Προμηθέας: Κουρσάρος στο Περιστέρι, χαμός στην τετράδα!

2019-01-27T17:59:07+00:00 2019-01-27T18:12:00+00:00.

27/Jan/19 17:59

Ο Προμηθέας ανάγκασε το Περιστέρι στην πρώτη εντός έδρας ήττα του (79-86), πήρε και τη διαφορά και πλέον τέσσερις ομάδες ισοβαθμούν στην τρίτη θέση! Σπουδαία τριπλέτα Λίποβι, Παρκς και Μπράουν, νίκησαν την φοβερή εμφάνιση του Γκρέι και του άτυχου Καράμπελα.

Ο τρομερός Προμηθέας έμελλε να γίνει η πρώτη ομάδα φέτος που περνά νικηφόρα από το εξίσου σπουδαίο Περιστέρι! Η ομάδα του Μάκη Γιατρά “απάντησε” στη νίκη των Περιστεριωτών στον πρώτο γύρο και μάλιστα με το +7 έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Το “διπλό” των Πατρινών, που ήρθε χάρη στον πλουραλισμό, τις λύσεις από Λίποβι, Παρκς και Μπράουν και την ψυχραιμία μετά το come back των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο, έχει προκαλέσει… χαμό στη μάχη της τετράδας, αφού πλέον Προμηθέας, Περιστέρι, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ ισοβαθμούν στην τρίτη θέση με ρεκόρ 10-5!

Πλέον ο Προμηθέας επιστρέφει στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, κόντρα στη Νεπτούνας στην Πάτρα (30/1, 19:30).

Εξέλιξη αγώνα

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά και είχε τον έλεγχο από την αρχή, με το παιχνίδι να έχει τρελό ρυθμό και πολλά τρίποντα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν πάντως ο Γκρέι, ο οποίος είχε 4/5 τρίποντα ως το 12-15 (6:30”), αλλά οι Πατρινοί είχαν περισσότερες λύσεις, με Μέιερ και Κατσίβελη για το 23-26 (10′).

Το πάνω χέρι εκ μέρους της ομάδας του Γιατρά μετουσιώθηκε σε διψήφιο προβάδισμα, μετά το 27-31 (12:30”), το οποίο στην αρχή της τρίτης περιόδου έφτασε στο +14 (34-48).

Από εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, με πρωτοστάτη το νεαρό Καράμπελα, ο οποίος έδωσε το σύνθημα, πριν έρθει ο Γκρέι για επιμέρους 8-1 και το 62-63 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου!

Μάλιστα, με το 64-63 το Περιστέρι πήρε κεφάλι για πρώτη φορά στο ματς (31′), αλλά ο Προμηθέας αξιοποίησε τις ευκαιρίες για να πάρει μικρή διαφορά (68-75, 35′), με την ευρωπαϊκή εμπειρία να είναι καθοριστική στα τελευταία λεπτά.

Οι παίκτες του Γιατρά είχαν ψυχραιμία και τις λύσεις, ώστε να κρατήσουν το πάνω χέρι, φτάνοντας και στο +10 (74-84), πριν το τελικό 79-86 που σφράγισε τη μεγάλη τους νίκη, με το Περιστέρι να γνωρίζει αντίστοιχα την πρώτη εντός έδρας ήττα του!

Ο Προμηθέας είχε από την αρχή πολύ καλή ομαδική λειτουργία και αρκετούς πρωταγωνιστές, με τον Παρκς (15π., 7ριμπ.) να είναι στην πρώτη γραμμή, με συμπαράσταση από Λίποβι (16π.) και Μπράουν. Ετσι το Περιστέρι δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τη μεγάλη βραδιά του Γκρέι (31π.), αφού ο Χάροου δεν αγωνίστηκε, ενώ ο Καράμπελας ήταν εξαιρετικός (9π., 9ασ.), αλλά άτυχος, αφού αποχώρησε τραυματίας στο δεύτερο ημίχρονο.

Που κρίθηκε

Το Περιστέρι κατάφερε να επιστρέψει από το -14 της αρχής της τρίτης περιόδου (34-48) και να πάρει το πρώτο του προβάδισμα στο ματς στην αρχή της τέταρτης (64-63), αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και μετά το 67-68 πήρε διαφορά ασφαλείας, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες και από τις βολές (19/32, ενώ οι Πατρινοί είχαν 13/15).

Δεκάλεπτα: 23-26, 34-46, 62-63, 79-86.

Διαιτητές: Μάνος, Μαγκλογιάννης, Καλδίρης