Άρης: “Έπνιξε” τον Ήφαιστο και πήρε βαθιά ανάσα στην μάχη της… παραμονής!

2019-01-06T17:51:34+00:00 2019-01-06T17:55:34+00:00.

06/Jan/19 17:51

BASKET LEAGUE / QǓ - ǖIӔϓ ˇ̍ϕ (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο Άρης πήρε μία τεράστια εντός έδρας νίκη απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου με 65-54, χάρη στην άμυνα του και διεκδικεί με αξιώσεις την παραμονή του, στην Basket League.

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο μέρος, έδειξαν πως η άμυνα θα είναι το “κλειδί” της νίκης και αφού απέκτησαν ένα μεγάλο προβάδισμα, το διαχειρίστηκαν και στο τέλος πανηγύρισαν, το ροζ φύλλο αγώνα.

Πλέον μετά από αυτή την σημαντική νίκη, ο Άρης έχει ρεκόρ 3-9 και πήρε βαθιά ανάσα στην “μάχη” της παραμονής, ενώ ο Ήφαιστος έπεσε σε ρεκόρ 6-6 και παλεύει για να μπει στα playoffs.

Το παιχνίδι

Τρομερή άμυνα και προβάδισμα… νίκης για Άρη!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι από την αρχή, με τον Άρη να προηγείται με 9-8 στο (4′) και να μεγαλώνει το προβάδισμα του σε 12-8 (στο 6′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 16-12 (στο 8′) και στην λήξη της πρώτης περιόδου, ο Άρης ήταν μπροστά με 26-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκανε σερί 6-0 και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (32-20 στο 13′), ενώ στην συνέχεια διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα τους (39-26 στο 17′), παρά τις προσπάθειες του Ήφαιστου να μειώσει στο σκορ. Το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τους “κίτρινους” να προηγούνται με την μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι (42-26).

Στο τέλος μίλησε η έδρα και η… άμυνα!

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς στο “Nick Galis Hall” είχε πολλές ομοιότητες με το πρώτο, αφού ο Άρης κρατούσε την διαφορά πάνω από τους 15 πόντους (48-30 στο 23′) και ήταν το φαβορί για την νίκη. Ο Ήφαιστος με 3/3 τρίποντα και εξαιρετική άμυνα, κατέβασε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (48-39 στο 25′) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Η διαφορά ανέβηκε πάλι σε διψήφια επίπεδα (54-40 στο 28′) και η τρίτη περίοδος, έκλεισε με τον Άρη μπροστά με 56-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι καλύτεροι και ανέβασαν την διαφορά στο +17 (61-47 στο 33′). Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-50, αλλά ο Άρης ήταν κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα. Στο φινάλε ο Άρης πανηγύρισε την σπουδαία νίκη με 65-54 και μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο 2019!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Άρης, έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 16-6, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και απέκτησε προβάδισμα 16 πόντων, το οποίο παρότι μειώθηκε στην συνέχεια ήταν αρκετό, για να του χαρίσει την μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο ΜακΓκι ήταν εξαιρετικός στην ρακέτα με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Μπελ με 14 πόντους και 1 ριμπάουντ και ο Κάιζερ με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-26, 56-43, 65-54