2019-01-26T18:39:53+00:00 2019-01-26T20:53:03+00:00.

26/Jan/19 18:39

BASKET LEAGUE / Ёٍ͉ɏӠ- ǖIӔϓ ˇ̍ϕ (֙ԏÑVɁ: ӉˇӠ́яՊS / EUROKINISSI)

Ο Ήφαιστος δεν επηρεάστηκε στο ελάχιστο από την αλλαγή της ώρας και με εκκωφαντική εμφάνιση στο ”Αρτάκης”, πήρε το δεύτερο ”διπλό” της σεζόν και βλέπει εξάδα, την ώρα που ο Πανιώνιος έχει μπει σε σοβαρούς μπελάδες!

Στο ιστορικό ματς του κλειστού της ”Αρτάκης”, το οποίο άνοιξε τις πόρτες του για τελευταία φορά, ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να αντέξει στο ρυθμό του Ηφαίστου και γνώρισε την ήττα με σκορ 93-76.

Πλέον, η ομάδα της Νέας Σμύρνης μετράει 3 νίκες σε 15 αγώνες και έχει μπει σε σοβαρούς μπελάδες, καθώς συνεχίζει να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και το ενδεχόμενο υποβιβασμού είναι πιο σοβαρό από ποτέ!

Αντιθέτως, η ομάδα της Λήμνου πήρε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της και με 8-7 ”αγκαλιάζει” τη 7η θέση!

Για την 16η αγωνιστική, ο Πανιώνιος φιλοξενείται από τον Άρη (2/2, 15:45), ενώ ο Ήφαιστος υποδέχεται τον Ολυμπιακό (3/2, 15:30).

Η εξέλιξη: Ο Ήφαιστος, παρά την ταλαιπωρία του λόγω της κακοκαιρίας, ξεκίνησε κάτι παραπάνω από εντυπωσιακά το ματς και με μπροστάρηδες τους Σον Έβανς και Τόντρικ Γκότσερ, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (21-34), έχοντας τρομερά ποσοστά (8/11 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 6/10 βολές)!

Η ξέφρενη πορεία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον Ντέβιον Μπέρι σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ημέρα, με τον Αμερικανό να έχει 21 πόντους, την ώρα που όλος ο Πανιώνιος είχε 20, στην λήξη του ημιχρόνου (41-52)!

Πλησιάσε ο Πανιώνιος, εξαφανίστηκε ο Ήφαιστος!

Και ενώ η ομάδα της Λήμνου κρατούσε στα χέρια της το προβάδισμα και τον ρυθμό του ματς, οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου μπόρεσαν και μείωσαν κάτω από τους 10 και έφτασαν μέχρι το -3 (57-60) στο 27′! Εκεί όμως και με τον Τζέρι Σμιθ να μπαίνει στην εξίσωση και να βάζει δύο συνεχόμενα τρίποντα, ο Ήφαιστος μπόρεσε και ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαδορά,. χάρη στο 2-10 που έγινε μέσα σε 2:30′!

Το ματς τελείωσε, όπως ακριβώς ξεκίνησε. Με τον Ήφαιστο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να φτάνει την διαφορά ακόμα και στο +17 (68-89)! Έτσι, τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να πανηγυρίζει ακόμα μία μεγάλη νίκη με σκορ

Πού κρίθηκε: Ο Πανιώνιος μπόρεσε και έφτασε στο -3 (57-60) προς το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως ο Ήφαιστος ήταν εμφανώς καλύτερος και με πολυφωνία στην επίθεση, πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε μέσα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέρι Σμιθ ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές, κάνονας μεγάλη ζημιά στον Πανιώνιο στο δεύτερο ημίχρονο. Τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και είναι ο MVP του Ηφαίστου.

Εξαιρετικός και ο Σον Έβανς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ Τόντρικ Γκότσερ (13 πόντοι), Αντουέιν Ουίγκινς (12 πόντοι) και Ρόλαντς Φρεϊμάνις (10 πόντοι) ήταν οι άλλοι 3 ”διψήφιοι” των φιλοξενούμενων!

Απίστευτο ματς από τον Ντέβιον Μπέρι για τον Πανιώνιο με 32 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, μία εμφάνιση που όμως δεν ήταν αρκετή.

Τα δεκάλεπτα: 21-34, 41-52, 59-70, 76-93

Τα στατιστικά:

Μετά το τέλος του αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν:

Νίκος Οικονόμου (Πανιώνιος): ”Αρχίσαμε ανεξήγητα πολύ νωθρά τον αγώνα, παρά την κρισιμότητα του. Καταφέραμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι και να πλησιάσουμε στους τρείς πόντους, αλλά βιαστήκαμε αδικαιολόγητα να τελειώσουμε τον αγώνα και δεχτήκαμε ένα σερί 8-0 που μας χάλασε και πάλι την ψυχολογία στην προσπάθεια που έμεινε ανολοκλήρωτη.

Ήταν μια ιδιαίτερη ημέρα για τον Πανιώνιο και τον κόσμο του που ήρθε να αποχαιρετήσει το γήπεδο που είναι έδρα της ομάδας για 40 χρόνια, αλλά δεν καταφέραμε να ανταποκριθούμε, όπως επιβαλλόταν να κάνουμε και απογοητεύσαμε τους φιλάθλους. Ζητάμε συγγνώμη για την εμφάνιση και την ήττα που γνωρίσαμε. Πρέπει να μιλήσω με την διοίκηση για το καλό της ομάδας, γιατί αυτό προέχει, υπεράνω προσώπων”.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (Ήφαιστος): ”Είμαι πολύ ευχαριστημένος, θα έλεγα ευτυχισμένος και αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους. Ο Πανιώνιος τον τελευταίο καιρό είναι πολύ δυνατός, ανταγωνιστικός και έχασε στις λεπτομέρειες κάποιες μεγάλες νίκες. Εχει πολύ καλούς παίκτες, είναι πολύ δουλεμένος κι εμείς ήρθαμε να τον αντιμετωπίσουμε χωρίς τον τραυματία βασικό μας πλέι μέικερ.

Είμαι ευτυχισμένος επεδιή δείξαμε χαρακτήρα, όταν το παιχνίδι δεν πήγε καλά παλέψαμε, αντιδράσαμε, δεν το παρατήσαμε, όπως επίσης κι επειδή παιδιά χωρίς μεγάλο χρόνο που έρχονται από τον πάγκο, είναι πάντα πανέτοιμα να βοηθήσουν την ομάδα.

Αυτή η ομάδα ξεκίνησε από το μηδέν και έχει γίνει μια οικογένεια και ξεπερνάει τα προβλήματά της επειδή παίζει ο ένας για τον άλλο. Τέλος, νικήσαμε σε μια πολύ δυνατή έδρα, αφού σήμερα ήρθαν όλοι και καλά έκαναν για να την τιμήσουν, αφού σε αυτό το γήπεδο έχει γραφτεί ιστορία και από τίτλους, νίκες, και από πρόσωπα”.