Ο κακός Παναθηναϊκός… τρόμαξε, αλλά Νίκ-ησε τον Άρη! (video)

2019-01-28T19:48:48+00:00 2019-01-28T20:50:06+00:00.

28/Jan/19 19:48

Ο Άρης πάλεψε εξαιρετικά στο ΟΑΚΑ απέναντι στον πολύ κακό Παναθηναϊκό, που επαναπαύθηκε στο +17 του πρώτου ημιχρόνου και είδε τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο -1, πριν πάρει ο Καλάθης την κατάσταση στα χέρια του στην τέταρτη περίοδο και συντελέσει στο 85-65.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο διεύρυνε το αήττητό της στο πρωτάθλημα (14-0, ενώ εκκρεμεί η αναμέτρηση με τον Κολοσσό), ενώ αντίστοιχα τερματίστηκε το σερί τριών νικών του Άρη (5-10), έπειτα από ένα παιχνίδι με αναπάντεχη εξέλιξη.

Κι αυτό γιατί μετά το 51-34 του πρώτου 20λεπτου τίποτα δεν προμήνυε πως θα γινόταν ντέρμπι, αφού οι “κίτρινοι” έκαναν το καλύτερο φετινό τους δεκάλεπτο για να επιστρέψουν στον πόντο και να βάλουν δύσκολα στους πρωταθλητές, πριν δράσει ο ηγέτης Νικ Καλάθης και βάλει την παρέα του στον δρόμο της νίκης.

Η κακή εικόνα και η χαλαρότητα των παικτών του Πιτίνο, σε συνδυασμό με την εξαιρετική απόδοση των φιλοξενούμενων δημιούργησαν συνθήκες ντέρμπι, από το οποίο πάντως… επέζησαν οι “πράσινοι” χάρη στην φουριόζικη τελευταία περίοδο, για να πάρουν το ζητούμενο και να στραφούν στον “τελικό” με την Εφές στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα (1/2, 21:30).

Εξέλιξη αγώνα

Ο Άρης μπήκε καλά (4-7, 2:10”), αλλά και ο Πέιν (στην πρώτη του ελληνική εμφάνιση) το ίδιο, με τον Καλάθη να δημιουργεί αρχικά και να εκτελεί στη συνέχεια δις από το τρίποντο, με τον Γκιστ να ολοκληρώνει επιμέρους 16-2 (20-9, 8′) αξιοποιώντας το τρανζίσιον, αφού απέδιδε η όλο και αυξανόμενη πίεση στο παρκέ.

Ο Καλάθης μοίραζε αφειδώς ασίστ για τους συμπαίκτες του κι ως εκ τούτου η διαφορά πήρε την ανιούσα (45-25, 17′) ως το 51-34 της ανάπαυλας.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν τρομερή στο τρίτο δεκάλεπτο! Ηρθε με πίεση και “χτυπήματα” από τα 6,75μ., με τους παίκτες του Καστρίτη να ευστοχούν σε τέσσερα τρίποντα κι ένα γκολ-φάουλ, με Τολιόπουλο, Μποχωρίδη, Χάρις και Λάκι Τζόουνς, ώστε το -17 να γίνει -5 (56-51, 24:30”)!

Η σκυτάλη πέρασε στον Κάιζερ (60-57, 28:20”) με το μομέντουμ του Άρη, σε συνδυασμό με την κάκιστη αντίδραση των γηπεδούχων να φέρνει το ματς στον πόντο στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όπου οι “κίτρινοι” είχαν επιμέρους 9-25 (60-59, 30′)!

Ο Πιτίνο έβαλε τις φωνές στους παίκτες του, ώστε από το ανέβασμα της πίεσης στην άμυνα να μπουν οι βάσεις για 6-0 (66-59, 32′), που έγινε 10-3 δια χειρός Καλάθη (70-62, 34′).

Οταν Τόμας, Παπαπέτρου και Κιλπάτρικ βρήκαν το… χέρι τους, η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο επίπεδο (80-65, 36:20”), ως το τελικό 85-65, με τον Παναθηναϊκό να έχει δικό του 25-6 στο τέταρτο δεκάλεπτο για να φτάσει στη νίκη.

Ο Νικ Καλάθης έκανε τα πάντα για τον Παναθηναϊκό σε άλλο ένα παιχνίδι (18π., 10ασ.) αναλαμβάνοντας να ηγηθεί όταν ο Άρης επέστρεψε στο παιχνίδι, πατώντας… γκάζι. Ο Πέιν αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα έχοντας 11π., με τον Γκιστ να έχει 12π., 8ριμπ., με τον Άρη να έχει διψήφιο τον Χάρις (11π.) και μεγάλη βοήθεια από Μποχωρίδη και Κάιζερ.

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έδειξε ικανός να “καθαρίσει” εύκολα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας διαφορά 17 πόντων (51-34), αλλά ο Άρης με τα τρίποντα και τα καρφώματα του Κάιζερ επέστρεψε δυναμικά (60-59, 30′), προκαλώντας συνθήκες ντέρμπι. Ομως ο Καλάθης έδωσε το σύνθημα για επιμέρους 23-6, που αποκατέστησε την τάξη για λογαριασμό των γηπεδούχων (85-65).

Δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Παντελίδης, Σκούτας