Χολαργός: Επικό “διπλό” στη Θεσσαλονίκη, βύθισε κι άλλο τον Άρη!

2018-12-22T18:33:32+00:00 2018-12-22T20:05:24+00:00.

22/Dec/18 18:33

Ο Χολαργός με καλάθι του Αγκμπελέσε τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος απέδρασε με τεράστια νίκη από το “Nick Galis Hall” (58-59) και έκανε άλμα παραμονής, βυθίζοντας κι άλλο τον χωρίς εντός έδρας νίκη Άρη, στο ντεμπούτο του Γιάννη Καστρίτη στον πάγκο!

Ο Χολαργός ήρθε για να μείνει και με το δεύτερο “διπλό” του και μάλιστα στην έδρα του Άρη με ηγέτη τον Λοβ και εκτελεστή στο τέλος τον Αγκμπελέσε, ανέβηκε στο 5-5 και πλέον ατενίζει το μέλλον με περίσσια αισιοδοξία.

Αντίθετα, οι “κίτρινοι” κάθε άλλο παρά… χαρούμενα Χριστούγεννα θα κάνουν, αφού παραμένουν χωρίς νίκη στο “Nick Galis Hall” (0/5), στο ντεμπούτο του Γιάννη Καστρίτη στην τεχνική ηγεσία και έχουν πέσει πλέον στο 2-8!

Εξέλιξη αγώνα

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά, με τον ενθουσιασμό και από τον κόσμο και πήρε τα ηνία. Ο Χολαργός αιφνιδιάστηκε και οι παίκτες του Καστρίτη με αιχμή του δόρατος τον ΜακΓκι έφτασαν στο 25-10 (11′), με τη μέγιστη διαφορά να είναι στο +17 (31-14, 15:30”).

Γιάνκοβιτς και Σκουλίδας προσπάθησαν να βοηθήσουν τους φιλοξενούμενους να συμμαζέψουν τα πράγματα, με την ανάπαυλα να κλείνει στο 36-27 υπέρ του Άρη.

Μετά την ανάπαυλα ο Χολαργός ήταν αυτός που αιφνιδίασε για να μειώσει την απόσταση (36-34, 23′), με τους Τάλτον και Λοβ να δίνουν συνέχεια για το πρώτο προβάδισμα των φιλοξενούμενων (41-42, 28:30”), πριν το γκολ-φάουλ του Μπελ (44-42, 30′).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι που κρινόταν από κατοχή σε κατοχή, με τον Μπελ να δίνει λύσεις στον Άρη μαζί με τον Σλαφτσάκη και τον Λοβ να κρατά πολύ κοντά τον Χολαργό.

Στο τελευταίο δίλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Ο Φιτζπάτρικ έκανε το 54-55 (-1:37”), ο Φλιώνης απάντησε (56-55, -1:13”), ενώ ο Λοβ μετά το λάθος που έκανε, έκλεψε και πήρε το αίμα του πίσω με λέι απ (56-57, -38”).

Ο Μποχωρίδης με βολές κατέγραψε το 58-57 (-26”), αλλά ο Λοβ που πήρε την ευθύνη, παρέσυρε όλη την άμυνα του Άρη, για να… σερβίρει έτοιμο καλάθι στον Αγκμπελέζε (58-59), με 3” να απομένουν.

Ο Βεργίνης πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά βρήκε σίδερο και ο Χολαργός πανηγύρισε μια τεράστια νίκη, με τον Άρη να μένει χωρίς νίκη στη Θεσσαλονίκη και πάρα πολύ χαμηλά στην κατάταξη!

Ο Λοβ (14π.) ήταν ο… πολιορκητικός κριός του Χολαργού στην έδρα του Άρη, με τον Αμερικανό να παίρνει τα καθοριστικά σουτ, ενώ είχε και την ασίστ για το νικητήριο καλάθι του επίσης πολύ καλού Αγκμπελέσε (10π., 8ριμπ.). Οσο για τον Άρη, που πνίγηκε στο άγχος του μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα, στην πρώτη γραμμή ήταν Μπελ (14π.) και ΜακΓκι (10π.), πληρώνοντας την πολύ κακή μέρα του Μποχωρίδη (4π. με 1/7 σουτ).

Που κρίθηκε

Ο Άρης μπήκε φουριόζος και έχτισε διαφορά ως και +17 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Χολαργός αντεπιτέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και στα τελευταία λεπτά έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια πέντε φορές, με το καλάθι του Αγκμπελέσε από την ασίστ του Λοβ, 3” πριν το τέλος να κρίνει το νικητή.

Δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Μαγκλογιάννης, Παντελίδης

O προπονητής του Χολαργού, Αρης Λυκογιάννης τόνισε για τη νίκη της ομάδας του πως “είναι μια ιδιαίτερη μέρα γιατί συμβαίνουν δύο πράγματα που δεν συμβαδίζουν. Ο Άρης χάνει εντός έδρας από τον Χολαργό. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και είπαμε ότι η εικόνα μας ήταν τουλάχιστον αστεία. Σίγουρα με τον τρόπο που παίζαμε δεν δείχναμε ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης σκόραρε μόνο 22 πόντους και είναι η απόδειξη για το πόσο διαφορετικά παίξαμε. Στην επίθεση δεν μαγέψαμε αλλά πήραμε μια τεράστια νίκη εκτός έδρας και για το πρεστίζ του συλλόγου και λόγω του μεγέθους του αντιπάλου» υποστήριξε ο τεχνικός του Χολαργού.
«Ο σεβασμός είναι δεδομένος σε όλους τους ανθρώπους στο μπάσκετ όμως όταν μπαίνεις στο παρκέ είσαι επαγγελματίας και κοιτάς να κερδίσεις ανεξάρτητα ποιος είναι απέναντι σου. Εύχομαι να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. Καλή επιτυχία στον Γιάννη Καστρίτη”.

Από την πλευρά του ο Γιάννης Καστρίτης που κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο του Άρη διαδεχόμενος τον Βαγγέλη Αγγέλου, είπε: “Οπωσδήποτε είναι μια σκληρή ήττα, βρίσκομαι μόλις τρεις μέρες στην ομάδα αλλά έχω να πω ότι σίγουρα δεν ξέρω τι πιστεύει ο κόσμος για το ταλέντο και την ποιότητα αυτής της ομάδας, αλλά εγώ βλέπω ότι οι παίκτες δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Όλοι οι άνθρωποι που βρίσκονται γύρω από την ομάδα προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο για τον σύλλογο. Είναι λογικό να στεναχωριέται και ο κόσμος μας. Οι πόντοι που δεχτήκαμε στην έδρα μας ήταν πολλοί, στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολλά λάθη και πολλά χαμένα ριμπάουντ. Όλα αυτά μεταφράζονται σε πολλή πίεση. Είμαστε εδώ για να πετύχουμε και να δουλέψουμε πολύ αλλά και να υποστηρίξουμε αυτά τα παιδιά που δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα πετύχουμε”.

Και κατέληξε: “Πρώτα απ όλα ο Άρης είναι Άρης και κανείς δεν δέχεται να χάνει μέσα στην έδρα του παιχνίδι. Άπαντες έχουν δίκιο να απαιτούν νίκες για τον Άρη. Ακόμα και στο σημερινό παιχνίδι θα μπορούσε από μια και μόνο λεπτομέρεια να είναι διαφορετικό το αποτέλεσμα. Ο καθένας για τον εαυτό του δίνει το 100% αλλά στο μπάσκετ μετράει και η ομάδα και η ψυχολογία. Ακόμα οι παίκτες πάρα την προσπάθεια που κάνουν δεν έχουν φτάσει το ταβάνι τους. Είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψουμε και θα έρθουν τα καλά αποτελέσματα”.