Το Ρέθυμνο (ξανα)νίκησε, η Κύμη πότε;

2018-12-15T17:27:12+00:00 2018-12-15T17:44:17+00:00.

John Rammas

15/Dec/18 17:27

Οι Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησαν της Κύμης (78-64) στο “Μελίνα Μερκούρη” και διπλασίασαν τις νίκες τους σε 9 αγωνιστικές στη Basket League.

Η πρώτη τους νίκη ήταν μόλις λίγες εβδομάδες πριν (vs. Χολαργός 83-76 παρ. στις 24/11), την ώρα που η αντίστοιχη και μοναδική της Κύμης στην κατηγορία παραμένει αυτή επί του Πανιωνίου (89-93) στην πρεμιέρα (7/10). Έκτοτε μετρούν 8 διαδοχικές ήττες και 1-8.

Εξέλιξη αγώνα:

Οι Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ (8-0 στο 3′) και δεν απώλεσαν ποτέ το προβάδισμα. Η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο έφτασε και στους 14 πόντους (43-29 στο 16′), η Κύμη πλησίασε μέχρι και τον 1 πόντο (53-52 στο 27′), αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε με ένα 9-0 σερί (61-52) και δεν υπήρχε γυρισμός.

Έκτοτε η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους (73-58 στο 39′, 76-61 στο 40′).

Παίκτες-κλειδιά:

Οι Μπαρτ Τζούνιορ και Τζόνσον ηγήθηκαν επιθετικά των Ρέθυμνο Cretan Kings κι αναπλήρωσαν και με το παραπάνω τα 7+6 λάθη τους. Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ήταν συνεπής στο σκοράρισμα (12+13 πόντους ανά ημίχ.), ενώ ο Ελάιζα Τζόνσον είχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και συμμετοχή στο καθοριστικό 9-0 σερί στην τρίτη περίοδο.

Πού κρίθηκε:

Το επιθετικό ριμπάουντ ήταν ένα από τα στοιχεία που έπαιξαν ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Οι Ρέθυμνο Cretan Kings σκόραραν 13 πόντους από 13 δεύτερες επιθέσεις, τους 4 στο καθοριστικό 9-0 στην τρίτη περίοδο, ενώ η Κύμη μόλις 4 από 4.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64