ΑΕΚ: “Καθάρισε” στο τέλος τον Πανιώνιο και… αποχαιρέτισε με νίκη το 2018!

2018-12-29T19:54:05+00:00 2018-12-29T19:56:40+00:00.

29/Dec/18 19:54

Η ΑΕΚ έκλεισε με νίκη το εξαιρετικό για εκείνη 2018, αφού κέρδισε στο ΟΑΚΑ τον πολύ καλό Πανιώνιο δύσκολα με 73-62 και αποχαιρετάει το έτος με θετικό πρόσημο.

Το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του, ήταν ντέρμπι με τον Πανιώνιο να παρουσιάζεται εξαιρετικά ανταγωνιστικός, παίζοντας καλό μπάσκετ, όμως στο τέλος μέτρησε η ποιότητα και το “βάθος” στον πάγκο της ΑΕΚ.

Πλέον η “ένωση” έχει ρεκόρ 8-3 και εδραιώνεται στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, ενώ ο Πανιώνιος “έπεσε” στο 3-8.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε ο Πανιώνιος το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-7 (το 4′), παίζοντας καλά στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις, μέσα από την ρακέτα στην επίθεση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 14-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την “ένωση” μπροστά με 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι δύο ομάδες έπαιζαν σε χαμηλό ρυθμό με τις άμυνες να έχουν πρωτεύοντα ρόλο και η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 30-24 (στο 15′). Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι με συνολικό επιμέρους σκορ 11-3, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (35-24 στο 17′), όμως ο Πανιώνιος έκλεισε το πρώτο μέρος με επιμέρους σκορ 12-2 και μείωσε σε 37-36.

Στο τέλος… καθάρισε το ματς η ΑΕΚ!

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ, ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κάνει επιμέρους σκορ 12-2 και να προηγείται με 49-38 (στο 25′), δείχνοντας αρκετά συγκεντρωμένη. Ο Πανιώνιος όμως και πάλι, με ωραίο μπάσκετ ισοφάρισε σε 49-49 με 11-0 σερί (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την ΑΕΚ να προηγείται με 54-49, έπειτα από δικό της σερί 5-0.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο ρυθμός έπεσε και πάλι με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 56-54 (στο 33′). Ενα επιμέρους σκορ 12-2 της ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στο +12 (68-56 στο 37′) και την έχρισε φαβορί για την νίκη. Στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, ο Πανιώνιος προσπάθησε να κάνει άλλη μία ανατροπή, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει με… τίποτα, αφού η “ένωση” αρχικά ανέβασε το επιμέρους σκορ στην περίοδο στο 17-7 (71-56 στο 38′) και στο φινάλε κέρδισε με 73-62!

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 56-54, η ΑΕΚ έκανε ένα δυναμικό επιμέρους σκορ 12-2, ανέβασε την διαφορά στο +12 (68-56) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βινς Χάντερ για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός, καθώς έκανε double double με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Λαρεντζάκης με 12 πόντους, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Σάκοτα με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62