Με ένα… Γιάνις σώθηκε ο Ολυμπιακός, έχασε ευκαιρία να γράψει ιστορία ο Χολαργός!

2019-01-20T18:02:22+00:00 2019-01-20T22:45:00+00:00.

20/Jan/19 18:02

BASKET LEAGUE / ׏ˁуϓ - ϓ֐ (֙ԏÑVɁ: ӉˇӠ́яՊS / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ άσχημα κόντρα στον Χολαργό, αλλά χάρη στον Γιάνις Στρέλνιεκς και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ κέρδισε στην παράταση με 73-68, σε ένα ματς που η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έφτασε μία “ανάσα” από μία τεράστια νίκη.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ήταν εξαιρετικοί σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, παίζοντας απίστευτη άμυνα απέναντι σε έναν κακό κυρίως επιθετικά Ολυμπιακό και στο τέλος, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου και κρίθηκε από την “ερυθρόλευκη” ποιότητα και τις περισσότερες λύσεις του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός πλέον έχει ρεκόρ 13-1 και είναι πρώτος στην βαθμολογία, αφού ο Παναθηναϊκός έχει ένα λιγότερο ματς, ενώ ο Χολαργός έχει ρεκόρ 7-7 και παλεύει για τα playoffs.

Εξαιρετικός ο Χολαργός, κακός ο Ολυμπιακός!

Ο Χολαργός ξεκίνησε παίζοντας εξαιρετική άμυνα, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 4-3 (στο 4′) και να είναι ιδιαίτερα άστοχος. Οι “ερυθρόλευκοι” μπορεί να μην σκόραραν, όμως η άμυνα τους ήταν απροσπέλαστη και το σκορ έγινε 9-3 (στο 7′) υπέρ τους. Ο Χολαργός με 2/2 δίποντα του Γιάνκοβιτς μείωσε σε 9-7 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με τον Ολυμπιακό μπροστά με 11-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, ο Χολαργός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 17-13 (στο 13′) χάρη σε επιμέρους σκορ 8-2. Το παιχνίδι συνέχιζε να είναι κακό και οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα (21-17 στο 15′), με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ κακός επιθετικά. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, με επιμέρους σκορ 7-2 προηγήθηκαν ξανά με 24-23 (στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους γηπεδούχους μπροστά με 29-26.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στον Χολαργό ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες άστοχες και τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 35-31 (στο 24′).  Ο Παπανικολάου πέτυχε το πρώτο τρίποντο των “ερυθρολεύκων” μετά από 0/17 (!) και μείωσε σε 38-37 (στο 27′), όμως το σκορ έγινε 47-37 με 9-0 σερί των γηπεδούχων και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό, να μειώνει σε 47-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μειώσει και το σκορ έγινε 50-48 (στο 33′), χάρη σε τρίποντο του Σπανούλη. Περίπου 5′ λεπτά πριν το τέλος, ο Γιάνκοβιτς έκανε το σκορ 55-49, όμως ο Τουπάν μείωσε αμέσως σε 55-52.

Στο τελευταίο 3λεπτο του ματς, ο Παπανικολάου με 3/3 βολές, μείωσε σε 57-55 και το “θρίλερ” καλά κρατούσε. Ο Στρέλνιεκς ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ σε 59-59  1:28 πριν το τέλος και ο Λοβ αστόχησε σε λέι απ. Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ο Λετονός και πάλι με λέι απ έκανε το 61-59 10′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Τελικά ο Λοβ με ένα μεγάλο καλάθι στο 1′ δευτερόλεπτο έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 61-61!

Παράταση

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να παίξουν σκληρά στην άμυνα και ο Ολυμπιακός, είχε το προβάδισμα με 67-63, περίπου 2:30 πριν την λήξη, χάρη στον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Τελικά ο Ολυμπιακός κέρδισε με 73-68 στο φινάλε, αλλά ο Χολαργός παίρνει το χειροκρότημα, παρότι έχασε μία ιστορική ευκαιρία σε ένα ματς που μπορούσε να νικήσει.

Που κρίθηκε: Στην παράταση, όπου Μιλουτίνοφ και Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικοί και καθάρισαν το ματς σε άμυνα και επίθεση, ενώ καθοριστικό σημείο ήταν και τα μεγάλα καλάθια του Στρέλνιεκς στο τέλος της κανονικής διάρκειας, που κράτησαν “ζωντανό” τον Ολυμπιακό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λετονός γκαρντ στο τέλος ήταν πολύ καλός με 11 πόντους και 8 ασίστ, ενώ και πάλι εξαιρετικός ήταν ο Μιλουτίνοφ με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ, όντας ασταμάτητος στην ρακέτα. Επίσης ο Βεζένκοφ είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και ήταν καταλυτικός.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61, 68-73