Χολαργός: “Αντίο” στο 2018 με μεγάλη νίκη και… ολοταχώς για playoffs!

2018-12-29T16:34:34+00:00 2018-12-29T16:38:07+00:00.

29/Dec/18 16:34

BASKET LEAGUE / ׏ˁуϓ - ˁՑɏ (֙ԏÑVɁ: ӉˇӠ́яՊS / EUROKINISSI)

Μία πολύ σημαντική νίκη στην έδρα του, πήρε ο Χολαργός απέναντι στο Λαύριο με 82-71, κλείνοντας το 2018 με τον καλύτερο τρόπο.

Οι παίκτες του Αρη Λυκογιάννη, ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και με εξαίρεση ένα μικρό μέρος, στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου που το Λαύριο προσπάθησε για ανατροπή, ο Χολαργός άξιζε την νίκη, καθώς παρουσίασε εξαιρετική εικόνα.

Πλέον ο Χολαργός έχει ρεκόρ 6-5 και βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στα playoffs,  ενώ το Λαύριο “έπεσε” στο 3-8 και συνεχίζει να… παλεύει για την παραμονή του.

Το παιχνίδι

Φουλ… επίθεση και προβάδισμα για Χολαργό!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 9-9 (στο 4′). Ο Χολαργός βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 8-2, προηγήθηκε με 17-11 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +6 (25-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Αρη Λυκογιάννη μπήκαν δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-2, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (33-21 στο 14′). Το Λαύριο είχε σημαντική προβλήματα στην άμυνα, ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ με σταθερή διαφορά (38-30 στο 17′) και το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τον Χολαργό στο +7 (46-39).

Στο τέλος μίλησε η…έδρα!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να κάνουν ένα ακόμα επιμέρους σκορ 7-3 και να προηγούνται με 11 πόντους διαφορά (53-42 στο 24′). Η διψήφια διαφορά για τον Χολαργό παρέμενε σταθερή (59-47 στο 28′), ενώ έφτασε και το +18 (65-47) με επιμέρους σκορ 19-8, με τους “οικοδεσπότες” να είναι κοντά στην νίκη,

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγάλη… όρεξη για ανατροπή και μείωσαν με επιμέρους σκορ 14-6 σε 71-61 (στο 35′), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς! Το Λαύριο μείωσε σε 75-66, δύο λεπτά πριν την λήξη, όμως τελικά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σωστά και πήραν δίκαια την νίκη με 82-71.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Χολαργός έπαιξε εκπληκτική άμυνα, δέχθηκε μόλις 8 πόντους και “εκτόξευσε” την υπέρ του διαφορά στο +18 “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αγκπμελέσε ήταν και πάλι εξαιρετικός με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Γιάνκοβιτς που έκανε double double με 13πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Χόκινς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-39, 65-47, 82-71