Ήφαιστος: Στην Λήμνο δεν ξέρει τι σημαίνει ήττα, λύγισε και την ουραγό Κύμη

2018-12-22T16:23:28+00:00 2018-12-22T16:44:23+00:00.

Stelios Toromanidis

22/Dec/18 16:23

Αήττητος παρέμεινε στην Λήμνο ο Ήφαιστος, καθώς “υπέταξε” με 81-74 και την Κύμη για να κάνει το 5/5 εντός έδρας και να διατηρηθεί μέσα στην πρώτη οκτάδα της φετινής Basket League έπειτα από 10 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι που ευτύχησαν για άλλο ένα παιχνίδι να έχουν σε καλή μέρα τους Αμερικανούς τους πήραν το ροζ φύλλο αγώνα χάρης κυρίως σε ένα 21-0 που “έτρεξαν” μεταξύ 15′ και 24′, την ώρα που ομάδα της Εύβοιας “κατρακύλησε” στο 1-9 ρεκόρ και πλέον είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Διακύμανση αγώνα

Οι δυο ομάδες ήταν παθιασμένες για την νίκη, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Καθόλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν κλειστό, με κανέναν εκ των δυο “μονομάχων” να μην μπορεί να χτίσει μομέντουμ, εκτός κάποιων σερί που δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν.

Η Κύμη προηγήθηκε με 19-14 πριν το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου, όμως ο Ήφαιστος απάντησε με οκτώ αναπάντητους πόντους για το 22-19 του 12′. Σε εκείνο το σημείο οι άμυνες και τα λάθη πρωταγωνίστησαν, ενώ με τρίποντο του Ουάσινγκτον, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 27-24 στο 15′.

Κάπου εκεί οι παίκτες του Κούτσου επιδόθηκαν σε πολλά λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι έσφιξαν περισσότερο την άμυνα τους, “πάτησαν” το γκάζι επιθετικά και με πρωταγωνιστές τους Μπρέιζελτον, Ουίγκινς και Έβανς έτρεξε 21-0 σερί στα επόμενα εννιά λεπτά για το 45-24 του 24′.

Το σύνολο του Μανωλόπουλου διατήρησε την υπέρ της διαφορά μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου (54-37). Η Κύμη προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 8 πόντους (57-49) στο 34′, όμως οι Σμιθ και Μπρέιζελτον με δυο συνεχόμενα τρίποντα και ο Έβανς με 4 πόντους στην ουσία έδωσαν τέλος στον αγώνα στέλνοντας την διαφορά στο +18 (67-49 στο 35′) για τον Ήφαιστο. Παρότι η ομάδα της Εύβοιας πραγματοποίησε εκ νέου προσπάθεια την επιστροφή της φτάνοντας ως τους τέσσερις πόντους (78-74) στα 19″ πριν το φινάλε, οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι από τις ελεύθερες βολές και κατάφεραν να πάρουν τον αγώνα.

Παίκτης Κλειδί

Ο Σον Έβανς ξεχώρισε με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ όντας ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του που είχε τέσσερις καλαθοσφαιριστές με διψήφια συγκομιδή πόντων.

Σημείο Κλειδί

Το διάστημα από ο 15′ μέχρι το 24′, όπου οι γηπεδούχοι με 21-0 σερί μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ και να περάσουν μπροστά με 45-24 στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 17-19, 33-27, 54-37, 81-74.