Ήφαιστος: Πήρε το “θρίλερ” με Περιστέρι!

2019-03-09T16:49:36+00:00 2019-03-09T16:59:40+00:00.

09/Mar/19 16:49

BASKET LEAGUE / ǖIӔϓ ˇ̍ϕ - ЅщӔőɠ(֙ԏÑVɁ: EUROKINIISSI)

Σε ένα ματς που στο τέλος εξελίχθηκε σε “θρίλερ” ο Ήφαιστος κέρδισε στην Λήμνο το Περιστέρι με 77-73 και συνεχίζει να διεκδικεί με πολλές αξιώσεις, την παρουσία του στα playoffs της Basket League.

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν καλύτεροι προηγήθηκαν και με διψήφιες διαφορές, όμως στο τέλος το Περιστέρι αντέδρασε και έχασε την μεγάλη ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αφού ο Βασιλόπουλος αστόχησε στο καθοριστικό τρίποντο.

Ο Ήφαιστος πλέον μετά από αυτή την νίκη έχει ρεκόρ 10-8 και έχει εδραιωθεί στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, ενώ το Περιστέρι “έπεσε” στο 12-6, αλλά παραμένει στις θέσεις της πεντάδας.

Το παιχνίδι

To  “πάνω χέρι” ο Ήφαιστος στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη τον αγώνα και προηγήθηκε με 12-8 (στο 4′). Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι παρέμεναν κοντά στο σκορ (14-19 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με το Περιστέρι μπροστά με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι παίζοντας απίστευτη άμυνα και αφήνοντας το Περιστέρι για σχεδόν 5′ λεπτά χωρίς πόντο, με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 25-21 (στο 15′). Ο Ήφαιστος πλέον έλεγχε τον ρυθμό και το προβάδισμα (30-25 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 37-31.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Λήμνο ξεκίνησε με, τον ρυθμό να είναι ισορροπημένος και το το Περιστέρι να μειώνει σε 43-39 (στο 24′). Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου, όμως με ένα τρομερό σερί 10-0 ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +14 (53-39 στο 27′) και έδειξαν πόσο ήθελαν την νίκη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με, τους γηπεδούχους μπροστά με 58-47 και να είναι το φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 14-5 μείωσε σε 63-61 (στο 34′) και έκανε και πάλι ντέρμπι το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι όμως με την σειρά τους αντέδρασαν και ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +9 (72-63 στο 34′) με επιμέρους σκορ 9-2.

Στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης, ο Ήφαιστος ήταν μπροστά στο σκορ με 76-68 και ουσιαστικά “αγκαλιά”, αλλά οι φιλοξενούμενοι στα 50′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε μείωσαν σε 76-73 και έδωσαν… ζωή στο ματς. Τελικά, ο Βασιλόπουλος αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση και οι γηπεδούχοι νίκησαν με 77-73.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 14-5 μείωσε από το -14 σε 63-61, όμως ο Ήφαιστος με επιμέρους 9-2, προηγήθηκε με 72-63 και “κλείδωσε” την νίκη. Επίσης φυσικά καθοριστικό σημείο ήταν και το άστοχο τρίποντο του Βασιλόπουλου, στα 4′ δευτερόλεπτα στο οποίο αστόχησε και το σκορ παρέμεινε 76-73.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκότσερ ήταν πολύ καλός με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν ο Φρειμάνις με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ουίγκινς με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-31, 58-47, 77-73