Ήφαιστος: Έκανε βήμα οκτάδας με την πρώτη του εκτός έδρας νίκη!

2018-12-29T17:06:10+00:00 2018-12-29T17:43:49+00:00.

29/Dec/18 17:06

BASKET LEAGUE / ÑÅÈÕÌÍÏ - ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / EUROKINISSI)

Ρέθυμνο και ΄Ήφαιστος έκαναν ένα τρομερό παιχνίδι στην Κρήτη, όμως η ομάδα της Λήμνου είχε σε μεγάλη ημέρα αρκετούς παίκτες της και με το 85-82 πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της!

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ήφαιστος Λήμνου, με το τελικό 82-85 στην έδρα του Ρεθύμνου να δίνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας πλέον τις 6 νίκες σε 11 ματς! Αντίθετα, η ομάδα της Κρήτης έμεινε στο 2-9.

Για την 11η αγωνιστική, το Ρέθυμνο ταξιδεύει στο Περιστέρι (5/1, 17:30), ενώ ο Ήφαιστος στην έδρα του Άρη (6/1, 17:00).

Η εξέλιξη: Ο Ήφαιστος ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και ευτύχησε να προηγηθεί, με το Ρέθυμνο να μην μπορεί να φτάσει την ομάδα της Λήμνου. Η διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο έφτασε το +8 (11-19), όμως στο δεύτερο ήταν που ξέφυγε.

Με τον Ρόλαντς Φρεϊμάνις να είναι εξαιρετικός και πολύ εύστοχος, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο κράτησαν το πρβάδισμα, αλλά έφτασαν ακόμα και +13, με το 30-39 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Σε αυτό συνετέλεσε και ο μόλις 2 πόντοι του Στιβ Μπάρτ Τζ. στο πρώτο ημίχρονο.

Η δράση έφερε… αντίδραση!

Η αντίδραση των Κρητικών είχε ξεκινήσει από το πρώτος μέρος και συνεχίστηκε στις αρχές του δεύτερου. Το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε 37-43 και κάπου εκεί ξεκίνησε μία επιθετική και αμυντική ραψωδία του Ηφαίστου! Με σερί 13-0, η διαφορά έφτασε τους 19 (37-56), με τον Τζέρι Σμιθ να δίνει πολύτιμες λύσεις και στις πλευρές του παρκέ! Οι Τράβις Ντάνιελς και Στιβ Μπαρτ δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και έριξαν την διαφορά στους 10, ενόψει της τέταρτης περιόδου.

Και για μία ακόμα φορά, είχαμε ντάρμπι. Στο 32′, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 59-62 και είχαμε και πάλι ματς! Η διαφορά παρέμεινε χαμηλά (3 με σκορ 64-67), όμως δύο τεράστια τρίποντα από Τόντρικ Γκότσερ και Τάιρον Μπρέιζελτον, ο Ήφαιστος ξέφυγε με 10, σε 3:30′ να απομένουν. O Κωστής Γόντικας ήταν σε μεγάλη ημέρα και το έδειξε στα κρίσιμα σε άμυνα αλλά κυρίως σε επίθεση.

Ο Στιβ Μπαρτ με 3/3 βολές έκανε το 74-79 στο -1:30′, Φρειμάνις και Γκότσερ όμως αύξησαν το προβάδισμα της ομάδας του και με το τελικό 82-85 πανηγύρισαν τη νίκη στο Ρέθυμνο.

Πού κρίθηκε: Το Ρέθυμνο μείωσε σε 3 στο 32′, όμως δύο μεγάλα τρίποντα του Ηφαίστου έδωσαν και πάλι ”αέρα” 9 πόντων στους φιλοξενούμενους. Και από την στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά, ούτε καν να ισοφαρίσουν, το ματς δεν χανόταν για τον Ήφαιστο!

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και καθοριστικός ο Τάιρον Μπρέιζελτον με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Τρομερός και ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Τόντρικ Γκότσερ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-39, 49-59, 82-85