ΑΕΚ: “Καθάρισε” τον Χολαργό στο τέλος και τώρα… ΠΑΟΚ!

2019-03-09T18:53:49+00:00 2019-03-09T20:42:29+00:00.

09/Mar/19 18:53

BASKET LEAGUE / ×ÏËÁÑÃÏÓ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ ”καθάρισε” τον Χολαργό στο τέταρτο δεκάλεπτο και ετοιμάζεται πλέον για τη δεύτερη ευρωπαϊκή ”μονομαχία” της με τον ΠΑΟΚ (13/3, 19:30)!

Ο Χολαργός δεν άντεξε στον ρυθμό της ΑΕΚ στο τέλος, με την ”Ένωση” να φεύγει με το ”διπλό” μετά το τελικό 81-70. Πλέον, οι νικητές είναι μόνοι τρίτοι με 13-5, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 8-10, παραμένουν όμως οριακά στην 8άδα.

Πάντως, η ΑΕΚ δεν έχει λόγο να χαμογελά πλήρως, με τον Τζόρνταν Θίοντορ να αποχωρεί τραυματίας και μένει να δούμε την έκταση της ζημιάς του Αμερικανού γκαρντ.

Για την 19η αγωνιστική, ο Χολαργός φιλοξενείται από τον Προμηθέα (17/3, 17:00), ενώ η ΑΕΚ φιλοξενεί την Κύμη (16/3, 17:00).

Η εξέλιξη: Η ΑΕΚ ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το ματς, κάνοντας γρήγορα το 12-0! Ο Χολαργός όμως ”έκλεισε” την ψαλίδα πριν καν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 18-24!

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς μαζί με τον Ζερμέιν Λαβ βγήκαν μπροστά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι όχι μόνο πλησιάσαν την ”Ένωση”, αλλά προσπέρασαν κιόλας! Η απόλυτη ισορροπία του αγώνα στο πρώτο μέρος φάνηκε και από το 41-41 του 20′!

”Αγρίεψε” στο τέλος και το πήρε!

To ντέρμπι συνεχίστηκε τα καλά και στη δεύτερη περίοδο, με τον Χολαργό να φτάνει αρκετές φορές πολύ κοντά στην ΆΕΚ, ακόμα και στο -1 (56-57), όμως οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν τον τρόπο να ξεφεύγουν, κυρίως με τις ατομικές προσπάθειες από τους τους Γιόνας Ματσιούλις και Τζόρνταν Θίοντορ.

Όλα όμως τελείωσαν στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο. Ο Ντούσαν Σάκοτα προστέθηκε στην επθετική εξίσωση της ομάδας του, οι γηπεδούχοι είδαν το 58-63 του 30′ να γίνεται 58-70 και κάπως έτσι φτάσαμε στις διψήφιες διαφορές. Ο Χολαργός σκόραρε μόλις 6 πόντους σε 7′, η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο βαθμό και έφτασε στο τελικό 70-81, που την φέρνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας!

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιόνας Ματσιούλις με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, την ώρα που ο Τζόρνταν Θίοντορ είχε 13 με 2 ασίστ.

Μεγάλο παιχνίδι για τον Βλάντο Γιάνκοβιτς με 17 πόντους.

Πού κρίθηκε: Όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο και κυρίως στο πρόβλημα του Χολαργού να σκοράρει. Με μόλις 9 πόντους σε 8′ αγώνα, δεν γινόταν να διεκδικήσει τη νίκη από την ΑΕΚ, που τα πηγαίνε καλύτερα σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-41, 58-63, 70-81

Τα στατιστικά:

Μετά τον αγώνα, ο Λούκα Μπάνκι τόνισε:

”Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί κάναμε ένα σοβαρό παιχνίδι με μεγάλη ένταση. Ακριβώς, όπως έπρεπε για να κερδίσουμε στο γήπεδό της μια ομάδα που όταν αγωνίζεται εντός έδρας πιάνει υψηλή απόδοση. Υπήρχαν πολλοί κίνδυνοι σε αγωνιστικό και πνευματικό επίπεδο. Γιατί προηγήθηκαν δυνατά ματς για τα play offs του Basketball Champions League, γεγονός που καθιστούσε το έργο μας δύσκολο. Είχαμε σοβαρότητα, συγκέντρωση και ενέργεια από το ξεκίνημα του ματς. Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο χάσαμε το μυαλό μας και δεν κάναμε το παιχνίδι μας.

Βρήκαμε όμως τις λύσεις από την άμυνα μας. Στην επίθεση παρά την πίεση που μας έβαλε ο Χολαργός είχαμε τον τρόπο να σκοράρουμε. Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο του Γιάνκοβιτς μας υποχρέωσε να αυξήσουμε την πίεση πάνω του. Αντιδράσαμε σωστά και πετύχαμε τον στόχο μας. Γενικά κάναμε πολύ καλή δουλειά για να ξεπεράσουμε την διαφορά στα ριμπάουντ. Αξίζουν συγχαρητήρια στον Χολαργό, αντέδρασε στο παιχνίδι και απέδειξε ότι δίκαια βρίσκεται εδώ! Εμείς είχαμε την ίδια αμυντική προσήλωση στο πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο. Αντιμετωπίσαμε προβλήματα στην άμυνα κυρίως στην δεύτερη περίοδο, αλλά συνολικά ελέγξαμε το ματς και φτάσαμε στη νίκη”.

Όσο για τον Άρη Λυκογιάννη:

”Ήταν ένα παιχνίδι, όπου εμφανίσαμε δυο διαφορετικά πρόσωπα. Ένα νωθρό και νωχελικό στο ξεκίνημα του ματς και όταν συνειδητοποιήσαμε ότι έπρεπε να πάμε βάζοντας δυναμικά το σώμα μας στις φάσεις, γυρίσαμε το παιχνίδι, ελέγξαμε το ρυθμό και προηγηθήκαμε στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν βγήκαμε με την ίδια ενέργεια στην άμυνα και αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι η ΑΕΚ έβρισκε εύκολα σκορ.

Από τις επαφές που δεν πήραμε στην τρίτη περίοδο, χάσαμε το μυαλό μας και αυτό επηρέασε το παιχνίδι μας τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας, τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για το επόμενο ματς. Εύχομαι στην ΑΕΚ καλή επιτυχία στη συνέχεια των υποχρεώσεων της”.