Ασταμάτητη η ΑΕΚ “παρέσυρε” και το Λαύριο στο ΟΑΚΑ!

2018-12-15T17:40:17+00:00 2018-12-15T18:36:16+00:00.

Stelios Toromanidis

15/Dec/18 17:40

Την ένατη συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις που αποτελεί και την πέμπτη σερί στην Basket League πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε με 83-64 του Λαυρίου εντός έδρας και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα αψεγάδιαστο δεύτερο μέρος και στις δυο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν άνετα και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 7-2 παραμένοντας χωρίς ήττα στο “σπίτι” τους. Η ομάδα της Λαυρεωτικής έπεσε στο 3-6 ρεκόρ και ενδέχεται να υποχωρήσουν κάτω από την όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Διακύμανση αγώνα

Οι άμυνες, η μερική αστοχία και τα λάθη, ιδιαίτερα από την πλευρά της ΑΕΚ (6 συνολικά) “σημάδεψαν” το πρώτο δεκάλεπτο. Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την “απροσεξία” των γηπεδούχων μένοντας κοντά στο σκορ καθόλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου που ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του κόουτς Σερέλη να έχουν το ελάχιστο προβάδισμα (16-15).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά και προηγήθηκαν με 3 πόντους (20-17) στο 12′, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και με ένα μίνι ξέσπασμα, το οποίο επέφερε 13-1 σερί με πρωταγωνιστές τους Χάντερ και Γκρίφιν η ομάδα του Μπάνκι πήρε διαφορά 9 πόντων (30-21) στο 14′. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με αβαντάζ 6 πόντων (37-31).

Με το πρώτο τους τρίποντο στον αγώνα που επετεύχθη από τον Μιλόσεβιτς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 39-36 στο 22′, όμως από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ κυριάρχησε στον αγώνα. Με καταπληκτική άμυνα και συνέπεια στην επίθεση οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 25-8 σερί και προηγήθηκαν με +20 (64-44) στο 30′, ενώ Χάντερ, Σάκοτα, Τσαλμπούρη και Ράνταν Μέις ήταν οι ηγέτες επιθετικά σε αυτό το διάστημα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με χαρακτηριστική άνεση τα κεκτημένα τους.

Παίκτης Κλειδί

Ο Βινς Χάντερ με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ αποτελεί τον MVP στο ματς, αφού εκτός των στατιστικών κυνήγησε κάθε φάση σε άμυνα και επίθεση δίνοντας μπόλικη ενέργεια στην ΑΕΚ όταν χρειάστηκε. Από κοντά σε απόδοση και ο Ντούσαν Σάκοτα με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ που ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο.

Σημείο Κλειδί

Η τρίτη περίοδος στην οποία οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 27-13 κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση για να πάρουν διαφορά 20 πόντων (64-44) και να μην κοιτάξουν ποτέ πίσω.

Επέστρεψε ο Λεγκίκας έπειτα από 315 μέρες και δάκρυσε κατά τις δηλώσεις του μπροστά στην κάμερα της Cosmote TV

Ο Δημήτρης Λεγκίκας επέστρεψε από τον τραυματισμό του στα γήπεδα, αγωνίστηκε 6′ έχοντας 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και έπειτα από το φινάλε του αγώνα έκανε δηλώσεις στις οποίες παρουσιάστηκε ιδιαίτερα συγκινημένος.

Ο φόργουορντ της ομάδας του Λαυρίου ευχαρίστησε τον σύλλογο για την βοήθεια του και είπε πως θα τα δώσει όλα για αυτόν και την ομάδα του: “Θα ήθελα να ευχαριστήσω μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου το επιτελείο του Λαυρίου, τον Ζακ Μελάγες, τον γιατρό, τον Μάνο Παπαμανώλη, τον φυσιοθεραπευτή. Τον κόουτς, τον πρόεδρο, όλο το Λαύριο, δεν ξέρω τι πραγματικά να πω. Θέλω να τους ευχαριστήσω όλους, την οικογένειά μου, όσους με στήριξαν. Ευχαριστώ για όλα. Πέρασα δύσκολα για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο, τα χρωστάω όλα σε συγκεκριμένους ανθρώπους που με στήριξαν. Ο κόουτς με στήριξε από την αρχή, δεν με άφησε μετά τον τραυματισμό. Έμεινα στην ομάδα, με περίμενε. Θα τα δώσω όλα, όλα. Και για την ομάδα και για εμένα”.

Δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83,64.