Χολαργός: Βούλιαξε τον Κολοσσό μετά από παράταση και κλειδώνει τα πλέι οφ

2019-01-26T19:20:57+00:00 2019-01-26T20:49:12+00:00.

Stelios Toromanidis

26/Jan/19 19:20

Χωρίς να δεχτεί καλάθι στην παράταση (!) και 6/6 ελεύθερες βολές ο Χολαργός νίκησε με 81-75 τον Κολοσσό στην Ρόδο, πραγματοποίησε σπουδαίο βήμα για την εξασφάλιση της οχτάδας και “βύθισε” τους Ρόδιους που ψάχνουν πια κάτι πολύ δύσκολο στην συνέχεια για να μείνουν στην Basket League.

Ο Άρης Λυκογιάννης πριν τον αγώνα βραβεύτηκε για την τετράχρονη προσφορά του στον Κολοσσό, όμως εν συνεχεία “πλήγωσε” την πρώην του ομάδα, με αποτέλεσμα ο Χολαργός να φτάσει τις οκτώ επικρατήσεις σε 15 παιχνίδια και να διατηρηθεί στην έβδομη θέση. Οι γηπεδούχοι πλέον έπεσαν στο 2-12 και παρέμειναν τελευταίοι και με λιγοστές ελπίδες παραμονής.

Διακύμανση αγώνα

Ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο για τον Κολοσσό Ρόδου που με πρωταγωνιστική τον εκπληκτικό Πίνγκστον (14 πόντοι), πολύ καλή άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έστειλε την υπέρ του διαφορά στο +14 (29-15) στο 10′.

Με τον Μαυροειδή να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει έξτρα ενέργεια στους γηπεδούχους, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε ακόμα και στους 17 πόντους (38-21) στο 15′. Ο Χολαργός δεν μπόρεσε να μειώσει την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με την ομάδα του κόουτς Νεραντζάκη να προηγείται 47-33.

Ο Χόκινς έκανε ένα μίνι ξέσπασμα στην αρχή της τρίτης περιόδου και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 9 πόντους (53-44) στο 25′, ενώ με ένα 7-0 σερί στο φινάλε του δεκαλέπτου το σύνολο του κόουτς Λυκογιάννη έριξε την διαφορά ακόμα περισσότερο για το 61-55 του 30′.

Στους δυο πόντους (64-62) πλησίασε ο Χολαργός με καλάθι και φάουλ του εκπληκτικού Ακμπελέσε (16 πόντοι) στο 34′, ο Κολοσσός απάντησε με δίποντο του Μαυροειδή και τρίποντο του Δημάκου για το 69-62 στο 35′, αλλά ξανά οι φιλοξενούμενοι έχοντας πρωταγωνιστές τους Τάλτον, Λοβ και Αγκπελέσε επέστρεψαν και ισοφάρισαν (69-69). Ο Πίνγκστον με τρίποντο έβαλε μπροστά με τρεις τους γηπεδούχους (74-71), ο Χόκινς με δίποντο μείωσε σε 74-73 στο 39′, αλλά έχασε κρίσιμο τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Κάρτερ με 1/2 ελεύθερες βολές έγραψε το 75-73 για τον Κολοσσό Ρόδου, αλλά ο Τάλτον με 2/2 από την γραμμή της φιλανθρωπίας ισοφάρισε σε 75-75 και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο

Η αστοχία και τα λάθη ήταν τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά της παράτασης, με τους γηπεδούχους να μην ευστοχούν καν σε πέντε ολόκληρα λεπτά και τους φιλοξενούμενους με 6/6 ελεύθερες βολές να παίρνουν άλλη μια σημαντική νίκη (81-75) που τους μετατρέπει σε φαβορί για την είσοδο τους στην οκτάδα.

Παίκτης Κλειδί

Ο Ντάνι Αγκμπελέσε με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος από πλευράς νικητών, πραγματοποιώντας, μάλιστα, και το κόψιμο (σ.σ. πάνω στον Πίνκστον) με το οποίο το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Επίσης σε μεγάλη βραδιά οι φιλοξενούμενοι είχαν τους Χόκινς (20 πόντοι), Λοβ (18 πόντοι) και Τάλτον (16 πόντοι).

Σημείο Κλειδί

Η ψυχραιμία των φιλοξενούμενων στις ελεύθερες βολές (6/6 στην παράταση και 14/14 συνολικά) και η αστοχία του Κολοσσού στο έξτρα πεντάλεπτο όπου δεν σημείωσε κανέναν πόντο έκριναν τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75 κ.α., 75-81.

Στατιστικά του Κολοσσού Ρόδου:

Στατιστικά του Χολαργού:

Μετά τον αγώνα, οι προπονητές των δύο ομάδων τόνισαν:

Στάθης Νερατζάκης (Κολοσσός): ”Να δώσω συγχαρητήρια στον κόουτς Λυκογιάννη και τον Χολαργό για τη νίκη. Ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Εμείς, δυστυχώς, έχουμε να ξεπεράσουμε και το άγχος, γιατί είμαστε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Πιθανών αυτός να ήταν ο λόγος που δεν μπορούσαμε να διαχειριστούμε τα τελευταία λεπτά του αγώνα και σαφώς στην παράταση, που δεν βάλαμε πόντο.

Προσωπικά θέλω να αναλάβω την ευθύνη, γιατί όταν μία ομάδα σε πέντε λεπτά στην παράταση δεν σκοράρει, κάτι και εγώ δεν έκανα σωστά. Οι παίκτες έκαναν ένα βήμα πάνω, όλοι τους. Καταλαβαίνουν την κατάσταση και προσπαθούν πολύ. Πρέπει να συνεχίσουμε και να μην βάλουμε το κεφάλι κάτω. Όσο ζούμε πρέπει να ελπίζουμε. Στο πρώτο ημίχρονο, τρέξαμε στον αιφνιδιασμό γιατί παίξαμε άμυνα, αλλά στο δεύτερο το σημαντικό όπλο του Χολαργού, η άμυνα, μας δημιούργησε πρόβλημα στο τρανζίσιον. Σήμερα, όμως, ίσως να είχαμε την καλύτερη εικόνα σε σετ παιχνίδι στη σεζόν.

Από ‘κει και πέρα, το παιχνίδι πήγε στην τύχη, αλλά αν είσαι δυνατός, είσαι και δυνατός. Είναι ευχάριστο που στο πρώτο μου παιχνίδι είναι δίπλα ο κόουτς Λυκογιάννης. Επίσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήταν στο πλευρό μας. Εμείς δεν καταφέραμε να τους ευχαριστήσουμε, αλλά ελπίζω να το κάνουμε στα άλλα ματς”.

Άρης Λυκογιάννης (Χολαργός): ”Πριν μπούμε σε θέματα που έχουν να κάνουν με το μπάσκετ, θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά το κοινό τη Ρόδου για την υποδοχή και τη διοίκηση του Κολοσσού για την τιμή που μου έκανε με τη βράβευση, πριν ξεκινήσει το παιχνίδι. Είχαμε μία πάρα πολύ δύσκολη εβδομάδα. Νομίζω ότι γενικά όλα πήγαν στραβά μέχρι να έρθουμε εδώ και να παίξουμε. Ο Λοβ έπαιξε με ένεση, ο Γιάνκοβιτς είναι στο νοσοκομείο με γαστρεντερίτιδα. Είχαμε να διαχειριστούμε και την πολλή ενέργεια που ξοδέψαμε κόντρα στον Ολυμπιακό και ταυτόχρονα δεν πετάξαμε χθες. Εκεί οφείλεται σε ένα κομμάτι η κακή εικόνα που είχαμε στην άμυνα στη διάρκεια του ματς. Είπαμε κάποια πράγματα στο ημίχρονο, τα διορθώσαμε στο δεύτερο και πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη.

Η κακή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο δεν οφείλεται μόνο σε αυτά που είπα, αλλά για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν η ομάδα της Ρόδου έπαιξε ορθολογικό μπάσκετ. Υπήρχε κατεύθυνση και ήξεραν οι παίκτες που θέλουν να είναι το γήπεδο, παίρνοντας καλά σουτ. Θέλει λίγο και τύχη και προς το τέλος ήμασταν πιο έμπειροι και πιο τυχεροί. Φέτος, με τα αποτελέσματα έχουμε δημιουργήσει μία ομάδα που έχει μάθε περισσότερο να κερδίζει και λιγότερο να χάνει. Καλή συνέχεια στον Στάθη. Είμαι σίγουρος ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και έχει τη δυνατότητα να βγάλει την ομάδα από το τέλμα. Καλή συνέχεια στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Έχει πολύ δρόμο ακόμη και είναι άτοπο πολλοί να βγάζουν νωρίς συμπεράσματα, οπότε πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρχει αισιοδοξία.

Δεν ήταν ευχάριστη για μένα η επιστροφή μου εδώ και δεν ήταν εύκολο να παίξω το σημερινό παιχνίδι. Ο βασικός παράγοντας ήταν οι παίκτες. Συζητούσαμε όλοι την εβδομάδα για το συναισθηματικό κομμάτι. Δυστυχώς όταν είσαι επαγγελματίας πρέπει να κάνεις το καλύτερο δυνατό για να αποδεικνύεις ότι δεν είσαι… ελέφαντας. Αυτή είναι η μπασκετική πραγματικότητα στη χώρα μας. Με λυπεί το γεγονός ότι είναι στην τελευταία θέση ο Κολοσσός. Αλλά λέω ξανά ότι μου άρεσε έτσι όπως έπαιξε σήμερα και βλέπω ότι υπάρχει χρόνος για να τα καταφέρει”.