Παρθενικό και σωτήριο διπλό για τον Πανιώνιο, στο “καναβάτσο” το Ρέθυμνο!

2019-03-16T17:03:29+00:00 2019-03-16T17:24:04+00:00.

Stelios Toromanidis

16/Mar/19 17:03

Το πρώτο και… φαρμακερό από ότι φαίνεται “διπλό” στο “κυνήγι” της παραμονής πέτυχε ο Πανιώνιος που επικράτησε με 72-65 του Ρεθύμνο, έφτασε τις πέντε νίκες σε σύνολο 19 αγωνιστικών στην φετινή Basket League και άφησε δυο πόντους πίσω τους Κρητικούς (3-16 ρεκόρ).

Οι Νεοσμυρνιώτες πλέον είναι δυο πόντους μακριά από την διακεκαυμένη ζώνη, ενώ οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε πέμπτη διαδοχική ήττα στην έδρας τους και φαίνεται πως δεν θα γλιτώσουν το “δράμα” του υποβιβασμού.

Διακύμανση αγώνα

Το Ρέθυμνο κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο του Πανιωνίου χωρίς όμως να πάρει διψήφια διαφορά στο σκορ. Ο Μπαρτ Τζούνιορ ήταν εκπληκτικός με 22 πόντους σε αυτό το διάστημα οδηγώντας στην ουσία τους γηπεδούχους στην επίθεση, ενώ από την πλευρά της ομάδας του κόουτς Φραγκιά ξεχώρισαν οι Μπέρι και Χάρις.

Στο 20′ οι Κρητικοί προηγούνταν με 43-35 και έδειχναν πως ελέγχουν την κατάσταση κερδίζοντας την μάχη των ριμπάουντ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι παίκτες του κόουτς Ζιάγκου πήραν προβάδισμα 13 πόντων (58-45 στο 21′), ενώ διψήφια ήταν και η διαφορά στο 25′ (53-42). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν 16-6 σερί με πρωταγωνιστή τον Μπέρι και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ρευστό +1 (59-58) για την κρητική ομάδα.

Με τον Μπαρτ να παίρνει πάλι μπρος οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 65-58 στο 35′, αλλά οι Νεοσμυρνιώτες δεν τα παράτησαν και πραγματοποίησαν σερί 9-0 με τους Μπέρι, Χάρι και Μαγκί για να προσπεράσουν με 67-65 στο 39’…. Το Ρέθυμνο έκανε επιθέσεις χωρίς αντίκρισμα από εκεί και πέρα, ο Πανιώνιος ήταν ελυστοχος στις ελεύθερες βολές και πήρε μια σπουδαία νίκη με 72-65.

Παίκτης Κλειδί

Ο Νταβιόν Μπέρι με 30 πόντους, 2 ασίστ και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Πανιωνίου. Πήρε τους Νεοσμυρνιώτες πάνω στα κρίσιμα, έβαλε πολύ σημαντικά καλάθια και ηγήθηκε στις δυο ανατροπές των νικητών.

Σημείο Κλειδί

Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου όπου οι φιλοξενούμενοι με ένα 16-6 σερί μείωσαν την διαφορά και η ολοκλήρωση του ματς εκεί που ο Πανιώνιος έτρεξε ένα 14-0 επιμέρους σκόρ.

Δεκάλεπτα: 24-19, 43-35, 59-58, 65-72.