Χολαργός: Σπουδαία νίκη στο… “θρίλερ” με Ήφαιστο!

2018-12-16T16:02:33+00:00 2018-12-16T16:06:02+00:00.

16/Dec/18 16:02

BASKET LEAGUE / ׏ˁуϓ - ǖIӔϓ ˇ̍ϕ (֙ԏÑVɁ: ӉˇӠ́яՊS / EUROKINISSI)

Ο Χολαργός πήγε να “αυτοκτονήσει” στην έδρα του, αλλά τελικά κέρδισε στο φινάλε με 65-62 τον Ήφαιστο Λήμνου, σε πραγματικό “θρίλερ”.

Ο Χολαργός ήταν καλύτερος στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά ο Ήφαιστος μείωσε ακόμα και στο -2 στην τέταρτη περίοδο, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι πήραν την μεγάλη νίκη, αντιδρώντας σωστά και βρίσκοντας τις λύσεις που χρειάζονταν.

Οι δύο ομάδες μετά το σημερινό αποτέλεσμα, ισοβαθμούν στο 4-5 και “παλεύουν” για την είσοδο στην οκτάδα της Basket League.

Το παιχνίδι

Κυρίαρχος και “σούπερ” άμυνα ο Χολαργός!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν από νωρίς με 8-1 (στο 4′). Η διαφορά δεν μειώθηκε στην συνέχεια, αφού ο Χολαργός είχε συνεχώς το προβάδισμα (15-8 στο 7′) και το δεκάλεπτο έκλεισε, με 18-11.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι παίκτες του Αρη Λυκογιάννη ανέβασαν την διαφορά και σε διψήφια επίπεδα (27-15 στο 14′) με επιμέρους σκορ 7-4, δείχνοντας πως είναι το “αφεντικό” του ματς. Ο Ήφαιστος μείωσε, σε 32-24 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 9-5 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 34-24.

Στο τέλος μίλησε η… έδρα

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς, ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι παρόμοιος με το πρώτο και τον Χολαργό να προηγείται με διψήφια διαφορά (45-35 στο 15′). Η διψήφια διαφορά υπέρ των γηπεδούχων, παρέμενε σταθερή (48-38 στο 18′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με 51-40 και τον Ήφαιστο να έχει 3/17 τρίποντα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά και μείωσαν σε 51-49 (στο 33′) με εκπληκτικό σερί 9-0. Ο Χολαργός αντέδρασε άμεσα και με δικό του σερί 8-0, ανέβασε ξανά την διαφορά στο +10 (59-49 στο 35′).

Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν στο +8 (61-53) και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Ο Φρεϊμάνις με μεγάλο τρίποντο, έκανε το σκορ 61-56 (στο 39′), αλλά ο Λοβ με 2/2 βολές ανέβασε την διαφορά στο +7 (63-56 1:16 πριν το τέλος). Ο Ήφαιστος με 2/2 τρίποντα από Φρεϊμάνις και Μπρέζελτον μείωσε σε 63-62 και στην τελευταία επίθεση, ο Μπρέζελτον αστόχησε και ο Χολαργός κέρδισε με 65-62.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ήφαιστος με σερί 9-0 μείωσε σε 51-49, αλλά ο Χολαργός αντέδρασε με δικό του σερί 8-0 και ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-49) “κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη. Πάντως καθοριστική ήταν και η τελευταία άμυνα που έπαιξε, ο Χολαργός στο χαμένο λέι απ του Μπρέζελτον.

Παίκτης-κλειδί:Ο Γιάνκοβιτς ήταν πολύ καλός με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ είχε για συμπαραστάτη τον Χόκινς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 34-24, 51-40, 65-62