Προμηθέας: Παρέσυρε τον ΠΑΟΚ στη Πάτρα και παραμένει στο κυνήγι της τρίτης θέσης!

2019-02-02T19:02:42+00:00 2019-02-02T19:58:42+00:00.

02/Feb/19 19:02

BASKET LEAGUE / ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ ÐÁÔÑÁÓ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÄÑÅÁÓ ÁËÅÎÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας έκανε τα απολύτως απαραίτητα, ο ΠΑΟΚ δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο και έτσι το ντέρμπι της τρίτης θέσης κατέληξε στην ομάδα της Πάτρας!

Ο Προμηθέας έκανε μία τρομερή εμφάνιση, εξαφάνισε τον ΠΑΟΚ από το γήπεδο της Πάτρας και με το τελικό 82-59, πήρε το ντέμρπι της τρίτης θέσης! Αν και πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν, οι νικητές δεν κάλυψαν την διαφορά των 25 πόντων του ματς του πρώτου γύρου. Στις 20/10/18, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 81-56 τον Προμηθέα, για την 3η αγωνιστική της Basket League!

Έτσι, μετά και τις νίκες των Περιστερίου και ΑΕΚ, ο Προμηθέας συνεχίζει να δίνει μάχη για την τρίτη θέση με ρεκόρ 11-5, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε έδαφος, μένοντας στο 10-6.

Για την 17η αγωνιστική, ο Προμηθέας φιλοξενείται από την ΑΕΚ (2/3), ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Χολαργό (2/3).

Η εξέλιξη: Ο Προμηθέας ξεκίνησε φουριόζος το ντέρμπι της Πάτρας, με τον ΠΑΟΚ να είναι… κοιμισμένος, αν κρίνουμε από το γεγονός πως σκόραρε μόλις 5 πόντους σε 7:40′! Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη διαφορά με το τέλος της πρώτης περιόδου (21-10), όμως το καλύτερο θα ερχόταν λίγο αργότερα!

Οι Πατρινοί, μαζί με την ώθηση του κόσμου και τους Χρήστο Σαλούστρο-Οκτάβιους Έλις να οργιάζουν στην επίθεση, έφτασαν ακόμα και στο +25 (!), με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανύμποροι να κάνουν το κάτι παραπάνω στο παρκέ του ”Δημήτριος Τόφαλος”! Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 49-26 και έμεινε να δούμε αν ο ΠΑΟΚ μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από αυτό το ματς!

Η αναμέτρηση είχε… τελειώσει, όχι όμως και το ενδιαφέρον!

Σαν να μην έφτασε το -20 για τον ”Δικέφαλο”, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας, ενώ η λειτουργία του Προμηθέα σε άμυνα και επίθεση ήταν σχεδόν άψογη. Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν επηρεάστηκε στο ελάχιστο από την αποβολή του Χρήστου Σαλούστρου και τον μικροτραυματισμό του Ριόν Μπράουν. Επομένως, η διαφορά των 33 πόντων ήρθε μοιραία και πλέον μοναδικός στόχος του ΠΑΟΚ ήταν να χάσει το ματς, αλλά όχι και την (μεγάλη) διαφορά) του πρώτου αγώνα των δύο ομάδων.

Κάπως έτσι, μπήκαμε στα τελευταία 10′ της αναμέτησης με το σκορ στο 66-41. Οι ”ασπρόμαυροι” έδειξαν σημάδια ζωής, μειώνοντας στους 21. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους διαφαινόμενους νικητές να χαλαρώνουν και τους Θεσσαλονικείς να ανεβάζουν στροφές, έχοντας στο μυαλό τους το +25 του πρώτου ματς. Και στο 35′, κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 20 (71-52). Ένα λεπτό πριν το τέλος, είχαμε ακριβώς το ίδιο σκορ του πρώτου αγώνα (81-56), ο Βαγγέλης Μαργαρίτης έβαλε σημαντικό τρίποντο (81-59), το οποίο έμελλε να δώσει στην ομάδα του το ”μαξιλαράκι” της διαφοράς, μιας και στην τελευταία επίθεση, οι Πατρινοί αστόχησαν δύο φορές. Τελικό σκορ 82-59!

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, η αναμέτρηση κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο. Και δεν λέμε στην πρώτη, διότι μετά το 10′ και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, το επιμέρους σκορ ήταν 28-16! Αν προσθέσουμε και το 21-10 του πρώτου δεκαλέπτου, τότε επιβεβαιώνεται ότι ο εν λόγω αγώνας είχα μόλις ένα ημίχρονο!

Παίκτης-κλείδι: O Οκτάβιους Έλις ξεχώρισε για τ0ν Προμηθέα, με τον ψηλό να έχει 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός στο τέλος ήταν και ο Νίκος Γκίκας με τους 14 πόντους του. Διψήφιοι και οι Χρήστος Σαλούστρος (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Τόνι Μέιερ (10 πόντοιμ 4 ριμπάουντ).

Εντυπωσιακός για τον ΠΑΟΚ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 49-26, 66-41, 82-59

Τα στατιστικά:

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, οι δύο προπονητές τόνισαν:

Μάκης Γιατράς (Προμηθέας): ”Δεν βλέπω σαν ήττα το ματς, επειδή δεν καλύψαμε την διαφορά. Κάναμε εξαιρετικό παιχνίδι, θέλαμε και τη διαφορά στο τέλος. Χάσαμε ένα τρίποντο στο τέλος, δεν ξέρω τι έγινε εκεί. Συγχαρητήρια στους παίκτες, ήταν πολύ συγκεντρωμένοι. Θέλαμε πολύ το παιχνίδι. Νομίζω ότι κάναν καταπληκτικό παιχνίδι απέναντι σε μία εκπληκτική ομάδα. Κάναμε μία μεγάλη νίκη και συνεχίζουμε.

Στο παιχνίδι με τη Νεπτούνας η ευθύνη ήταν δική μου που δεν μπόρεσα να πείσω τους παίκτες ότι ήταν σημαντικό. Όταν παίζεις συνεχόμενα παιχνίδια συμβαίνουν αυτά. Σίγουρα μας έκανε πιο συγκεντρωμένους σήμερα. Όλα καλά. Είμαστε στην επόμενη φάση κάτι που είναι πραγματικά φοβερό. Στην Ελλάδα τώρα έχουμε τη διακοπή θα μας βρει στην τρίτη θέση. Νομίζω ότι πάνε πολύ καλά τα πράγματα, αν και σήμερα είχαμε προβλήματα τραυματισμών που προσπαθήσαμε και τα κρύψαμε και αξίζουν συγχαρητήρια στον Ράιον Μπράουν και πραγματικά συγκινούμε γιατί αν και με πρόβλημα στο γόνατο τα έδωσε όλα. Ήθελε μόνος του να παίξει, να βοηθήσει την ομάδα και μπράβο του. Αυτό όμως είναι η ομάδα, αυτό είναι ο Προμηθέας”.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (ΠΑΟΚ): ”Με τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι, δυστυχώς δεν καταφέραμε να μπούμε ποτέ στο ρυθμό του αγώνα. Ήμασταν από την αρχή παθητικοί απέναντι σε μία ομάδα διψασμένη να κερδίσει το παιχνίδι. Δεν βρήκαμε καλό ρυθμό, απλά καταφέραμε να αντιδράσουμε στην άμυνά μας στο δεύτερο ημίχρονο. Και να καταφέρουμε να περιορίσουμε λίγο τη διαφορά.

Όπως είπα ήμασταν εκτός παιχνιδιού, δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι. Προερχόμαστε από ένα δύσκολο και επίπονο πρόγραμμα τον τελευταίο μήνα και αυτό βγήκε στο γήπεδο.

Έχουμε ένα παιχνίδι μπροστά μας στην Ευρώπη και τον ημιτελικό του κυπέλλου που για εμάς είναι ένας πολύ μεγάλος στόχος. Θα ανασυνταχθούμε, θα ξεκουραστούμε και κυρίως θα προπονηθούμε γιατί μας έχει λείψει πολύ η προπόνηση για να είμαστε έτοιμοι στη συνέχεια”.