ΠΑΟΚ: Υπέταξε το Περιστέρι με τρίποντο “πάρτι”!

2019-01-12T18:20:45+00:00 2019-01-12T20:16:33+00:00.

12/Jan/19 18:20

Ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο δεύτερο ημίχρονο στην Πυλαία κι έχοντας απίστευτα ποσοστά από το τρίποντο ανάγκασε το Περιστέρι στην τρίτη του ήττα (87-73), με τον Φιλ Γκος να κάνει καταπληκτική εμφάνιση!

Το Περιστέρι στο πρώτο ημίχρονο επιβεβαίωσε την εξαιρετική φετινή του πορεία, παίρνοντας ακόμα και διαφορά 12 πόντων, όμως στο δεύτερο 20λεπτο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ασταμάτητη, με πρώτο και καλύτερο τον Γκος, για να υποτάξει τους “κυανοκίτρινους”, που παραμένουν τρίτοι με 10-3, όσο ο “δικέφαλος” ανεβαίνει στο 8-5.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που είχαν επιμέρους 40-20 από το 25′ κι έπειτα και 16/31 τρίποντα!

Εξέλιξη αγώνα

Ο Χάροου έκανε εξαιρετική εκκίνηση και βοήθησε το Περιστέρι να πάρει το προβάδισμα (8-14, 6:15”), πριν ο Γκρέι “χτυπήσει” από το τρίποντο (16-21, 10′).

Η προσήλωση των φιλοξενούμενων τους οδήγησε σε διψήφια απόσταση απέναντι στον μπερδεμένο ΠΑΟΚ (21-33, 12:30”), με τον Χάτσερ να δίνει το έναυσμα αντίδρασης για επιμέρους 12-1 (33-34, 17:20”), αλλά ο Χάροου δεν είχε αντίπαλο για το 35-42 (20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, ασταμάτητος ήταν ο Φιλ Γκος, οποίος μέτρησε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα κι αίφνης άλλαξε τα δεδομένα στο παρκέ. Από το 47-53 του 25′ το Περιστέρι καθηλώθηκε από τον ΠΑΟΚ και με επιμέρους 16-1 έγινε το 63-54 (29′) δια χειρός Γκος!

Η ψυχολογία ήταν στο πλευρό της ομάδας του Παπαθεοδώρου, η οποία όσο έβαζε το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, έφτασε στο +14 (74-60, 31:30”), με την επιστροφή για το Περιστέρι να είναι… αδύνατη.

Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι φτάνοντας και στο +16, έκλεισαν το παιχνίδι θριαμβευτικά με το 87-73, με το Περιστέρι να γνωρίζει την πρώτη του ήττα, πέραν αυτές από τους “αιώνιους”.

Το ξέσπασμα του Φιλ Γκος στην τρίτη περίοδο έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, με τους 13/24 πόντους του Αμερικανού να είναι σε εκείνο το διάστημα και να οδηγούν τους γηπεδούχους στην υπέρ τους αλλαγή δεδομένω και τη νίκη, έχοντας συμπαράσταση από του εξαιρετικούς Μαργαρίτη (16π.), Χάτσερ (16π.) και Τζόουνς (12π.), την ώρα που το Περιστέρι έμεινε από… καύσιμα όταν κουράστηκε ο Χάροου (18π., 9ασ.).

Που κρίθηκε

Το τρίτο δεκάλεπτο τα άλλαξε όλα. Το 47-53 του 25′ ακολούθησε 16-1 με πρωτεργάτη τον Γκος για το 63-54 (29′) και το 74-60 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, από όπου το Περιστέρι δεν ήταν δυνατό να επιστρέψει.

Δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούζα, Μάλαμας

Ο προπονητής του Περιστερίου, Αργύρης Πεδουλάκης δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: “Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε το ματς. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν λογικό να αντίδραση ο ΠΑΟΚ που έχει μία πολύ μεγάλη ποιότητα και καλή ομάδα. Το τρίτο ήταν καταλυτικό και ο ΠΑΟΚ είχε 6/7 τρίποντα.

Οι παίκτες μου είναι παιδιά που δεν έχουν παίξει τέτοια παιχνίδια, υπήρχε πίεση και πίεζε και ο κόσμος. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Πέρα από το χάσιμο των βαθμών, θα πάρουμε την εμπειρία για το πως πρέπει να διαχειριζόμαστε τέτοιες καταστάσεις”.

Για τα τρίποντα και την άμυνα των παικτών του: “Ο Γκος είναι πολύ καλός και με εμπειρίες. Κόνιαρης, Γκάρετ και Μαργαρίτης επίσης έκαναν καλή δουλειά. Πρέπει να ρισκάρεις κάποια πράγματα, εμείς πήγαμε σε σουτ υπό πίεση. Ο ΠΑΟΚ είχε εξαιρετικά καλή ευστοχία. Στην άμυνα είχαμε θέματα αλλά θα τα λύσουμε”.

Για τους στόχους και το πλάνο που υπάρχει: “Την πρώτη χρονιά ο στόχος ήταν να σωθεί η ομάδα. Έχουμε μικρό μπάτζετ αλλά εχουμε επενδύσει χρήματα σε παραγωγή. Την δεύτερη να μπούμε στα πλέι οφ και την τρίτη στην Ευρώπη. Το πιο σημαντικό είναι ότι θέλουμε το σεβασμό. Ότι επιστρέψαμε. Αυτό έχουμε ως στόχο και είναι δύσκολο να το κερδίσεις. Άλλο να κάνεις μία καλή νίκη, αυτό είναι εύκολο και άλλο να έχεις διάρκεια για έναν ολόκληρο γύρο, αυτό είναι το δύσκολο”.

Από την πλευρά του ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου είπε: “Πετύχαμε μία πολύ σημαντική νίκη, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Η εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Ήταν δικό μας λάθος που δεν καταφέραμε να πείσουμε τους παίκτες μας για τον τρόπο που πρέπει να παίξουν κόντρα στην τρίτη ομάδα του πρωταθλήματος. Στο δεύτερο ημίχρονο, προσαρμοστήκαμε στην άμυνα του αντιπάλου, ανεβάσαμε ένταση και έχοντας την ευστοχία στα σουτ τριών πόντων πήραμε μία ακόμα μεγάλη νίκη. Για άλλη μία φορά θέλω να πω συγχαρητήρια στους παίκτες μου που παίζουν με τρομερό πάθος. Και επίσης να πω ευχαριστώ στον κόσμο που μπήκε και αυτός στο παιχνίδι και μας βοήθησε με τον παλμό του. Τέλος, θέλω να αφιερώσω αυτή τη νίκη στον γυμναστή, Παναγιώτη Βασιλείου που ο μικρός του γιος έκανε μία σημαντική επέμβαση και ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Να είναι μαχητής όπως είναι όλοι στον ΠΑΟΚ”.

Για την καλή εμφάνιση της ομάδας για 3ο διαδοχικό παιχνίδι: “Η εικόνα μας είναι σε υψηλό αγωνιστικό επίπεδο. Τα αντανακλαστικά μας λειτούργησαν στη φυγή ενός πολύ σημαντικού παίκτη όπως είναι ο Yanick Moreira. Η ομάδα και πέρυσι είχε ανάλογη εικόνα σε αυτό το σημείο της σεζόν και αυτό σίγουρα δεν είναι τυχαίο. Υπάρχει χημεία μεταξύ μας, έχουμε θέληση και διάθεση και για αυτό έχουμε αυτές τις καλές εμφανίσεις και τις σημαντικές νίκες”.

Για τη διαφορά πρώτου και δεύτερου ημιχρόνου:  “Δεν παρουσιαστήκαμε πνευματικά όπως έπρεπε για ένα τόσο δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι. Κάναμε εύκολα λάθη, δεν εκτελούσαμε σωστά τις επιθέσεις μας και δίναμε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο για τον αντίπαλο. Αυτό αποτυπώνεται και στα λάθη μας”.

Για τη συγκομιδή του ΠΑΟΚ με το τέλος του πρώτου γύρου: “Υπάρχουν παιχνίδια που είχαμε καλή εικόνα και σε άλλα που δεν είχαμε. Σε γενικές γραμμές παίζουμε σε ένα πολύ καλό επίπεδο. Είμαστε μέσα σε τρεις στόχους και απαιτείται συγκέντρωση και πειθαρχία. Το ελληνικό πρωτάθλημα είναι πολύ απαιτητικό. Σήμερα έπρεπε να παίξουμε στο όριό μας και πάνω από αυτό στο τρίτο δεκάλεπτο για να γυρίσουμε το ματς. Υπάρχει δρόμος ακόμα, καθώς θεωρώ ότι όλα κρίνονται στη διάρκεια των playoffs. Αρκεί να μπει μια ομάδα στις πρώτη 8άδα και να αποφύγει την 7η και 8η θέση. Εμείς κοιτάμε την επόμενη μέρα. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κοιτάξουμε πολύ μακριά. Κοιτάμε βήμα βήμα και βλέπουμε που μπορούμε να φτάσουμε”.

Για την αντοχή του ΠΑΟΚ: «Αυτή τη στιγμή έχουμε μειονέκτημα ενός βασικού μας παίκτη, του Moreira, όχι μόνο το Σάββατο που βλέπετε εσείς, αλλά καθημερινά. Το ρόστερ είναι δομημένο ώστε να υπάρχει ένας παίκτης εκεί. Τώρα βλέπουμε μία ομάδα που είχε μία διακοπή 20 ημερών, οι ρυθμοί θα είναι διαφορετικοί από εδώ και πέρα με τους διαδοχικούς αγώνες”.