Χολαργός: “Εκτέλεσε” τον Πανιώνιο ο Λοβ σε… νεκρό χρόνο! (video)

2019-01-12T16:37:16+00:00 2019-01-12T18:04:24+00:00.

12/Jan/19 16:37

BASKET LEAGUE / ׏ˁуϓ - Ёٍ͉ɏӠ(֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠʁсÉM͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Μία απίστευτη νίκη πήρε ο Χολαργός στην έδρα του απέναντι στον Πανιώνιο με 74-73, χάρη σε ένα απίστευτο καλάθι του Λοβ σε νεκρό χρόνο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε ολόκληρη την διάρκεια του και στο φινάλε ζήσαμε ένα απίστευτο “θρίλερ”. Εκεί αρχικά ο Μπέρι στα 3′ δευτερόλεπτα μ τρίποντο έκανε το σκορ 73-72 για τον Πανιώνιο, όμως ο Λοβ με σουτ στην λήξη έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 74-73.

Πλέον μετά το παιχνίδι, ο Χολαργός έχει ρεκόρ 7-6 και είναι στην “μάχη” για playoffs, ενώ ο Πανιώνιος “έπεσε” στο 3-10.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από το πρώτο μέρος

Παρά το αρχικό “σοκ” με τον τραυματισμό του Παπαντωνίου, ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 9-2 (στο 4′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 14-8 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τον Χολαργό να μειώνει σε 20-18 με επιμέρους σκορ 10-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς ήταν ντέρμπι και ο Χολαργός κατάφερε βρίσκοντας ρυθμό να ισοφαρίσει σε 27-27 (στο 14′). Το εξαιρετικό παιχνίδι συνεχιζόταν οι εναλλαγές στο σκορ, ήταν συνεχόμενες (32-30 ο Πανιώνιος στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπροστά με 38-37.

Απίστευτο φινάλε!

Το δεύτερο ημίχρονο στον Χολαργό ξεκίνησε με, το ματς και πάλι να είναι οριακό και ντέρμπι και τον Πανιώνιο να προηγείται με 49-43 (στο 24′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν όμως και πάλι σε 54-51 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τον Πανιώνιο μπροστά με 57-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Χολαργός μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 10-3, προηγήθηκε ξανά με 65-60 (στο 33′) και είχε την ψυχολογία με το μέρος του, για την συνέχεια. 3′ περίπου λεπτά πριν το τέλος, ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 68-68 και να βάλει… “φωτιά” στο ματς.

Στο τέλος, ο Πανιώνιος ισοφάρισε στα 35′ δευτερόλεπτα σε 70-70 και στα 21′ δευτερόλεπτα ο Γιάνκοβιτς με 2/2 βολές έκανε το σκορ 72-70, όμως ο Μπέρι με τρίποντη “βόμβα” έκανε το σκορ 73-72 για τον Πανιώνιο. Εκεί όμως μίλησε ο… Λοβ και με μπάζερ μπίτερ έδωσε την νίκη στον Χολαργό με 74-73!

Που κρίθηκε: Στο απίστευτο καλάθι του Λαβ σε νεκρό χρόνο που χάρισε την νίκη στον Χολαργό με 74-73, έπειτα από το επίσης σπουδαίο τρίποντο του Μπέρι!

Παίκτης-κλειδί: Ο ήρωας στο φινάλε Λοβ με 23 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιάνκοβιτς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-37, 55-57, 74-73