Κολοσσός: Νίκη… “ανάσα” απέναντι στο Ρέθυμνο!

2018-12-22T15:49:34+00:00 2018-12-22T15:54:21+00:00.

22/Dec/18 15:49

BASKET LEAGUE / ʏˏӓϓ - хȕ̍Ϡ(֙ԏÑVɁ: ׁчӠƁ̐ŔϕˁӠ/ EUROKINISSI)

Ο Κολοσσός Ρόδου κέρδισε εντός έδρας το Ρέθυμνο με 74-63 και πήρε μεγάλη βαθμολογική “ανάσα”, στην μάχη που δίνει για την παραμονή του στην Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, δείχνοντας πόσο ανάγκη είχαν το ροζ φύλλο αγώνα και στο τέλος πανηγύρισαν απόλυτα δίκαια μία πάρα πολύ σημαντική νίκη.

Πλέον οι δύο ομάδες, μετά την νίκη των γηπεδούχων έχουν ίδιες νίκες (2), αλλά το Ρέθυμνο έχει ένα παραπάνω ματς και ρεκόρ 2-8, αφού ο Κολοσσός (2-7) δεν έχει παίξει απέναντι στον Παναθηναϊκό, αφού το ματς των δύο ομάδων αναβλήθηκε.

Το παιχνίδι

Σημαντικό προβάδισμα για Κολοσσό

Καλύτεροι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 8-3 (στο 3′), ενώ ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά σε double score (18-9 στο 8′), με το Ρέθυμνο να μην έχει μπει καθόλου καλά στον αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κολοσσό στο +7 (18-11) και να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά μία διαφορά των 8 πόντων (27-19 στο 16′). Με ένα 9-2 σερί ο Κολοσσός “εκτόξευσε” το προβάδισμα του στο +15 (36-21) και με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Σπουδαία νίκη για Κολοσσό, με “σούπερ” άμυνα!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Ρόδο ξεκίνησε με, τον Κολοσσό να διατηρεί άνετα ένα μεγάλο προβάδισμα (43-26 στο 23′) και να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Η διαφορά έφτασε και στο +15 (50-35 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με το Ρέθυμνο πίσω στο σκορ με 59-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η διαφορά ήταν παγιωμένη στο +20 (66-46 στο 33′) και οι γηπεδούχοι ήταν “αγκαλιά” με την νίκη. Στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα, οι Κρητικοί μείωσαν σε 66-54, αλλά ο Κολοσσός έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα.  Στο 39ο λεπτό, η διαφορά ήταν στο +10 για τον Κολοσσό (69-59), που στο τέλος πήρε την νίκη με 74-63.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις 10 πόντους και “έχτισαν” μία διαφορά 15 πόντων, την οποία όχι δεν απώλεσαν, αλλά μάλιστα αύξησαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Παίκτης-κλειδί: Οι Μπράουνινγκ και Πίνκστον με 14 πόντους ο καθένας ήταν πολύ καλοί, ενώ εξαιρετικοί δουλειά έκαναν ο Γκιμπς με 13 πόντους και 2 ασίστ και ο Ντιγκς με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-21, 59-41, 74-63