ΑΕΚ: Πάτησε γκάζι στο τέλος και πέρασε πάνω από τους Cretan Kings

2019-02-02T17:51:09+00:00 2019-02-02T18:02:24+00:00.

John Rammas

02/Feb/19 17:51

Οι Ρέθυμνο Cretan Kings ήθελαν, αλλά δε μπορούσαν, η ΑΕΚ ήθελε και… παραμπόρεσε ιδίως στην τέταρτη περίοδο μέχρι το τελικό +20 (82-62) στο ΟΑΚΑ για τη 16η αγωνιστική στη Basket League.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά από την εκτός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ (88-79) κι ανέβηκε στο 11-5. Από την άλλη, οι Ρέθυμνο Cretan Kings, οι οποίοι προέρχονταν από την εκτός έδρας νίκη επί του Λαυρίου (93-94 παρ.), ηττήθηκαν έκτη φορά στα τελευταία εφτά παιχνίδια κι έπεσαν στο 3-13.

Εξέλιξη αγώνα:

Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια, όχι και τον απόλυτο έλεγχο. Το αρχικό 2-2 στο 1′ ήταν η μοναδική ισοπαλία στο παιχνίδι κι έκτοτε η διαφορά έφτασε και στους 16 πόντους (31-15 στο 14′). Οι Cretan Kings αντέδρασαν με ένα 0-8 σερί (31-23 στο 16′), με 7-18 επιμέρους σκορ μέχρι το ημίχρονο η διαφορά μειώθηκε στις δύο κατοχές (38-33 στο 20′), ενώ με το πρώτο καλάθι στην τρίτη περίοδο να είναι δικό τους όλα άρχισαν σχεδόν πάλι από την αρχή (38-35 στο 21′).

Η ΑΕΚ ήθελε να ξεφύγει και να συνεχίσει με ασφάλεια (48-37 στο 26′), οι Cretan Kings δεν την άφηναν (50-47 στο 28′) κι όλα έδειχναν πως η τέταρτη περίοδος θα ήταν γεμάτη συγκινήσεις.

Ένα 10-0 σερί από το 33′ (61-54) μέχρι το 36′ (71-54) με πόντους από τους Σαν-Ρόος (2+1), Τζέιμς (2), Γκρίφιν (2) και Ξανθόπουλο (3) διέψευσε τις προβλέψεις, με τη διαφορά να φτάνει και στους 22 πόντους (82-60 στο 39′).

Παίκτες-κλειδιά:

Οι Χάντερ και Γκρίφιν σκόραραν σχεδόν τους μισούς πόντους της ΑΕΚ, είχαν γεμάτη στατιστική κι έκαναν τη διαφορά μέχρι την τελική επικράτηση.

Πού κρίθηκε:

Η ΑΕΚ δε σούταρε ποτέ καλά πίσω από τα 6,75μ. (0/1 + 1/4 + 1/5 + 1/4 ανά περίοδο), αλλά είχε καλύτερη αντίδραση στο πώς να εξαργυρώσει τα λάθη των αντιπάλων (10 + 2 + 5 + 9 οι πόντοι ανά περίοδο). Οι Cretan Kings έκαναν κατάχρηση στο τρίποντο (0/5 + 4/8 + 2/7 + 2/9) και πήραν ελάχιστους πόντους από λάθη αντιπάλων στην τέταρτη περίοδο (0 + 7 + 6 + 2).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62