ΑΕΚ: ΑΠΙΘΑΝΗ εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, διέλυσε το Περιστέρι! (video)

2019-01-20T17:38:25+00:00 2019-01-20T22:22:08+00:00.

20/Jan/19 17:38

Το Περιστέρι για ένα ημίχρονο συνετέλεσε… ντέρμπι, αλλά η ΑΕΚ του δεύτερου 20λεπτου ήταν άπιαστη και ασυναγώνιστη, παίρνοντας μια εμφατική νίκη στο ΟΑΚΑ (96-70), χάρη στην οποία έπιασε το Περιστέρι στην τρίτη θέση της κατάταξης!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μια εμφατική νίκη κόντρα στο Περιστέρι, το οποίο χωρίς τον τραυματία Ράιαν Χάροου ήταν άκρως ανταγωνιστικό στο πρώτο, αλλά στο δεύτερο υπέκυψε στην τρομερή ΑΕΚ του Τζόρνταν Θίοντορ, που έκανε την πρώτη του μεγάλη εμφάνιση με τα “κιτρινόμαυρα”!

Πλέον η “Ένωση” βρίσκεται στο 10-4, όσο είναι και το ρεκόρ του Περιστερίου, με την ΑΕΚ να έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία των δύο ομάδων στην τρίτη θέση!

Εξέλιξη αγώνα

Η αρχή ήταν τόσο δυνατή για την ΑΕΚ στο ματς, με αποτέλεσμα το 11-1 στο πρώτο δίλεπτο, χάρη στην πίεση και την παρουσία του Ματσιούλις και στις δύο άκρες του παρκέ.

Το Περιστέρι όταν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα άρχισε να αντιδρά και να… πετσοκόβει την απόσταση, περνώντας με Βασιλόπουλο και Σίρκο μπροστά ως το τέλος της πρώτης περιόδου (21-23).

Το αποτελεσματικό τρανζίσιον της ομάδας του Πεδουλάκη και ο εκνευρισμός που έβγαλε προς στιγμή η ΑΕΚ, έφερε το 30-34 με σερί 10-0 (15′), με Θίοντορ, Χάντερ και Λαρεντζάκη να το παίρνουν πάνω τους, ωθώντας τους φιλοξενούμενους σε λάθη, για το 49-44 (20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, μπαίνοντας με 8-0 μέσα σε 80 δευτερόλεπτα (57-44), ενώ το τρίποντο του Γκρίφιν από την ασίστ του εξαιρετικού Θίοντορ έφερε το +20 για την ομάδα του Μπάνκι (68-48, 24:30”) μέσα σε αποθέωση, αφού έβγαζε εξαιρετικές φάσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ!

Η απόσταση έφτασε και στους 24 πόντους (76-52), με τον Σκορδίλη να δίνει σημεία ζωής για το Περιστέρι (76-60, 32′), αλλά η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη, επιστρέφοντας για να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (93-65, 38′), πριν το εντυπωσιακό τελικό 96-70.

Ο Τζόρνταν Θίοντορ στη δεύτερη εμφάνισή του στο πρωτάθλημα με την ΑΕΚ έκανε μεγάλη εμφάνιση, με 22 πόντους και ηγετική παρουσία, βοηθώντας τα μέγιστα την “Ενωση” να κάνει… μαγικό δεύτερο ημίχρονο. Δυναμικά παρών όπως πάντα ο Χάντερ (12π.), μαζί με Λαρεντζάκη (15π.), Ματσιούλις (13π.) και Σάκοτα (13π.). Σκορδίλης (15π., 6ριμπ.), Σίρκο (10π.) και Καράμπελας (8π., 5ασ.) ξεχώρισαν για το Περιστέρι.

Που κρίθηκε

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο παράσταση για ένα ρόλο. Η ΑΕΚ μπήκε αγριεμένη, με τον Θίοντορ να ενορχηστρώνει και να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του, που άφησαν… σκόνη πίσω τους κι έτσι η εύθραυστη διαφορά της ανάπαυλας έφτασε και στο +24, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο η απόσταση έφτασε και στο +28!

Δεκάλεπτα: 21-23, 49-44, 76-56, 96-70.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παναγιώτου, Θεωνάς