Πανιώνιος: Πήρε το ντέρμπι… σωτηρίας με το Λαύριο!

2019-03-02T19:03:47+00:00 2019-03-02T19:24:56+00:00.

02/Mar/19 19:03

Ο Πανιώνιος στην πρεμιέρα του στο “Σοφία Μπεφόν” στο Παλαιό Φάληρο πήρε το ντέρμπι σωτηρίας με το Λαύριο (101-91) με καθοριστικό τον Μπέρι στο φινάλε. Ισόβαθμες στο 4-13 πλέον οι δύο ομάδες!

Το αρνητικό σερί οκτώ ηττών του Πανιωνίου στην Basket League έλαβε τέλος, ενώ αντίθετα το Λαύριο πλέον μετρά πέντε σερί αποτυχίες, με τις δύο ομάδες να έχουν ίδιο ρεκόρ (4-13) που τις τοποθετεί παρέα στην 11η θέση, με το Λαύριο να έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία λόγω του +30 στον πρώτο γύρο.

Οι Νεοσμυρνιώτες για πρώτη φορά αγωνίστηκαν στη νέα τους έδρα, στο Παλαιό Φάληρο και μπόρεσαν να συνδυάσουν αυτή την πρεμιέρα, μαζί με την επάνοδο του Βασίλη Φραγκιά στον πάγκο, με μια σπουδαία νίκη, με τον Μπέρι να παίρνει στο τελευταίο πεντάλεπτο τη σκυτάλη από τον Οστιν και να γέρνει την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους, όταν η ομάδα του Σερέλη έκανε το μεγάλο come back.

Εξέλιξη αγώνα

Τα ηνία ανήκαν από την αρχή στον Πανιώνιο, ο οποίος έδειξε πως ήξερε τι θέλει και πώς να το πάρει. Οι γηπεδούχοι με τον Οστιν επιδόθηκαν σε μονόλογο και στο 8′ ήταν στο +16 (26-10)!

Μάλιστα, με τον έτερο επιθετικό πόλο, τον Χάρις, η απόσταση έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (37-18, 12′), με τους “κυανέρυθρους” να σκοράρουν όπως θέλουν και το Λαύριο να επιχειρεί να αντιδράσει μέσω του Μιλόσεβιτς.

Ο Βόσνιος έδωσε μια κάποια πνοή στην ομάδα του Σερέλη, αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 56-40 υπέρ του Πανιωνίου, με την ομάδα του Φραγκιά να δείχνει ικανή να καθαρίσει πρόωρα το παιχνίδι.

Ωστόσο το Λαύριο, με τον Μαστρογιαννόπουλο να γίνεται συμπαραστάτης του Μιλόσεβιτς, θέλησε να επιστρέψει και το έπραξε ως το -8 (70-62, 27:30”).

Ο Πανιώνιος μπόρεσε εκ νέου να κάνει διψήφια τη διαφορά (88-76, 35′), με τον Λαμπ όμως να δηλώνει παρών για το Λαύριο και τον Κακλαμανάκη να ολοκληρώνει επιμέρους 3-13 (91-89, 38′)!

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Μπέρι να δίνει ανάσα στον Πανιώνιο (94-89, 39′) και να παίρνει όλες τις πρωτοβουλίες, ώστε η νίκη να καταλήξει στην ομάδα του, με… θαυμαστικό στο φινάλε με το δικό του τρίποντο!

Παίκτης-κλειδί

Ο Οστιν (25π.) κουβάλησε τον Πανιώνιο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως όταν τα πράγματα εξελίχθηκαν σε… θρίλερ, ο Μπέρι (23π.) πήρε όλη την κατάσταση στα χέρια του και με 11 εκ των 13 πόντων των γηπεδούχων στο τελευταίο πεντάλεπτο, συνετέλεσε τα μέγιστα στην τελική νίκη, με Μιλόσεβιτς (18π.) και Μπιούφορντ (17π.) να μην αρκούν για το Λαύριο.

Που κρίθηκε

Ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια και στο πρώτο ημίχρονο είχε διαφορά ακόμα και 19 πόντων, με το Λαύριο να αφυπνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τελευταία περίοδο, οδηγώντας το παιχνίδι στις λεπτομέρειες, αφού μείωσε στο -2 (91-89). Ο Μπέρι όμως το πήρε πάνω του από το 35′ και το 88-76, σκοράροντας 11 πόντους, για να κρίνει το νικητή.

Δεκάλεπτα: 30-16, 56-40, 79-68, 101-91.

Διαιτητές: Μάνος, Συμεωνίδης, Μάλαμας