Νίκη παραμονής η Κύμη, οδυνηρή ήττα ο Κολοσσός!

2019-02-02T16:57:44+00:00 2019-02-02T17:20:33+00:00.

Stelios Toromanidis

02/Feb/19 16:57

Ανάσα… παραμονής για την Κύμη που πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 91-86 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, έφτασε τις 4 συνολικά επικρατήσεις σε 16 συνολικά αγώνες της φετινής Basket League, ενώ οι Ρόδιοι έχουν ελάχιστες πλέον ελπίδες για να “σώσουν” την παρτίδα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ένα παιχνίδι που είχε μια μεγάλη ανατροπή από τους γηπεδούχους στην δεύτερη περίοδο και δυο επιστροφές από τον Κολοσσό στο τέταρτο δεκάλεπτο που δεν καρποφόρησαν κατέληξε στην πλευρά των Ευβοιωτών χάρη στην οξυδέρκεια τους στα κρίσιμα σημεία. Οι φιλοξενούμενοι έπειτα από 0/8 μακριά από το “σπίτι” τους και 2-13 ρεκόρ συνολικά αποτελούν φαβορί για υποβιβασμό!

Διακύμανση αγώνα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εκπληκτικά τον αγώνα με μεγάλη ευστοχία και πολυφωνία “εκτελεστών”. Ο Κολοσσός με τους Μαυροειδή, Πίνγκστον και εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα προηγήθηκε μέχρι και με 9 πόντους (24-15) στο 7′, όμως οι γηπεδούχοι με ηγέτη το νέο απόκτημα Καρινιάουσκας μείωσαν στους 3 πόντους (27-24) στο 10′.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά στο σκορ έως και το 31-35 του 14′, αλλά μέσα στα επόμενα δυο λεπτά ακολούθησε ένα 12-0 σερί από την Κύμη. Με πρωταγωνιστές τους Λιούις και Ουάσινγκτον που πέτυχαν από 6 πόντους, το σύνολο του Κουτσού όχι μόνο προσπέρασε, αλλά πήρε και διαφορά 8 πόντων (43-25) στο 16′. Η απόσταση των δυο ομάδων διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα χωρίς ιδιαίτερα σκαμπανεβάσματα για το 49-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Ουάσινγκτον να συνεχίζει την εντυπωσιακή του εμφάνιση φτάνοντας τους 25 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Τουντζιαράκη, οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στους 14 πόντους (68-54) στο 26′, πριν το σύνολο του Νεραντζάκη μειώσει σε 70-64 με ένα 10-2 σερί στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Αρχικά ο Σαρκς με 9 πόντους και εν συνεχεία ο Τουντζιαράκης με σπουδαίες άμυνες και κρίσιμα καλάθια δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να επανέλθουν στον αγώνα παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που πραγματοποίησαν προς την ολοκλήρωση του ματς. Η Κύμη πήρε την νίκη με πέντε πόντους.

Παίκτης Κλειδί

Μπορεί ο Ουάσινγκτον να ήταν ο πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, όμως αυτός που μίλησε στα κρίσιμα ήταν ο Σαγκς, ο οποίος πέτυχε 9 από τους συνολικά 15 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο και σταμάτησε την αντεπίθεση του Κολοσσού. Ακόμα είχε 3 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Σημείο Κλειδί

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν το 70-68 του 31′ έγινε 84-74 36′ χάρη κυρίως σε καλάθια του Σαγκς.

Δεκάλεπτα: 24-27, 49-41, 70-64, 91-86.