Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Πυλαία με ρεσιτάλ Πρίντεζη και κυριαρχία στους αιθέρες

2018-12-30T17:57:41+00:00 2018-12-30T18:06:00+00:00.

30/Dec/18 17:57

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Ο Ολυμπιακός είχε δυσκολίες στην διάρκεια του αγώνα, αλλά νίκησε τον ΠΑΟΚ με 68-78 χωρίς να απειληθεί στο τέλος, με κορυφαίο τον πληθωρικό στην αναμέτρηση της Πυλαίας, Γιώργο Πρίντεζη.

Το ματς ήταν ανταγωνιστικό από το ξεκίνημα μέχρι και τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Όταν πλησιάσαμε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, οι παίκτες του Μπλατ βρήκαν τις λύσεις, έκαναν ένα πολύ σημαντικό σερί, δημιούργησαν απόσταση ασφαλείας στο κατάλληλο σημείο και πέτυχαν την 11η νίκη τους σε 12 παιχνίδια ως τώρα στη Basket League.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Γιώργος Πρίντεζης (19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ) πολύ σημαντικός στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος του αγώνα ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, 14 είχε ο Στρέλνιεκς και 10 ο Σπανούλης. Από τον ΠΑΟΚ Γκος και Μορέιρα είχαν από 16 πόντους και τους ακολούθησε ο Τέπιτς με 10.

Η εξέλιξη του αγώνα

Oι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, απέναντι στον Ολυμπιακό του Ντέιβιντ Μπλατ που επέλεξε να ξεκινήσει το ματς χωρίς τους Σπανούλη και Πρίντεζη στο αρχικό του σχήμα. Με τον Φιλ Γκος σε μεγάλα εκτελεστικά κέφια, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8 πόντους (15-7) και ο Ολυμπιακός απάντησε με λύσεις από τον επίσης “ζεστό” Γιάνις Στρέλνιεκς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 19-16. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις ομάδες να έχουν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις. Από εκεί και πέρα άρχισε να “βρέχει” τρίποντα! Πρώτος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός με τους Ουίλιαμς Γκος και Παπανικολάου, από τον ΠΑΟΚ σταθερά έβρισκε στόχο ο Φιλ Γκος, μετά την σκυτάλη την πήρε ο Σπανούλης και είναι χαρακτηριστικό πως για τους φιλοξενούμενους σε αυτό το δεκάλεπτο, το πρώτο δίποντο το έβαλε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (31-31) στο 16′!

Φιλ Γκος, Στρέλνιεκς, “βροχή” από τρίποντα και κόκκινη κυριαρχία στα ριμπάουντ

Με 5 σερί πόντους του Στρέλνιεκς, οι κόκκινοι πήγαν στο +6 (32-38), για να κλείσει το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να προηγείται 35-41. Η ομάδα του Μπλατ ευστόχησε σε έξι τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε ως πρώτο σκόρερ τον Λεττονό με 12 πόντους, χωρίς χαμένο σουτ.

Για το συγκρότημα του Βασίλη Παπαθεοδώρου δέσποζε ο Γκος με 16 πόντους και 5/5 τρίποντα! Ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε 9/19 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, αλλά μόλις 5/15 δίποντα. Η μεγαλύτερη υπεροχή για τους Πειραιώτες ήταν στα ριμπάουντ, που τους έδωσαν και περισσότερες κατοχές από τους αντιπάλους τους και 13 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε 26 ριμπάουντ, τα 11 επιθετικά και ο ΠΑΟΚ μόλις 11 με δύο επιθετικά αντίστοιχα.

Το προβάδισμα ο Ολυμπιακός, από πολύ κοντά και ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους δύο μονομάχους να έχουν εκ νέου δυστοκία στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πάει τη μπάλα στο ποστ με τους Μορέιρα και Χρυσικόπουλο, χωρίς να πάρει, όμως, ιδιαίτερο σκορ, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει παραγωγικό τον Στρέλνιεκς και με τρίποντο του Παπανικολάου πήγε για πρώτη φορά στο +9 (40-49).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Μορέιρα να παίρνει το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση και να προσφέρει λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό. Ο δικέφαλος του βορρά με τρίποντο του Κόνιαρη πλησίασε στους 3 πόντους (48-51) και ο Ολυμπιακός αντέδρασε με 4 διαδοχικούς πόντους του Πρίντεζη που τα έκανε όλα στην αναμέτρηση. Πάσαρε, σκόραρε και έπαιρνε ριμπάουντ.

Οι λογαριασμοί των δύο ομάδων έμειναν… ανοικτοί ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου! Ο Νάιτζειλ Ουίλιαμς Γκος σπατάλησε τρεις μαζεμένες επιθέσεις της ομάδας του με αμφιλεγόμενες αποφάσεις και άστοχες προσπάθειες, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του και με δύο βολές του Μαργαρίτη μείωσε σε 54-55 (επί μέρους σκορ 19-14) στο τέλος της τρίτης περιόδου! Όλα ήταν ανοιχτά!

Κρίσιμο σερί του Ολυμπιακού με ρεσιτάλ Πρίντεζη

Με τρίποντο του Τέπιτς, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 57-55 στο ξεκίνημα της ακροτελεύτιας περιόδου και έβαλε… φωτιά στις εξέδρες της Πυλαίας. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε εκ νέου από τον Πρίντεζη. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 6 μαζεμένους πόντους με το δικό του μοναδικό στιλ, ο Τουπάν τελείωσε μια κατοχή στο τρανζίσιον και οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 57-62. Το σερί του Ολυμπιακού από το 57-55 και μετά επεκτάθηκε σε 11-0 και η ομάδα του Μπλατ προηγήθηκε με 57-66, με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη και την κυριαρχία της στα ριμπάουντ.

Η διαφορά έφτασε ως τους 13 πόντους, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την τελευταία προσπάθεια αντεπίθεσης για να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης, όμως, δεν υπήρχε πολύς χρόνος και κυρίως οι απαιτούμενες λύσεις για μια τέτοια ανατροπή, απέναντι σε ένα πιο ποιοτικό και έμπειρο αντίπαλο. Όταν χρειάστηκε, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με διαδοχικά τελειώματα κλείδωσε οριστικά τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Που κρίθηκε

Δύο ήταν τα πιο σημαντικά στοιχεία που έκριναν την αναμέτρηση. Το πρώτο, το σερί 11-0 που έτρεξε ο Ολυμπιακός από το 30′ ως το 34′, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 57-55 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και έτσι από το -2 βρέθηκαν στο +9. Ο ΠΑΟΚ έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του, δεν βρήκε λύσεις, η διαφορά πήγε πάνω από τους 10 πόντους (59-72 στο 35′) και εκεί τα πάντα είχαν κριθεί, λόγω και της διαφοράς ποιότητας των δύο ομάδων.

Το δεύτερο στοιχείο ήταν η μεγάλη υπεροχή του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ, σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Η ομάδα του Μπλατ τελείωσε τον αγώνα με 47 ριμπάουντ (18 επιθετικά), ενώ εκείνη του Παπαθεοδώρου με 28 (5 επιθετικά) και έτσι οι νικητές είχαν +12 κατοχές, κάτι που δεν είχε τον τρόπο να εξισορροπήσει ο ΠΑΟΚ.

Ο παίκτης – κλειδί

Δίχως αμφιβολία ο Γιώργος Πρίντεζης. Στο πρώτο ημίχρονο ο Στρέλνιεκς ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, αλλά στο τέλος της διαδρομής η επιρροή του διεθνούς πάουερ φόργουορντ ήταν εντυπωσιακή με πολύπλευρη προσφορά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Πρώτα από όλα έβαλε συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου όταν ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά και τα νούμερά του δείχνουν πόσα πολλά πράγματα έκανε στο παρκέ. Ο “Πρι” έγραψε 19 πόντους με 8/14 σουτ, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής… Σίγουρα ο Μπλατ θα προτιμούσε να είχε παίξει λιγότερο.