Κύμη: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ανατροπή και τεράστια νίκη επί του Άρη!

2018-12-29T19:02:17+00:00 2018-12-29T19:40:03+00:00.

29/Dec/18 19:02

BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός για σχεδόν τρία δεκάλεπτα, όμως η Κύμη ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ στα τελευταία λεπτά και από το -17 έφτασε στο +18!!!

Στο σημαντικότερο βαθμολογικά αγώνα της 11ης αγωνιστικής, η Κύμη του 1-9 υποδέχθηκε τον Άρη του 2-8, με αμφότερες τις ομάδες να θέλουν απεγνωσμένα τη νίκη, προκειμένου να αποφύγουν όσο γίνεται τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το ματς έγινε ντέρμπι όταν ο Άρης έχασε μία διαφορά 17 πόντων και ύστερα έγινε υπόθεση της Κύμης, που στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τρομερή και πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 75-57!

Για την 12η αγωνιστική, η Κύμη ”δοκιμάζεται στο Λάυριο (5/12, 17:00), ενώ ο Άρης υποδέχεται τον Ήφαιστο (6/12, 17:00).

Η εξέλιξη: O Άρης ξεκίνησε ”καυτός” από την γραμμή του τριπόντου και με το σκορ στο 4-15, ειχε ήδη 4 εύστοχα τρίποντα! Η Κύμη όμως αντέδρασε και πρόλαβε να ”μαζέψει” την διαφορά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (13-18).

Και ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν και άλλο την απόσταση, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τους Ραμόν Χάρις επιθετικά και Γκάρι ΜακΓκι αμυντικά, μπόρεσαν και ξέφυγαν και πάλι στο σκορ, παρουσιάζοντας μία εξαιρετική εικόνα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο +9 (26-35) υπέρ του Άρη.

Τρομερό σερί ο Άρης, απίστευτη ανατροπή η Κύμη!

Έπρεπε να φτάσουμε στο τρίτο δεκάλεπτο για να δούμε το ντέρμπι που περιμέναμε. Ο Άρης μπήκε φουριόζος και έφτασε με χαρακτηριστική ευκολία στο +17 (28-45)! Και καπού εκεί, η Κύμη ανέλαβε τον ρόλο του πρωταγωνιστή και με σερί 15-0 (ο Άρης δεν σκόραρε για σχεδόν 6′) επέστρεψε για τα καλά, με τον Σταύρο Τουντζιαράκη να κάνει θραύση στις δύο ρακέτες. Μέσα σε όλα αυτά, ο Λάκι Τζόουνς αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε, αφήνοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης με μία λύση λιγότερη (46-48).

Μετά το αρχικό 2-0, η Κύμη ξαναπήρε το προβάδισμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τρίποντο-φάουλ του ΝτεΒόν Ουάσινγκτον. Ο Σκοτ Σαγκς, μαζί με την φανταστική αμυντική λειτουργεία της Κύμης, έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων (58-50) στο 34′, με το μομέντουμ να είναι και επίσημα στα χέρια των Ευβοιωτών! Ο Άρης ήταν εκτός τόπου και χρόνου, οι παίκτες της Κύμης έπαιξαν πιεστική άμυνα και έτρεξαν στον αιφνισιασμό και το αποτέλεσμα ήταν το +10 (65-55) 2′ πριν το τέλος.

Η ομάδα της Κύμης, όχι μόνο πήρε τη νίκη, αλλά πήρε και μία σημαντική διαφορά (75-57), με τον Άρη να πετάει λευκή πετσέτα στα τελευταία λεπτά.

Πού κρίθηκε: Η αρχή έγινε στην τρίτη περίοδο, όταν η Κύμη βρήκε την ψυχολογία και τις λύσεις και επέστρεψε από το -17. Το τέλος (για τον Άρη) ήρθε με την αποβολή του Λάκι Τζόουνς, μία απουσία που φάνηκε όσο τίποτα στην τέταρτη περίοδο, η οποία και άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους!

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός ο Σκοτ Σαγκς με 18 πόντους, ενώ πολλές λύσεις έδωσαν και οι Σταύρος Τουντζιαράκης με 12 πόντους και Λιούις ΛεΚουάν με 11 πόντους και ισάριθμες ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57

Τα στατιστικά:

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Κύμης, Ισίδωρος Κουτσός τόνισε:

”Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μου για την απόδοση τους, γιατί δείξαμε ότι μπορούμε να παραμείνουμε στην κατηγορία. Δεν ξεγελιόμαστε ότι κάναμε κάτι πολύ σπουδαίο, είμαστε ακόμα σε δύσκολη κατάσταση. Θα προσπαθούμε κάθε μέρα στο γήπεδο να δείχνουμε τη δουλειά που κάνουμε στις προπονήσεις.

Όπως είπα και στα παιδιά η αμφισβήτηση και η πίεση πρέπει να είναι όπλο μας. Είχαμε μεγάλη πίεση πριν το παιχνίδι, οφείλω να τους παραδεχτώ για την προσπάθεια που κάνανε, καταθέσαν την ψυχή τους και ήταν συγκλονιστικοί.

Ο δρόμος θα είναι ανηφορικός, αλλά εμείς κοιτάμε κάθε περίοδο, κάθε παιχνίδι, κάθε λεπτό να είμαστε ανταγωνιστικοί”.

Από την πλευρά του, ο Γιάννης Καστρίτης είπε:

”Συγχαρητήρια στην Κύμη για τη δίκαιη επικράτησή της. Θεωρώ ότι το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Εμείς στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν μέσα στο πλάνο μας και κινηθήκαμε όπως θέλαμε πνευματικά και σωματικά. Αυτό που θέλαμε ήταν να βελτιώσουμε το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, το καταφέραμε και μέχρι τα μισά του είχαμε μια μεγάλη διαφορά και δείχναμε να ελέγχουμε το παιχνίδι. Εκεί η Κύμη άλλαξε τον τρόπο άμυνας, έγινε πιο επιθετική, έπαιξε στο όριο του φάουλ και όπως πρέπει να παίζει μια ομάδα που μάχεται για τη ζωή της. Παλεύει για κάθε κατοχή.

Εμείς δεν ανταποκριθήκαμε σ’ αυτήν την πίεση. Είχαμε να διαχειριστούμε τον τραυματισμό του Βεργίνη, τα φάουλ του Μποχωρίδη, την αποβολή του Τζόουνς. Σημαντικά παιδιά για την ισορροπία μας σε άμυνα και επίθεση. Μετά βγήκε το ψυχολογικό μας πρόβλημα στην επιφάνεια. Δεν είναι δικαιολογία, ούτε μου αρέσει να μιλάω για ψυχολογικά προβλήματα, δεν δικαιολογείται τέτοιο κενό, αλλά τα παιδιά έχουν να διαχειριστούν σειρά δύσκολων αποτελεσμάτων. Αντιλαμβάνομαι τι μας συμβαίνει, είμαι μαζί τους 100% και είμαι σίγουρος ότι το κλίμα θα γυρίσει. Ευχαριστούμε τον κόσμο, δυστυχώς τον στεναχωρήσαμε για μια ακόμη φορά”.

Για το μεγάλο σκορ που δέχθηκε η ομάδα του: ”Είδαμε ένα ίδιο παιχνίδι όπως με τον Χολαργό. Η διαφορά ήταν ότι με τον Χολαργό με το που μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε τη διαφορά, ενώ σήμερα την αυξήσαμε και μετά από ένα σημείο δεν ανταποκριθήκαμε στην επιθετικότητα της Κύμης. Είμαστε στον Άρη, είμαστε επαγγελματίες, δεν μου αρέσει να επικαλούμαι το ψυχολογικό κομμάτι αλλά δεν μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια και να μη δούμε ότι υπάρχει πρόβλημα. Αυτή η ομάδα χρειάζεται μία νίκη και μετά πολλά θα αλλάξουν. Όταν θα νιώσουμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε, όλα θα αλλάξουν”.

Για το αν υπάρχει περίπτωση να γίνει άρση του ban: ”Θεωρώ ότι δεν μπορεί να λυθεί εύκολα και άμεσα. Δεν θέλω να πω τι έχουμε συζητήσει με τον κ. Γουλιέλμο. Ακόμη και ότι έχει να κάνει με την ελληνική αγορά, δεν υπάρχει κάτι εμφανές που θα κάνει τη διαφορά. Δεν θέλουμε να κάνουμε αλλαγή έτσι για να κάνουμε, αλλά να φέρει αλλαγές στην ομάδα”.