Περιστέρι: Τεράστια νίκη στο φινάλε επί του μαχητικού Πανιωνίου!

2018-12-15T18:34:17+00:00 2018-12-15T20:12:55+00:00.

15/Dec/18 18:34

BASKET LEAGUE / ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / EUROKINISSI)

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, που κρίθηκε στο φινάλε, το Περιστέρι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 74-71 επί του μαχητικού Πανιωνίου!

Το Περιστέρι υποδέχθηκε τον Πανιώνιο χωρίς τον πρώτο σκόρερ της, Ράιαν Χάροου, έφτασε στην 8η νίκη της σε 10 αγώνες, απέναντι στον Πανιώνιο με σκορ 74-71, μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι και ενώ στις αρχές της τέταρτης περιόδου έχανε με 8!

Αυτή ήταν η 6η ήττα για τους φιλοξενούμενους, που προς το παρόν δεν κινδυνεύουν.

Για την 10η αγωνιστική, το Περιστέρι φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (23/12, 15:00), ενώ ο Πανιώνιος υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (23/12, 17:00).

Η εξέλιξη: Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 7-13, έχοντας 4 τρίποντα! Το Περιστέρι όμως δεν άργησε να αντιδράσει και με μπροστάρη τον Στίβεν Γκρέι, πέρασε μπροστά, κλείνοντας μάλιστα το σκορ στο 21-18.

O Ντάβιον Μπέρι έδειξε για ακόμα ένα παιχνίδι πως είναι ο κορυφαίος σκόρερ του Πανιωνίου και με 15 πόντους νωρίς, κράτησε στο ματς την ομάδα του, που έβλεπε συνεχώς την πλάτη των γηπεδούχων. Ο Νταρνέλ Χάρις έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων και το ημίχρονο έκλεισε στο 38-34, με το ματς να γίνεται και επίσημα ντέρμπι.

Μεγάλο ντέρμπι, μεγάλη ανατροπή για το Περιστέρι

Οι δύο ομάδες έδωσαν τρομερή ”μάχη” στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο να ”σβήνει” διαφορά 7 πόντων και να ισοφαρίζει δύο φορές, όχι όμως να παίρνει και κεφάλι στο σκορ. Ο Έι Τζέι Σινγκλέρ μπήκε στην επιθετική εξίσωση και η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπόρεσε να μείνει με έναν πόντο πίσω, μετά από 30′ αγώνα (52-51).

Το ”ξέσπασμα” του Πανιωνίου στις αρχές της τελευταίας περιόδου (σερί 9-0) έδωσε ”αέρα” 8 πόντων, με τους γηπεδούχους να δέχονται σοκ, αλλά να αντιδρούν άμεσα. Με επιμέρους 11-5 έφτασαν στο 63-64 στο 37′. Ένα τρίποντο του Μπεν Μπέντιλ στο -1:35′ και ένα λέι απ στο -46” ισοφάρισε στους 71 το σκορ, ο νεοφερμένος Όστιν έκανε βήματα και η κατοχή πέρασε στο Περιστέρι. Ο Μπέντιλ και πάλι με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα με 72-71, ο Μπέρι αστόχησε και ο Αμερικανός πήγε πάλι στην γραμμή των βολών. Με 2/2, έκανε το 74-71 στο -14”, ο Σινγκλέρ αστοχησε σε τρίποντο και η νίκη πήγε στο Περιστέρι!

Πού κρίθηκε: Ο Πανιώνιος δεν σκόραρε σε 2 συνεχόμενες επιθέσεις, ο Μπέντιλ σκόραρε 5 συνεχόμενους πόντους, το τρίποντο του Σινγκλέρ στο φινάλε δεν βρήκε στόχο και ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, ούτε καν να οδηγήσει σε παράταση το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Στίβεν Γκρέι ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους, όμως ο Μπεν Μπέντιλ ήταν καθοστικός, σκοράροντας 8 από τους τους 13 πόντους του (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/10 βολές) στο τελευταίο 4λεπτο, ενώ είχε και 10 ριμπάουντ!

Τρομερός αλλά ηττημένος ο Μπέρι με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71

Τα στατιστικά:

Μετά το ματς, ο Αργύρης Πεδουλάκης τόνισε:

”Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά γιατί ανταποκρίθηκαν στις δυσκολίες του αγώνα και πήραν τη νίκη. Στόχος μας είναι να μαθαίνουμε κάτι σε κάθε ματς και νομίζω ότι σήμερα ήταν ακριβώς μια τέτοια αναμέτρηση. Είχαμε άγχος αλλά καταφέραμε να το διαχειριστούμε σωστά ώστε να φτάσουμε στη νίκη. Συνεχίζουμε”.

Από την πλευρά του, ο Νίκος Οικονόμου πρόσθεσε:

”Φεύγουμε με μια γλυκόπικρη γεύση γιατί νιώθαμε και δείξαμε ότι μπορούσαμε να έχουμε πάρει τη νίκη. Αλλά όταν χάνεις τη συγκέντρωση σου απέναντι στο Περιστέρι είναι δεδομένο ότι θα το πληρώσεις. Εμείς θα προσπαθήσουμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ματς σαν μάθημα για τη συνέχεια. Το Περιστέρι έχει κάνει πολύ καλή πορεία και έχει έναν προπονητή που θαυμάζω για όσα έχει πετύχει”.