Ολυμπιακός: Νίκη, ροτέσιον, Αγραβάνης και τώρα… Μπάρτσα “όλα τα λεφτά”!

2019-01-27T17:44:20+00:00 2019-01-27T18:11:40+00:00.

27/Jan/19 17:44

BASKET LEAGUE / ϓ֐ - ʕ̇ (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας στο ΣΕΦ την Κύμη με 92-69 και πλέον επικεντρώνεται στον “τελικό” για την Ευρωλίγκα, με την Μπαρτσελόνα (31/1).

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και παρότι η Κύμη μείωσε στο -3 στην τρίτη περίοδο, ένα “ξέσπασμα” του Ολυμπιακού στην συνέχεια έκρινε το παιχνίδι και τους χάρισε την νίκη.

Μάλιστα ο προπονητής των Πειραιωτών, μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ενώ αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Αγραβάνης μετά από πολύ καιρό, πατώντας παρκέ για 7 λεπτά και έχοντας 7 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός πλέον παραμένει πρώτος με ρεκόρ 14-1 και λόγω του ότι ο Παναθηναϊκός έχει ένα λιγότερο παιχνίδι, ενώ η Κύμη με ρεκόρ 3-12, “παλεύει” για την παραμονή της στην Basket League.

Το παιχνίδι

“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα από νωρίς

Με εξαιρετική άμυνα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 9-3 (στο 5′), παρότι επιθετικά ήταν αρκετά άστοχος. Οι “ερυθρόλευκοι” σταθερά διατηρούσαν το προβάδισμα τους με 13-9 (στο 8′), παρά το επιθετικό τους πρόβλημα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο, μπροστά με 16-14 και την Κύμη να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έκαναν επιμέρους σκορ 14-4 ανέβασαν την το προβάδισμα τους, για πρώτο φορά σε διψήφια επίπεδα (30-18 στο 15′), παίζοντας καλό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η διαφορά παρέμενε στο +13 (36-23 στο 18′) για τον Ολυμπιακό και το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 42-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την διαφορά η ποιότητα!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, την Κύμη να ρίχνει μετά από ώρα την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (50-47 στο 24′), με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-8. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με γρήγορο σερί 10-0, ανέβασε ξανά την διαφορά στο +13 (60-47 στο 28′). Η λήξη της τρίτης περιόδου, βρήκε τους Πειραιώτες μπροστά με 64-51 και φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-5 και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με 18 πόντους (74-56 στο 34′), “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη. Η διαφορά 5΄λεπτά πριν το τέλος, έφτασε και στο +22 (80-58) για τον Ολυμπιακό και εκεί όλα κρίθηκαν οριστικά. Στο 38ο λεπτό το σκορ ήταν 88-63 και στο φινάλε οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την νίκη με 92-69.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κύμη μείωσε σε 50-47, όμως με σερί 10-0 ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στο +13 (60-47) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν πολύ καλός με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Σπανούλης με 16 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Πρίντεζης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Επίσης ξεχώρισε και ο Τουπάν με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69