ΠΑΟΚ: Μεγάλο διπλό στην Κρήτη με ΤΡΟΜΕΡΟ Χάτσερ, “βουλιάζει” το Ρέθυμνο!

2019-01-19T16:33:57+00:00 2019-01-19T16:40:14+00:00.

19/Jan/19 16:33

BASKET LEAGUE / хȕ̍Ϡ- Ёϊ (֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Ένα μεγάλο διπλό στην Κρήτη κόντρα στο Ρέθυμνο, πήρε ο ΠΑΟΚ με 88-78, χάρη στην απίστευτη εμφάνιση του Χάτσερ που ήταν ασταμάτητος.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους Κρητικούς, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ με πολλά τρίποντα και εξαιρετικούς τους Χάτσερ και Γκος, γύρισε το ματς και πήρε στο φινάλε την νίκη.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 9-5 και είναι μέσα στις θέσεις των playoffs, ενώ το Ρέθυμνο είναι από τα… φαβορί για υποβιβασμό με ρεκόρ 2-12.

Το παιχνίδι

Κρητικό προβάδισμα νίκης

Πολύ κακό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και το Ρέθυμνο απλά είχε ένα μικρό προβάδισμα με 5-3 (στο 5′). Οι Κρητικοί ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά σε double score (14-7 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τον ΠΑΟΚ στο -6 (21-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν καλύτερα κυρίως αμυντικά και με επιμέρους σκορ 6-2, μείωσαν σε 23-21 (στο 13′). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να αυξήσει το προβάδισμα του (31-29 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τους γηπεδούχους στο +8 (42-34).

Ματσάρα στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Ρέθυμνο ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να βρίσκουν πόντους από τα 6,75 και τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 48-46 (στο 25′), με επιμέρους σκορ 12-6. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε το επιμέρους σκορ του στο 20-6 (!) και πέρασε μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ με 54-48 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους φιλοξενούμενους προηγούμενους με 57-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ΠΑΟΚ και Ρέθυμνο συνέχιζαν να πετυχαίνουν πολλά τρίποντα και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-64 (στο 33′). Με συνολικό επιμέρους σκορ 17-11, οι Κρητικοί πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 70-68 (στο 35′) και όλα ήταν πλέον ανοιχτά.

Με 7-0 σερί ο ΠΑΟΚ γύρισε ξανά το ματς (75-70) 3′ λεπτά πριν το τέλος, χάρη κυρίως στον Χάτσερ που έφτασε τους 29 πόντους και τον Γκος που σημείωσε 4 σερί πόντους. Το παιχνίδι ήταν τρομερό, με το Ρέθυμνο να μειώνει σε 78-75 (στο 39′) και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Το καλάθι και φάουλ του Γκος 1:23 πριν το τέλος, έκανε το σκορ 81-75 και ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα. Στο φινάλε ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 88-78.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 78-75 1:23 πριν το φινάλε, ο Γκος πέτυχε καλάθι και φάουλ και έστειλε την διαφορά υπέρ του ΠΑΟΚ, στο +6 (81-75), “κλειδώνοντας” το διπλό για την ομάδα του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάτσερ ήταν απίστευτος με 37 πόντους με 6/9 τρίποντα και 4 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γκος με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-34, 53-57, 78-88