Παναθηναϊκός: Με Παππά και Καλάθη θα κάνει καλή Πρωτοχρονιά!

2018-12-30T19:47:38+00:00 2018-12-30T19:56:42+00:00.

30/Dec/18 19:47

Ο Προμηθέας για ένα ημίχρονο ζόρισε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, όμως όταν πήρε μπροστά ο Παππάς, μαζί με τον Καλάθη οδήγησαν τους “πράσινους” σε νίκη στην Πάτρα επί του Προμηθέα (69-86) στο φινάλε του 2018, στο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στην Basket League. Φοβερός ο Μπράουν για τους Πατρινούς.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνεχίζουν αήττητοι στο πρωτάθλημα (10-0, ενώ εκκρεμεί ο αγώνας στη Ρόδο με τον Κολοσσό), παίρνοντας άλλη μια νίκη, αυτή τη φορά στην του Προμηθέα, στο κατάμεστο “Δ. Τόφαλος”, που πλέον είναι στο 7-4.

Ο Ρικ Πιτίνο μετά τη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ για την Ευρωλίγκα, καθοδήγησε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα και είδε τους γηπεδούχους με τον τρομερό Ρίον Μπράουν να παλεύουν στα ίσια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο να υποκύπτουν στην ποιότητα και το βάθος των “πράσινων”, που είχαν μπροστάρη τον ασταμάτητο Νίκο Παππά και τον Νικ Καλάθη, ο οποίος για άλλη μια φορά ήταν μαέστρος για την παρέα του.

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα κάνει… καλή Πρωτοχρονιά και στρέφεται ήδη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (4/1) για την Ευρωλίγκα!

Εξέλιξη αγώνα

Ο Προμηθέας στο ξεκίνημα εκμεταλλεύτηκε την αθλητικότητα του Μπράουν για να πάρει το πάνω χέρι με εξαιρετικό τρανζίσιον (13-6, 5′). Οι παίκτες του Πιτίνο ήταν επηρεασμένοι από τα δύο γρήγορα φάουλ και την απόσυρση του Καλάθη στον πάγκο και κάνοντας τέσσερα λάθη ως το 10′ βρέθηκαν πίσω με 21-16.

Η είσοδος του Παππά έδωσε λύση στην “πράσινη” επίθεση (21-24, 12′), με τον Μέιερ από την άλλη πλευρά να τιμωρεί σε κάθε ευκαιρία όσες φορές αργούσαν οι περιστροφές των φιλοξενούμενων, από την περιφέρεια κι έτσι ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ξεφύγει ως την ανάπαυλα (34-35, 20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο επέστρεψε ο Καλάθης και μαζί η ισορροπία στην επίθεση της ομάδας του, που είχε υπεροπλία στα ριμπάουντ, αλλά δεν το είχε εκμεταλλευτεί επαρκώς στο πρώτο 20λεπτο.

Ο Μπράουν συνέχισε για να κρατήσει κοντά τον Προμηθέα (45-50, 25:30”), αλλά ο Παππάς ανέλαβε να εγκαθιδρύσει διψήφια διαφορά (50-61, 30′) και μαζί με τον Λεκαβίτσιους διαμόρφωσαν τη μεγαλύτερη απόσταση (50-67, 32′).

Πλέον όλα είχαν πάρει το δρόμο τους για λογαριασμό των “πράσινων”, που ανέβασαν τη διαφορά και πάνω από το +20 (60-80, 36′), ως το τελικό 69-86 που σφράγισε το 10/10 στο πρωτάθλημα.

Παίκτης-κλειδί

Ο Νίκος Παππάς (18π. με 5/7τριπ.) ήταν ο κορυφαίος… μπόμπερ του Παναθηναϊκού στην Πάτρα, όντας ο κύριος λόγος που η διαφορά ξέφυγε μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, όπως και ο Καλάθης (12π., 8ασ.) που καθοδήγησε μαεστρικά την παρέα του. Αποδοτικός ο Τόμας (14π.), ενώ ο Ρίον Μπράουν (23π.) ήταν εξαιρετικός από πλευράς Προμηθέα.

Που κρίθηκε

Ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός στα ίσια στο πρώτο ημίχρονο (34-35), όμως στο δεύτερο φάνηκε η διαφορά ποιότητας, με τον Καλάθη να επιστρέφει και μαζί με τον Παππά να οδηγούν τους “πράσινους” που είχαν εξαιρετικό ποσοστό στο τρίποντο (11/21) και υπεροπλία στα ριμπάουντ (28-44) σε διψήφιες διαφορές από τα μέσα της τρίτης περιόδου κι έπειτα, που έφτασαν και στους 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-16, 34-35, 50-61, 69-86.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Τσαρούχα, Μπήτης