Παναθηναϊκός: “Τυφώνας” στην Πυλαία με Λάνγκφορντ

2018-12-16T17:56:43+00:00 2018-12-16T18:10:08+00:00.

16/Dec/18 17:56

Ο Παναθηναϊκός με ένα τρίποντο ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο και τον Λάνγκφορντ να παίρνει το… όπλο του στο φινάλε, υπέταξε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία (83-93), για να συνεχίσει αήττητος στην Basket League, λίγο πριν τη διαβολοβδομάδα στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπειτα από καιρό έκαναν μια γεμάτη εμφάνιση, κυρίως επιθετικά (29 ασίστ, 11/25 τρίποντα, μόλις 7 λάθη) με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντισταθεί, αφού παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης μετά τον καταιγισμό τριπόντων στη δεύτερη περίοδο και το +20 των “πράσινων”, ο Λάνγκφορντ ανέλαβε στο τέλος να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη για την ομάδα του.

Πλέον οι πρωταθλητές που ανέβηκαν στο 8-0 στο πρωτάθλημα (εκκρεμεί το ματς στη Ρόδο) μπορούν να επικεντρωθούν στις δύο κρίσιμες και δύσκολες αναμετρήσεις στην Ευρωλίγκα, με Ρεάλ στη Μαδρίτη (19/12, 22:00) και Αρμάνι στο ΟΑΚΑ (21/12, 21:00).

Δύσκολη ευρωπαϊκή αποστολή έχει και ο ΠΑΟΚ (5-4 πλέον) μπροστά του, για το Basketball Champions League, στη Βόννη (18/12, 21:00).

Εξέλιξη αγώνα

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να πάει το παιχνίδι σε πιο αργό ρυθμό και να κλείσει τη ρακέτα του για να μην απειληθεί από τους ψηλούς του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι είχαν μοναδική λύση τον Κόνιαρη στην πρώτη περίοδο (σκόραρε τους 7 πρώτους πόντους της ομάδας του), με τους “πράσινους” να αποκτούν το πάνω χέρι (11-19, 10′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η καλή άμυνα με αλληλοκαλύψεις απέδωσε τα μέγιστα για την ομάδα του Πασκουάλ, η οποία μετά το 19-22 (13′), είχε 4/4 τρίποντα για σερί 14-0 (19-36, 16′), ενώ συνολικά στη δεύτερη περίοδο μέτρησαν 6/8 από τα 6,75μ. (με Λοτζέσκι και Λεκαβίτσιους), με φυσιολογική συνέπεια το +20 (23-43, 17′), πριν το 31-48 (20′).

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να διατηρήσουν το πάνω χέρι μέσω της άμυνας, με έφεση στην περιορισμό του Γκος. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πλησιάσει με Χάτσερ και Μορέιρα, ωστόσο οι “πράσινοι” απαντούσαν με Λάσμε, Τόμας και Καλάθη έκλεισαν με +13 την τρίτη περίοδο (56-69, 30′).

Με τον Τζαμάλ Τζόουνς οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έριξαν για πρώτη φορά μετά τη δεύτερη περίοδο τη διαφορά σε μονοψήφια απόσταση (69-78, 34′), ενώ με τον Γκάρετ έπεσε και στο -7 (73-80, 35′).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν για να πλησιάσουν περισσότερο, αλλά ο Λάνγκφορντ ήταν παρών (77-88, 37′) και σκοράροντας 12 πόντους από το 30′ ως το φινάλε, διασφάλισε το “διπλό” για τον Παναθηναϊκό, που διατήρησε το αήττητο, αναγκάζοντας τον “δικέφαλο” στην πρώτη φετινή ήττα στην Πυλαία.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού (21π.), μα κυρίως παρών στην τέταρτη περίοδο, όταν ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να γίνει απειλητικός, σκοράροντας τους 12/21 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι “πράσινοι” ως τότε είχαν στηριχθεί σε Καλάθη (12π., 9ασ.), Τόμας (14π.), τον επανακάμψαντα Λοτζέσκι (11π.) και τον Λεκαβίτσιους (9π.). Οσο για τον ΠΑΟΚ τα περίμενε όλα από τον Χάτσερ (22π.).

Που κρίθηκε

Ο καταιγισμός τριπόντων στη δεύτερη περίοδο (6/8) βοήθησε τον συγκεντρωμένο αμυντικά Παναθηναϊκό να πάρει μεγάλη απόσταση, που έφτασε και στο +20 (23-43, 17′). Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε ως το -7 (73-80, 35′), αλλά μέχρι εκεί, αφού ο Λάνγκφορντ το πήρε πάνω του (77-88).

Δεκάλεπτα: 11-19, 31-48, 56-69, 83-93.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ψαριανός, Μάλαμας