Περιστέρι: Με ρεσιτάλ τριπόντου “παρέσυρε” και το Ρέθυμνο στο πέρασμα του

2019-01-05T18:10:00+00:00 2019-01-05T19:32:54+00:00.

Stelios Toromanidis

05/Jan/19 18:10

Συνεχίζει να προελαύνει στα παρκέ της Basket League το Περιστέρι που επικράτησε με 80-64 εντός έδρας και του Ρεθύμνου, με αποτέλεσμα να παραμένει τρίτο στην βαθμολογία (10-2 ρεκόρ) και αήττητο στο “σπίτι” του (7-0 ρεκόρ) έπειτα από 12 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν επιβλητική απέναντι στους Κρητικούς, πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα φτάνοντας σε ένα άνετο ροζ φύλλο αγώνα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι με έξι ήττες σε ισάριθμους αγώνες και 2-10 συνολικό ρεκόρ διατηρήθηκαν στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Διακύμανση αγώνα

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τα “δόντια” τους και δεν άφησαν σε κανένα σημείο περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους στο πρώτο ημίχρονο. Αρχικά με τους Αγραβάνη, Βασιλόπουλο να έχουν την “μπαγκέτα” στο σκοράρισμα και εν συνεχεία με τους Χάροου και Μπεντίλ, το Περιστέρι προηγήθηκε 23-11 στο 10′, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε και άλλο την διαφορά που έφτασε μέχρι και το +30 (50-20) στο 19′, ενώ με τρίποντο του Τζόνσον μειώθηκε για το 50-23 του 20′.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου με επτά παραπάνω λάθη (7 έναντι 3 του Περιστερίου) και 15% ευστοχία έξω από τα 6,75μ., σε συνάρτηση με το 75% των γηπεδούχων στον συγκεκριμένο τομέα δεν θα μπορούσαν να περιμένουν κάτι καλύτερο.

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο έβγαλε μια μικρή αντίδραση και σε συνδυασμό με την χαλάρωση των παικτών του Περιστερίου μείωσε μέχρι και τους 18 πόντους (62-44) στο 29′ χάρη κυρίως στην οξυδέρκεια και την προσπάθεια του Μπαρτ Τζούνιορ. Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με δυο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσαν το 68-44 του 30′.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν την διαφορά στο τελικό 80-64.

Παίκτης Κλειδί

Ο Ράιαν Χάροου με 15 πόντους και 7 ασίστ ήταν ξανά σημείο αναφοράς για τους νικητές που είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Σημείο Κλειδί

Από την αρχή του αγώνα το Περιστέρι κυριάρχησε και έφτασε σε μια άνετη νίκη έχοντας 13/18 εύστοχα τρίποντα (ποσοστό 72%).

Δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64.

Στατιστικά του Περιστερίου:

Στατιστικά του Ρεθύμνου:

Ο προπονητής του Ρεθύμνου, Βαγγέλης Ζιάγκος είπε στη συνέντευξη Τύπου:

“Συγχαρητήρια στην ομάδα του Περιστερίου για την δίκαια νίκη της και επίσης συγχαρητήρια για την συνολική της εικόνα μέχρι σήμερα κι γι’ αυτό που πρεσβεύει μπασκετικά! Παίζει ένα ελκυστικό μπάσκετ, ορθολογικά δομημένο και πολύ αποτελεσματικό. Τώρα, όσον αφορά εμάς, η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν μία εικόνα προσβλητική, καταρχήν για τους ίδιους μας τους εαυτούς και κατά δεύτερον για το ίδιο το club και την ιστορία του. Η ομάδα αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που αποτυπώνεται στο επί μέρους σκορ. Σαφώς, όταν παίζεις απέναντι σε μια ομάδα με ποιότητα όπως είναι το Περιστέρι, δεν είναι αρκετό για να κερδίσεις το παιχνίδι”.

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Περιστερίου, Αργύρης Πεδουλάκης δήλωσε: “Νομίζω πως το κλειδί για να κερδίσουμε σήμερα ήταν οι άμυνες στο πρώτο ημίχρονο. Ήμασταν επιθετικοί στην άμυνα μας, είχαμε ομαδική λειτουργία. Θεωρώ επίσης πως κλειδί ήταν δύο παιδιά, ο Αγραβάνης με τον Daniels διότι είχαν περισσότερη ενέργεια και συμμετείχαν στις περισσότερες δημιουργίες κι αυτοί τράβηξαν τους υπόλοιπους παίκτες έτσι ώστε να είμαστε αποτελεσματικοί στην άμυνα. Αυτό μας έδωσε ενέργεια, δύναμη και αυτοπεποίθηση. Τρέξαμε στο γήπεδο και νομίζω πως στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι παίρνοντας μια αρκετά μεγάλη διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο περιμέναμε την αντίδραση του Ρεθύμνου, πολλοί αθλητές του έχουν εγωισμό, όπως και οι προπονητές. Από την άλλη, εμείς χαλαρώσαμε όταν πήραμε μια μεγάλη διαφορά και δεν είχαμε την ίδια πίστη. Μία διαφορά μπορεί να αλλάξει όταν κάποιος είναι εύστοχος ή να όταν διαβάζει σωστά το παιχνίδι, όπως έκανε το Ρέθυμνο. Δεν κρατούσαμε πάρα πολύ την μπάλα, δεν είχαμε ενέργεια στην άμυνα μας αλλά όχι σε όλα τα διαστήματα. Τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο μας πρόσφεραν πάλι την ενέργεια που θέλαμε και κερδίσαμε σχετικά εύκολα, πατώντας πάνω στο πρώτο ημίχρονο”.