιρετικός και ο Ουίλιαμς-Γκος με 16 πόντους (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-40, 46-60, 67-86

Τα στατιστικά:

Ο Κώστας Φλεβαράκης μετά το τέλος του αγώνα ανέφερε αρχικά: ”ήταν ένα πρώτο εντός έδρας παιχνίδι με την καινούργια μας διάταξη. Θεωρώ πως η ομάδα μας έδειξε αρκετά καλά πράγματα μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν και φάνηκε πως εμείς ήμασταν οι κουρασμένοι και όχι ο Ολυμπιακός. Όταν έχεις, όμως, να παίξεις με μία ομάδα που υπερτερεί παντού, χρειάζονται πολλά περισσότερα από την υπερπροσπάθεια. Θεωρώ, όμως, πως ήμασταν ανταγωνιστικοί και παρουσιάσαμε βελτίωση σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού μας και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Σίγουρα χρειάζεται πολλή δουλειά. Δεν υπάρχει παιχνίδι που να το αντιμετωπίζουμε σα να μην έχουμε τύχη. Σε όλα τα παιχνίδια έχεις τύχη κι αν δεν έχεις στο τελικό αποτέλεσμα κερδίζεις πολλά άλλα… Φτιάχνεις νοοτροπία, συμπεριφορά και φυσικά ρόλους. Θεωρώ πως σήμερα κερδίσαμε αρκετά πράγματα, τα οποία πρέπει να τα μετουσιώσουμε σε αποτελέσματα αρχής γενομένης από την αναμέτρηση με το Ρέθυμνο”.

Στη συνέχεια ο προπονητής των γηπεδούχων συμπλήρωσε: ”ευχαριστώ τον κόσμο για την στήριξή του και του ζητώ και στα επόμενα παιχνίδια να δώσει ακόμη πιο βροντερό ‘παρών’. Να βοηθήσει τα παιδιά στη μεγάλη προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνει ο Κολοσσός στην κατηγορία. Από κει και πέρα θεωρώ πως δεν μπορούμε να πούμε πολλά για το παιχνίδι. Οι παίκτες μου προσπάθησαν μέχρι τα τελευταία λεπτά, όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο φάνηκε η κούρασή μας. Ξέραμε πως ο Ολυμπιακός θα ερχόταν με παιδιά που δεν είχαν πάνω τους τον πολύ χρόνο. Ήρθαν οι πιο φρέσκοι με την περισσότερη ενέργεια και ένταση που ήθελε ο κόουτς για το σημερινό παιχνίδι. Σήμερα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ φρέσκος και τα σαράντα λεπτά. Για το μόνο που στενοχωριέμαι είναι πως η προσπάθεια των παικτών μου ήταν καλύτερη από αυτό που φάνηκε στο τελικό αποτέλεσμα. Εύχομαι καλή συνέχεια στον κόουτς Μπλατ και στον Ολυμπιακό. Θεωρώ πως έχει μεγάλη τύχη φέτος παρά τα όποια προβλήματα έχει να τελειώσει ψηλά και του το εύχομαι”.