Προμηθέας: Στο τρίτο δεκάλεπτο “σκότωσε” τον… Άρη!

2018-12-15T18:15:48+00:00 2018-12-15T18:18:45+00:00.

15/Dec/18 18:15

BASKET LEAGUE / БόLjŁӠ- QǓ (֙ԏÑVɁ: MđŁӠKŎϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας Πατρών επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από την Οστάνδη στο Basketball Champions League, κερδίζοντας σχετικά εύκολα στην Πάτρα τον Άρη με 71-61.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός, έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-6, “καθάρισε” το ματς, απέναντι στον Άρη που δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Πλέον οι Πατρινοί έχουν ρεκόρ 6-3 και βρίσκονται πολύ ψηλά στην βαθμολογία, ενώ ο Άρης “έπεσε” στο 2-7 και συνεχίζει να παλεύει, για την εξασφάλιση της παραμονής του, στην Basket League.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος

Πολύ μέτριο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το “βάρος” την άμυνα και να είναι άστοχες με αποτέλεσμα, να είναι ισόπαλες (6-6 στο 4′) σχεδόν στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (8-8 στο 7′). Τελικά η πρώτη περίοδος, έκλεισε με τον Προμηθέα να προηγείται με 15-13.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ (22-20 στο 15′), αλλά ο Άρης, ήταν πολύ καλός και δεν άφηνε τον Προμηθέα να ξεφύγει. Το παιχνίδι συνέχιζε να έχει χαμηλό ρυθμό και σκορ, κάτι που βόλευε τον Άρη, αλλά οι Πατρινοί ήταν μπροστά με 25-23 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 30-25.

“Πάρτι” του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Πάτρα ξεκίνησε με, τον Προμηθέα να κάνει ένα επιμέρους σκορ 6-1 και να προηγείται για πρώτη φορά, με διψήφια διαφορά (36-26 στο 23′). Η διαφορά “εκτοξεύτηκε” και στο +18 (48-30 στο 17′) με επιμέρους σκορ 18-5, με τον Άρη να μην μπορεί να ακολουθήσει στον πιο γρήγορο ρυθμό του ματς και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους Πατρινούς μπροστά με 51-31.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μείωσαν σε 51-37 (στο 32′), με γρήγορο σερί 6-0 δίνοντας ξανά ενδιαφέρον στο ματς. Ο Προμηθέας ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη, έχοντας σταθερά μία διψήφια διαφορά (56-42 στο 25′).

3′ λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν 63-53 και ο Αρης “πάλευε” για μία τρομερή ανατροπή, ενώ 1′ λεπτό περίπου πριν το φινάλε,5 συνεχόμενοι πόντοι του Λίποβι μετά από επιθετικό ριμπάουντ και με τρίποντο, “κλείδωσαμ” την νίκη για τον Προμηθέα (68-57). Τελικά, ο Προμηθέας στο φινάλε κέρδισε με 71-61!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Προμηθέας έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-6 (!) και “εκτόξευσε” την διαφορά του σκορ, στο +20 (51-31).

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράουν ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Χολ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μέιερ με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61