Ήφαιστος: Έγραψε ΙΣΤΟΡΙΑ με… Φρεϊμάνις στο “θρίλερ” της Πυλαίας! (video)

2019-03-16T16:42:20+00:00 2019-03-16T20:01:03+00:00.

16/Mar/19 16:42

BASKET LEAGUE / Ёϊ - ǖIӔϓ ˇ̍ϕ (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Με απίστευτο καλάθι του Φρεϊμάνις 0,8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Ήφαιστος Λήμνου κέρδισε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 75-73, πανηγυρίζοντας ένα τεράστιο διπλό.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν καλύτερο σε ολόκληρη την διάρκεια και παρότι στο τέλος, ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς και ισοφάρισε σε 73-73, τελικά “έκλεψαν” την νίκη με τον εξαιρετικό Φρεϊμάνις.

ΠΑΟΚ 12-6, Ήφαιστος 10-8 Πλέον ο Ήφαιστος έχει ρεκόρ 11-8 και έχει εδραιωθεί στην πρώτη οκτάδα, ενώ ο ΠΑΟΚ έπεσε στο 12-7 και απέχει μόλις μία νίκη, από τον σημερινό του αντίπαλο.

Ντέρμπι, αλλά καλύτερος ο Ήφαιστος

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρίσκοντας εύκολους πόντους στην επίθεση, προηγήθηκε με 13-7 (στο 4′). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισορροπήσει και να μειώσει σε 15-14 (στο 7′), όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχιζαν να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 14-7, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +12 (37-25 στο 15′). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με 10-0 σερί και μείωσε σε 37-35 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Ήφαιστο προηγούμενο με 40-38.

Ματσάρα στο τέλος!

Tο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην “Πυλαία” ξεκίνησε με, τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά και τον Ήφαιστο να προηγείται με 47-42 (στο 25′) και να δείχνει πως μπορεί να πάρει το μεγάλο διπλό. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα με 52-45 (στο 19′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τον ΠΑΟΚ πίσω με -6 (54-48).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχιζαν να ελέγχουν τον ρυθμό και το προβάδισμα (60-53 στο 33′) και ήταν το φαβορί για το διπλό. 3 περίπου λεπτά πριν την λήξη, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισαε σε 63-63 με τρίποντο του Χάτσερ και με επιμέρους σκορ 10-3 και έβαλε “φωτιά”στο ματς.

Ο Ήφαιστος άντεχε στην “Πυλαία” και 1:40 πριν το τέλος, το σκορ ήταν ισόπαλο στο 69-69 και όλα ήταν ανοιχτά. Στα 42′ δευτερόλεπτα, ο Φρεϊμάνις με 1/2 βολές και τρίποντο του Χαριτόπουλου, ο Ήφαιστος “αγκάλιασε” την νίκη προηγούμενος με 73-69. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε την άμυνα και μείωσε σε 73-71 με 2/2 βολές του Ζάρα και ισοφάρισε το ματς σε 73-73 (στα 10′) με τον Γκος να πετυχαίνει 2/2 βολές και εκείνος. Τελικά ο Φρεϊμάνις στο 1 δευτερόλεπτο έδωσε το τεράστιο διπλό στον Ήφαιστο με 75-73!

Που κρίθηκε: Φυσικά στην τελευταία φάση του ματς, όπου με 1 δευτερόλεπτο να απομένει και τον Ήφαιστο να έχει επαναφορά, ο Φρεϊμάνις σκόραρε και χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φρεϊμάνις ήταν πολύ καλός και… clutch με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικοί ήταν ο Έβανς με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Γκότσερ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ./

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 48-54, 73-75