Προμηθέας: Άντεξε στην αντεπίθεση και θριάμβευσε με Γκίκα (και) στο Λαύριο

2018-12-22T16:27:16+00:00 2018-12-22T18:54:53+00:00.

22/Dec/18 16:27

Το Λαύριο επιχείρησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά ο Προμηθέας άντεξε και δείχνοντας την κλάση του έφυγε νικητής από το κλειστό της Λαυρεωτικής (73-85), χτυπώντας πλέον την πόρτα της τετράδας.

Ο Προμηθέας συνεχίζει ακάθεκτος την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στο 7-3, την ώρα που το Λαύριο έπεσε στο 3-7, έπειτα από δέκα στροφές στο πρωτάθλημα.

Ο Γκίκας (17π., 6ασ.) ήταν ηγετικός για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, η οποία άντεξε στην αντεπίθεση του Λαυρίου στο τρίτο δεκάλεπτο και με την εμπειρία που έχει αποκτήσει και από τα ευρωπαϊκά του παιχνίδια στο BCL, άντεξε κι έφτασε με… στιλ στη νίκη.

Εξέλιξη αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αδιαμφισβήτητα στον Προμηθέα, ο οποίος μετά το πρώτο τρίλεπτο (7-6) πήρε τα ηνία ανεβάζοντας στροφές.

Σε αυτό βοήθησαν αποφασιστικά η πιεστική άμυνα, αλλά και οι Μπράουν και Ελις, για να δρομολογηθεί το 18-27 του 10′ δια χειρός Γκίκα.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, ως το +16 (25-41, 15′), με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν με τον Κακλαμανάκη και την ανάπαυλα να βρίσκει τους Πατρινούς στο +12 (35-47).

Η διαφορά δεν πτόησε το Λαύριο, που κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο κι έκανε μεγάλη αντεπίθεση. Από το 40-51 οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 12-0 (52-51, 26′), με Λαμπ και Νίξον να χτυπούν στο τρανζίσιον.

Ωστόσο, Χολ και Γκίκας ήταν εκεί για τον Προμηθέα (58-6 1, 30′), ενώ ήταν και πρωταγωνιστές στη νέα διψήφια διαφορά των Πατρινών (62-74, 36′).

Ετσι τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με την εμπειρία τους δεν συνάντησαν εκ νέου πρόβλημα στο τέλος για να πάρουν άλλη μια νίκη στον “μαραθώνιο” της Basket League.

Ο Νίκος Γκίκας (17π. 6ασ.) ήταν καταπληκτικός στο Λαύριο και βοήθησε τα μέγιστα τον Προμηθέα να φτάσει στη νίκη, έχοντας στο πλευρό του Μπράουν (14π.), Ελις (14π., 9ριμπ.) και Μέιερ (11π.). Οσο για το Λαύριο είχε πρωταγωνιστές στην αντεπίθεση της τρίτης περιόδου Μιλόσεβιτς (14π.), Νίξον (13π.) και Λαμπ (12π.), αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων.

Που κρίθηκε

Το Λαύριο από το -12 της ανάπαυλας με σερί 12-0 πέρασε μπροστά (52-51), αλλά ο Προμηθέας με τον Γκίκα στην πρώτη γραμμή πήρε εκ νέου τα ηνία και από το 62-68 (34′) δεν κοίταξε άλλο πίσω κι έχτισε εκ νέου +12 (62-74, 36′), κλειδώνοντας την 7η νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 58-61, 73-85.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Πουρσανίδης

Ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς είπε: “Σήμερα κάναμε μία σημαντική  νίκη. Κάναμε μία εξαιρετική εμφάνιση για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού. Μπορεί να είχαμε ένα κακό 3ο δεκάλεπτο που χάσαμε λίγο το μυαλό μας δεν ήμασταν καλοί στην επίθεση, φάγαμε κάποια μεγάλα σουτ από το Λαύριο, μπήκε και ο κόσμος στο παιχνίδι, αλλά παρόλα αυτά η ομάδα ήταν συγκεντρωμένη στο μεγαλύτερο μέρος.

Γύρισε το παιχνίδι, παίξαμε εξαιρετικά πάνω στις αλλαγές της άμυνας του Λαυρίου, το Λαύριο είναι μία εξαιρετική ομάδα. Να ευχηθώ στο Λαύριο καλή συνέχεια, στον φίλο μου τον Χρήστο Σερέλη που έχω μία ιδιαίτερη σχέση και το ξέρουν όλοι του εύχομαι καλές γιορτές. Νομίζω η πορεία του Λαυρίου επειδή είναι μία ομάδα που την θέλει η Α1 στο μέλλον θα πάει καλύτερα και με υπομονή θα γίνουν όλα”.

Από την πλευρά του ο προπονητής του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης τόνισε: “Σήμερα είχαμε δύο πρόσωπα, το πρώτο ήταν πολύ νευρικό στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε κακή ψυχολογία από τα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα και θα έλεγα και μία φοβία διότι παίζαμε πάλι με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Στην συνέχεια η ομάδα μείωσε από τους 16 πόντους κοντά εκεί, έβγαλε μία πολύ σωστή αντίδραση, κυνήγησε στην άμυνα είχε καλές επιλογές στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε -διάβασε δηλαδή το παιχνίδι τα καταφέραμε και περάσαμε και έναν πόντο μπροστά.

Νομίζω τα παιδιά εκεί υπερέβαλαν εαυτούς, ήταν πολύ δύσκολο να συνεχίσουμε στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα στον ίδιο ρυθμό, ο Προμηθέας παίζει ήδη δύο παιχνίδια την εβδομάδα έχει την εμπειρία να το διαχειριστεί. Εμείς δεν το διαχειριστήκαμε σωστά το γεγονός ότι φτάσαμε το παιχνίδι στον πόντο τα τελευταία 8 λεπτά και μοιραία χάσαμε δίκαια”.