ΠΑΟΚ: Σπουδαίο διπλό στο… “θρίλερ” της Νέας Σμύρνης!

2018-12-23T17:51:45+00:00 2018-12-23T17:54:36+00:00.

23/Dec/18 17:51

BASKET LEAGUE / Ёٍ͉ɏӠ- Ёϊ (֙ԏÑVɁ: ӉˇӠ́яՊS / EUROKINISSI)

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στην Νέα Σμύρνη με 73-69 απέναντι στον Πανιώνιο και πλέον έχει καθιερωθεί στην πρώτη οκτάδα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Πανιώνιος ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, όμως στο τέλος η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων και η κούραση των “κυανέρυθρων”, έκρινε το παιχνίδι στην πλευρά της ομάδας, του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 6-4 και είναι στην έκτη θέση της κατάταξης, ενώ ο Πανιώνιος έχει ρεκόρ 3-7 και βρίσκεται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι

“Ασπρόμαυρο” προβάδισμα, αλλά… ντέρμπι!

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στο ξεκίνημα του και ο ΠΑΟΚ, διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με 6-2 (στο 5′). Ο Πανιώνιος βρήκε μερικούς εύκολους πόντους, μετά από αρκετή ώρα και το έγινε 12-9 (στο 7′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε, με 16-13 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι ήταν σαφώς καλύτερο με τις δύο ομάδες να είναι πιο επιθετικές και… ισόπαλες στο 26-26 (στο 15′). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου προηγήθηκαν με 36-33 και το πρώτος μέρος ολοκληρώθηκε, με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 40-35.

Ντέρμπι μέχρι τέλους

Το δεύτερο ημίχρονο στην Νέα Σμύρνη ξεκίνησε με, τον ΠΑΟΚ να διατηρεί μία μικρή διαφορά με 47-41 (στο 24′), αλλά τον Πανιώνιο να παρουσιάζει καλό πρόσωπο. Οι φιλοξενούμενοι, παρέμεναν στην πρωτοκαθεδρία με 51-46 (στο 27′), χάρη στην καλή τους άμυνα και στο τέλος της τρίτης περιόδου, είχαν προβάδισμα 6 πόντων (54-48).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Πανιώνιος μείωσε σε 54-52, αλλά ο ΠΑΟΚ άμεσα ανέβασε την διαφορά στο +7 (59-52 στο 34′) και έδειξε πως είναι το φαβορί για την νίκη. Περίπου 5′ λεπτά πριν την λήξη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 61-58 και έμειναν “ζωντανοί”.

Στα τελευταία 2′ λεπτά, 2/2 μεγάλα τρίποντα του Γκος έκαναν το σκορ 69-63, όμως μία τεχνική ποινή που δόθηκε στον ΠΑΟΚ, δεν την εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος και οι φιλοξενούμενοι ήταν μία… “ανάσα” από την νίκη (69-64). 1:35 πριν το φινάλε, ο Τζόουνς κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και το σκορ έγινε 69-67, όμως ο Χρυσικόπουλος βάζοντας ένα μεγάλο καλάθι έκανε το σκορ 71-67. Ο Γκος έκανε λάθος και ο Μπέρι στην κρίσιμη επίθεση έκανε αίρμπολ και ο ΠΑΟΚ πήρε το διπλό με 73-69

Που κρίθηκε: Στην συνολικά καλή άμυνα του ΠΑΟΚ σε όλο το παιχνίδι, αλλά και στην εξαιρετική άμυνα του Γκος στον Μπέρι στην τελευταία επίθεση του Πανιωνίου και με το σκορ στο 71-69, με τον παίκτη του Πανιωνίου να κάνει αίρμπολ!

Παίκτης-κλειδί: Ο Χρυσικόπουλος ήταν πολύ καλός με με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, αλλά και 6 λάθη, ενώ επίσης ο Γκος ήταν καθοριστικός με 11 πόντους και ο Τζόουνς με 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 35-40, 48-54, 69-73