ΠΑΟΚ: Ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό απέναντι στον Χολαργό

2019-03-02T16:43:43+00:00 2019-03-02T19:37:10+00:00.

Stelios Toromanidis

02/Mar/19 16:43

Εκμεταλλευόμενος το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε, ο ΠΑΟΚ πήρε την εντός έδρας νίκη με 80-73 απέναντι στον Χολαργό και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας στην Basket League με επτά επικρατήσεις με στο “σπίτι” του και έντεκα συνολικά σε 17 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι απέδειξαν πως είναι φορμαρισμένοι όλο το τελευταία διάστημα και πλέον κοιτούν ακόμα και την τρίτη θέση, ενώ από την άλλη οι πρωτοεμφανιζόμενοι στην Α1 παρά την ήττα τους συνεχίζουν στην όγδοη θέση με 8-9 ρεκόρ.

Διακύμανση αγώνα

Ανταγωνιστικό, κλειστό και με σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των δυο ομάδων εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια οκτώ φορές (!) με τον Χολαργό να έχει μόλις μια παραπάνω επίθεση αλλά να χαλάει τα ποσοστά ευστοχίας του προς το φινάλε του πρώτου μισού με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 6 πόντους (37-31) στο 20′.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι κυρίως την καλή τους εικόνα στο τρίποντο (4/9 44% έναντι 3/11 27% του Χολαργού) και την αρκετά ικανοποιητική δημιουργία τους (10 ασίστ έναντι 6 των φιλοξενούμενων) μπόρεσαν να πάρουν μια μικρή διαφορά με την ολοκλήρωση του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Γκάρετ (8 π. και 4 ριμπ.) και ο Γιάνκοβιτς (10 π. και 2 ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι εκατέρωθεν μέχρι εκείνο το σημείο.

Στην τρίτη περίοδο οι Χρυσικόπουλος (16 π., 5 ριμπ. και 5 ασίστ) και Κόνιαρης (7 π. καοι 7 ασίστ) ήταν εξαιρετικοί με αποτέλεσμα η ομάδα του Παπαθεοδώρου να τρέξει ένα 29-15 επιμέρους σκορ και να στείλει την διαφορά στο +20 (66-46) στο 30′.

Με σοβαρό σερί της τάξης του 18-6 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 8 πόντους (72-64) στο 36′ και 74-68 στο 38′ έχοντας έναν εντυπωσιακό Γιάνκοβιτς (18 π.), όμως ο ΠΑΟΚ δεν αιφνιδιάστηκε περαιτέρω και κράτησε στην ολοκλήρωση του αγώνα το ροζ φύλλο αγώνα με συγκέντρωση και ψυχραιμία.

Παίκτης Κλειδί

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος αποτέλεσε πραγματικά τον πολυτιμότερο καλαθοσφαιριστή για τον ΠΑΟΚ καθώς ήταν ο πρωταγωνιστής στην τρίτη περίοδο όπου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μεγάλο σερί για να φτάσουν στην νίκη. Συνολικά ο Έλληνας σμολ φόργουορντ είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Σημείο Κλειδί

Το τρίτο δεκάλεπτο όπου ο “δικέφαλος του βορρά” προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους (66-44) και εντέλει έκλεισε με 66-46, με αποτέλεσμα μια ψιλοάνετη επικράτηση στο φινάλε παρά την μείωση του σκορ από τον Χολαργό στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73.

Στατιστικά του ΠΑΟΚ:

Στατιστικά του Χολαργού:

Ο προπονητής του Χολαργού, Άρης Λυκογιάννης τόνισε μετά το παιχνίδι: “Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη και καλή συνέχεια. Νομίζω ότι είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα, κάτι που ως ένα σημείο ήταν λογικό. Στο πρώτο ημίχρονο αν εξαιρέσουμε τα τελευταία λεπτά ήμασταν καλοί. Είχαμε ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο βρήκαμε ένα σχήμα που μας ταίριαξε και εκμεταλλευτήκαμε τη χαλάρωση των παικτών του ΠΑΟΚ.

Πλησιάσαμε ως τους έξι αλλά δεν μπορέσαμε κάτι παραπάνω. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε δίκαια και εμείς συνεχίζουμε. Σήμερα είχαμε κάποια ατού μας σε πολύ κακή μέρα. Πολλοί παίκτες μας ήταν σε κάτω του μετρίου. Βασικοί παίκτες μας ήταν σε πολύ κακή αμυντική μέρα. Αυτό που κάναμε στα τελευταία οχτώ λεπτά είναι το στοιχείο που πρέπει να κρατήσουμε”.

Ερωτώμενος για τον Καλαϊτζάκη, απάντησε: “Ο Καλαϊτζακης έμεινε μέσα τόσο πολύ χρόνο γιατί το κέρδισε αυτό. Νομίζω είχε και τη διάθεση και όλα γι αυτό και έμεινε μέσα τόσο πολύ”.

Από την πλευρά του ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είπε: “Επιστρέψαμε στην δράση στο πρωτάθλημα μετά από ένα μήνα και το σημαντικό για εμάς είναι η νίκη. Θα μας βοηθήσει αυτό το παιχνίδι να βρούμε ρυθμό και να φτάσουμε σε ένα αγωνιστικό επίπεδο όπως ήμασταν πριν από 15 μέρες. Ο Χολαργός είναι πολύ καλή και οργανωμένη ομάδα, όπως τόνισα και χθες στις δηλώσεις μου και αυτό φάνηκε και στο τέλος που απέδειξαν πόσο καλοί είναι προσπάθησαν να επιστρέψουν από το -22 με «όπλο» την άμυνα τους που είναι και το δυνατό τους στοιχείο. Κρατάμε τη νίκη και προχωράμε παρακάτω, συγχαρητήρια στα παιδιά”.

Για την προβληματική προετοιμασία του αγώνα: “Η πραγματικότητα είναι ότι η πρώτη προπόνηση της ομάδας έγινε χθες, παραμονή του αγώνα. Η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού ήταν δεδομένο ότι θα μας επηρεάσει κάποια στιγμή. Είχαμε ένα «black out» στην απόδοση μας όταν είχαμε προβάδισμα 22 πόντων”.

Για την επόμενη μέρα και αν έχει καλυτερέψει το κλίμα: “Γενικότερα υπάρχει αισιοδοξία. Από την πλευρά μας έχουμε πάρει ένα ξεκάθαρο και ουσιαστικό μήνυμα. Δεν έχει μείνει μόνο στα λόγια η προσπάθεια αλλά έγινε πράξη. Ελπίζω να μετουσιωθεί και σε κάτι καλό για την ομάδα. Αυτό που είναι πιο σημαντικό για την ομάδα είναι να χτίσει την επόμενη της μέρα. Αυτό είναι πιο σημαντικό από την παρουσία της ομάδας στον τελικό και μια ενδεχόμενη πρόκριση στο final four”.

Για την κατάσταση του Χάτσερ, ο οποίος δεν αγωνίστηκε: “Ο Χάτσερ δέχτηκε ένα χτύπημα χθες στην προπόνηση, το οποίο ούτε ο ίδιος, αλλά ούτε και εμείς θεωρήσαμε σοβαρό. Το βράδυ επιδεινώθηκε η κατάσταση του και πάρα την φροντίδα του ιατρικού επιτελείου δεν κατάφερε να αγωνιστεί. Δεν πιστεύω, πάντως, ότι είναι κάτι σημαντικό”.

Για την κατάσταση του Τζαμάλ Τζόουνς: “Ο Τζόουνς είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση και του αξίζουν συγχαρητήρια. Εδώ και 3 μήνες, δεν έχει μόνο το πρόβλημα που αντιμετωπίζει όλη η ομάδα, αλλά και ένα σοβαρό πρόβλημα στα γόνατα του. Ο τραυματισμός του είναι πολύ σοβαρός και είναι πιθανό αύριο να έχουμε εξελίξεις για το αν θα συνεχίσει μαζί μας”.

Για το αν θα ήθελε να τον αντικαταστήσει με τον Τέραν Πέτεγουεϊ: “Θα ήταν πολύ καλό να έρθει, αλλά είναι πολύ δύσκολο”.