Λαύριο: “Πάρτι” με Κύμη και… ανάσα στην μάχη παραμονής!

2019-01-05T18:21:25+00:00 2019-01-05T18:48:28+00:00.

05/Jan/19 18:21

BASKET LEAGUE / ˁՑɏ - ʕ̇ (֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Μία πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε στην έδρα του το Λαύριο με 86-68 κόντρα στην Κύμη και παίρνει “βαθιά ανάσα” στην μάχη της παραμονής στην Basket League.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Κύμης, που πρέπει να δείξει ακόμα καλύτερα στοιχεία, για να επιτύχει στο τέλος της σεζόν την παραμονή της στην Α1.

Πλέον το Λαύριο, μετά από αυτή την νίκη ανεβάζει το ρεκόρ του στο 4-8 και παίρνει “ανάσα” στην μάχη της παραμονής, ενώ η Κύμη έπεσε στο 2-10 και έμεινε αρκετά πίσω.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι, αλλά προβάδισμα για Λαύριο

Ντέρμπι ήταν το ματς από την αρχή, με την Κύμη να προηγείται με 8-7 (στο 5′), ενώ ανέβασε και το μικρό προβάδισμα της στο +3 (16’13 στο 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με, τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με σερί 5-0 ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +5 (23-18 στο 13′). Το Λαύριο έπαιζε εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, με επιμέρους σκορ 17-7, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (35-25 στο 17′) και ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος, μπροστά στο σκορ με 37-33, αφού η Κύμη αντέδρασε και μείωσε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο Λαύριο ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 13-1 και να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά για πρώτη φορά στο +16 (50-34 στο 23′). Η διαφορά στο 27ο λεπτό έφτασε και το +22 (64-42), με το Λαύριο να γίνεται μεγάλο φαβορί για την νίκη έπειτα από συνολικό επιμέρους σκορ 27-9 και η τρίτη περίοδος έληξε, με την διαφορά στους 19 πόντους (68-49).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, το Λαύριο με επιμέρους σκορ 7-2 “εκτόξευσε” την διαφορά στο +24 (75-51 στο 33′) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη. 3′ λεπτά περίπου πριν την λήξη, το σκορ ήταν 84-59 και όλα είχαν κριθεί, με το Λαύριο να έχει ήδη πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Στο φινάλε οι γηπεδούχοι, τελικά πανηγύρισαν εύκολα την νίκη με 86-68!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς κρίθηκε υπέρ του Λαυρίου, αφού οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 31-16, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +19 (68-49) και “κλείδωσαν” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κουζέλογλου ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ και ο Κακλαμανάκης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ ήταν ασταμάτητος.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 37-33, 68-49, 86-68