Ολυμπιακός: Στην αρχή σκοτάδι, μετά Τουπάν – Άγιος Βασίλης και στο τέλος περίπατος!

2018-12-23T15:54:13+00:00 2018-12-23T17:51:17+00:00.

23/Dec/18 15:54

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός πέρασε… δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με το Περιστέρι. Βρέθηκε να χάνει μέχρι και 18 πόντους, αλλά στη συνέχεια ο Τουπάν τον έβγαλε από το… σκοτάδι και στο δεύτερο ημίχρονο επήλθε η ολοκληρωτική κυριαρχία της ομάδας του Μπλατ.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Είχε μια περίεργη και σπάνια εξέλιξη ο αγώνας με το εξαιρετικό φέτος Περιστέρι. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση στο πρώτο ημίχρονο και υπέστη το σοκ να χάνει με 18 πόντους, τη στιγμή που ο Στρέλνιεκς τέθηκε νοκ – άουτ με το “καλημέρα” και ο Μιλουτίνοφ είχε τρία φάουλ από νωρίς.

Στη συνέχεια εμφανίστηκε ο Τουπάν που γύρισε μόνος του όλο το… μομέντουμ και έσπρωξε την ομάδα του στη γρήγορη κάλυψη του μεγαλύτερου μέρους της διαφοράς, με τρομερή δουλειά σε άμυνα και επίθεση, όταν ο Ολυμπιακός το είχε πραγματικά ανάγκη. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι, δημιούργησε ο ίδιος μεγάλη διαφορά πριν καν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο και όλα εξελίχθηκαν από εκεί και πέρα εύκολα και άνετα για τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι 92-69, πλέον σκέφτεται την Νταρουσάφακα και θέλει να κλείσει το 2018 με τον καλύτερο τρόπο και με ρεκόρ 10-5 στην Ευρωλίγκα!

Ο αγώνας

Ο Ντέιβιντ Μπλατ επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τους Γκος, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ. Ο Ολυμπιακός στόχευε να περνάει τη μπάλα στο ζωγραφιστό και στον Μιλουτίνοφ που πέτυχε τους πρώτους 6 πόντους της ομάδας του. Το Περιστέρι για ακόμα ένα παιχνίδι δεν είχε στην διάθεσή του τον πρώτο σκόρερ του και φετινό MVP στην μέχρι τώρα πορεία του, Ράιαν Χάροου.

Στη πρώτη κατοχή του Ολυμπιακού, ο Γιάνις Στρέλνιεκς έφαγε μια αγκωνία, άνοιξε το κεφάλι του και έφυγε εσπευσμένα στα αποδυτήρια με τον γιατρό της ομάδας για να κάνει ράμματα. Ο Λετονός δεν επέστρεψε ποτέ στο παρκέ και έτσι πολύ νωρίς οι ερυθρόλευκοι έχασαν έναν από τους βασικούς γκαρντ τους.

Ολυμπιακός: Εσπευσμένα στα αποδυτήρια ο… ματωμένος Στρέλνιεκς (video)

Οι κόκκινοι προηγήθηκαν με 6-2, αλλά το Περιστέρι με ένα σερί 10-0 αντέδρασε άμεσα και πέρασε μπροστά με 6-12! Ο Ντέιβιντ Μπλατ κάλεσε τάιμ – άουτ και επίσης πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Γιώργο Πρίντεζη.

Πολύ γρήγορα τα πράγματα έγιναν… ανέλπιστα χειρότερα για τον Ολυμπιακό, με το Περιστέρι να βγάζει διαδοχικές άμυνες και να βάζει το ένα δύσκολο σουτ μετά το άλλο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 16-21 και από την αρχή της δεύτερης περιόδου, η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει γρήγορα και… επικίνδυνα για τον Ολυμπιακό.

Στο +18 το Περιστέρι, έξαλλος ο Μιλουτίνοφ!

Αρχικά, η ομάδα του Πεδουλάκη πήγε σε διψήφια διαφορά (16-26) και με απίθανο τρίποντο του… Σκορδίλη στο τέλος του χρόνου, η ψαλίδα άνοιξε στους 15 πόντους (16-31).

Σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης είχαμε το ξέσπασμα του εξοργισμένου με τον διαιτητή Μάνο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που δέχτηκε τεχνική ποινή και πήγε στο πάγκο με τρία φάουλ.

Αμέσως μετά το Περιστέρι δημιούργησε την μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς. Με Double Score και το 19-38, 6.43” πριν το τέλος του ημιχρόνου!

Το Περιστέρι εκμεταλλευόταν την έλλειψη ενέργειας του Ολυμπιακού, είχε καλές συνεργασίες, αλλά πέτυχε και αρκετά πραγματικά δύσκολα σουτ. Η ομάδα του Μπλατ χρειαζόταν να βρεθεί ένας παίκτης να ανάψει την σπίθα.

Τον πήρε από το χεράκι ο “χείμαρρος” Τουπάν!

Το θέμα είναι πως χρειαζόταν πια με την διαφορά στους 18 πόντους και άμυνα και επίθεση. Εκεί, ανέλαβε ο εκπληκτικός Αξέλ Τουπάν! Ο Γάλλος έκανε ένα απίστευτο πεντάλεπτο με τρομερές άμυνες, ανεξάντλητη ενέργεια, σερί κερδισμένες κατοχές και 4/4 σουτ, τρία από αυτά τρίποντα!

Με τρομερή επιρροή στην άμυνα και 17 πόντους σε 13 λεπτά (!) ήταν χωρίς υπερβολή το Α και το Ω, ώστε ο Ολυμπιακός να ροκανίσει την διαφορά και να πάει στο ημίχρονο με το -6 (42-48), που όπως εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να πάρει σε αυτό το διάστημα!

Το Περιστέρι είχε 7/11 τρίποντα και 11/19 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπέντιλ να έχει 14 πόντους.

Η μπόρα είχε περάσει

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην επανάληψη μάλλον ανακουφισμένος που κατάφερε να τα 2/3 της διαφοράς που είχαν δημιουργήσει οι αντίπαλοί του, αποφασισμένος, υποψιασμένος και με καλύτερη ψυχολογία. Με τον Μπλατ να χρησιμοποιεί τα καλύτερα και πιο έμπειρα σχήματα που είχε διαθέσιμα συν τον Game Changer Τουπάν και με τον Βασίλη Σπανούλη να… αναλαμβάνει δράση ως συνήθως στην επίθεση, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν ολοκληρωτικά την εικόνα της μάχης και κατ΄επέκταση το σκορ.

Πέρα από τον Vspan που έσερνε τον χορό, οι Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου επίσης μπήκαν στην εξίσωση με περισσότερη ενέργεια και αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι τους. Ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ περισσότερο στην άμυνα, έκανε το Περιστέρι να αισθάνεται άβολα και στην επίθεση έβγαλε την ποιότητα που έχει στη φαρέτρα του.

Έτρεξε με σχετική ευκολία ένα σερί 19-4 και από το 42-48 του ημιχρόνου, πήγε στο 61-52 μέσα σε πέντε λεπτά μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο! Προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η σκυτάλη πέρασε στον Ζακ Λεντέι, που πλήγωσε την άμυνα της ομάδας του Πεδουλάκη στο ζωγραφιστό και έφτασε τους 11 πόντους με συνέπεια και οικονομικά στο παιχνίδι του.

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +16 (74-58) και από εκεί και πέρα όλα εξελίχθηκαν εύκολα για τον Ολυμπιακό. Με τον Μπλατ να μοιράζει τον χρόνο, να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες του και να βάζει… τελευταίο στο παρκέ τον Γιάνις Τίμα, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 81-58 και με +23 έκλεισε στο τέλος η αναμέτρηση. Το 92-69 υποδηλώνει μια εύκολη νίκη του Ολυμπιακού, που σίγουρα δεν πρέπει να ξεχάσει το πρώτο ημίχρονο, έστω κι αν το… ξεπέρασε γρήγορα λόγω της ετοιμότητας του Αξέλ Τουπάν!

Ο παίκτης – κλειδί!

Δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Αξέλ Τουπάν! Όταν ο Ολυμπιακός είχε πέσει στο “σκοτάδι” του -19 και όλα πήγαιναν στραβά σε όλους ανεξαιρέτως τους τομείς του παιχνιδιού, ο Γάλλος όρθωσε ανάστημα και για 5-6 λεπτά έβαλε τη μπέρτα του Superman! Μόνος του άλλαξε επίπεδο την άμυνα της ομάδας του, έβαλε 17 πόντους μέσα σε 13 λεπτά χωρίς να χάσει σουτ και ήταν σχεδόν κατ΄αποκλειστικότητα ο λόγος που το -18 έγινε -6 τόσο γρήγορα. Το ρεσιτάλ του Γάλλου έδωσε ηρεμία, ψυχολογία και αίσθηση ασφάλειας στον Ολυμπιακό και στο δεύτερο ημίχρονο όλα έγιναν πιο εύκολα. Εκεί, όμως, που η κατάσταση είχε ζορίσει, ο Τουπάν το πήρε πάνω του με… συγκλονιστική επιρροή και αποτελεσματικότητα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα!

Που κρίθηκε

Μετά τον Γάλλο, ήρθε η σειρά ολόκληρης της ομάδας του Ολυμπιακού να λειτουργήσει πιο άρτια και αποτελεσματικά με περισσότερη ενέργεια. Ο Τουπάν κράτησε τους κόκκινους όρθιους και ουσιαστικά η υπόθεση νίκη κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Που ξαφνικά τείνει να γίνει στο… καλό της ομάδας του Μπλατ! Ο Ολυμπιακός επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και το παιχνίδι του στη τρίτη περίοδο, “έπνιξε” το Περιστέρι, σκόραρε όσο και όποτε ήθελε και με επί μέρους σκορ 32-10, το 42-48 του ημιχρόνου… μεταμορφώθηκε σε 74-58! Με το +16 και μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κόκκινοι είχαν “καθαρίσει τη μπουγάδα” και μπορούσαν να έχουν ένα ήρεμο υπόλοιπο του αγώνα και… Καλά Χριστούγεννα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69